שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הכי מטוקבקות

   הושק קמפיין: "חיסכון לאומי לכל ילד"

   על רקע הצעת החוק לחייב את המדינה לסייע לחיסכון עבור הילדים, הושק היום קמפיין ציבורי לעידוד המהלך שלדברי יוזמיו יצמצם את הפערים החברתיים והכלכליים. העלות למדינה: כ-650 מיליון שקל בשנה. והיכן יושקע הכסף? "הנושא עוד לא גובש סופית"

   קמפיין ציבורי לקידום הצעת החוק "חיסכון לאומי לכל ילד", במסגרתה יפקידו ההורים בסיוע המדינה סכום כספי עבור ילדיהם, הושק היום (ג') בבית השאנטי בתל אביב.

    

    

   על פי הצעת החוק שיזם ח"כ יצחק בוז'י הרצוג (עבודה) המדינה תפקיד לכל ילד, עם לידתו, סכום ראשוני לחשבון בנק שייפתח על שמו. במהלך 18 או 21 השנים הבאות, יופרש לחשבון חלק מסכום קצבאות הילדים על ידי ההורים (5%, 10% או 20%), כאשר המדינה תשווה את הסכום שיינתן על ידי ההורים. אם ההורים יבצעו הפקדות נוספות מעבר לתקרה זו, המדינה תשווה אותם באופן פרוגרסיבי. הכספים בחשבון ייצברו מדי חודש ריבית והם ישוחררו כשהילד יגיע לגיל 18 או 21, בהתאם לבחירת ההורים וישמשו לצרכי לימודים, רכישת דירה או פתיחת עסק.

    

   הרצוג ניסה לקדם את המהלך עוד בשנת 2008 בתקופה בה כיהן כשר הרווחה, אולם נתקל בהתנגדות של פקידי האוצר ולכן החליט ליזום מהלך חקיקה שילווה בקמפיין ציבורי. הצעת החוק, שעלותה כ-650 מיליון שקל בשנה, תובא לקריאה ראשונה במליאת הכנסת בחודש הקרוב לאחר שעברה בקריאה טרומית.

    

   רבע מההורים חוסכים באופן קבוע

   סקר שנערך במסגרת הקמפיין בשיתוף עם עמותת "ידיד", מעלה כי כרבע (28%) מההורים חוסכים באופן קבוע לילדיהם ו-12% חוסכים באופן מזדמן לילדיהם. שיעור החיסכון הקבוע הגבוה ביותר נמצא במגזר הערבי (42%) והנמוך ביותר בקרב עולים חדשים (11%). גובה החיסכון הממוצע, בקרב החוסכים באופן קבוע בכל חודש, הוא 355 שקל פר ילד. גובה החיסכון הגבוה ביותר נמצא במגזר היהודי הכללי (419 שקל) והנמוך ביותר בקרב המגזר הערבי (192 שקל).

    

   הסקר שנערך על ידי מכון מאגר מוחות בהנהלת פרופ' יצחק כץ, מעלה עוד כי רוב מוחלט של ההורים (92%) תומך ברעיון, לפיו במסגרת תכנית החיסכון עבור הילדים הם יוכלו להגדיל את החיסכון בהפקדות שונות במשך השנה, כאשר עבור כל הפקדה כזו המדינה תוסיף סכום דומה.

    

   לדברי ח"כ הרצוג המהלך שהושק הוא הדרך לשבור את העוני הבין דורי שלא נותן הזדמנות שווה לכל אזרחי ישראל. "הצעת החוק אינה באה לפגוע בקצבאות הילדים, אחוז קטן מהקצבה ישנה את חייהם של הדורות הבאים, החיסכון יסייע בצימצום הפערים והעוני הבין דורי. ציבור רב תומך ביוזמה. זהו צדק חברתי אמיתי ויש גם סמליות בהשקת המהלך בחג החנוכה".

    

   ד"ר רובי נתנזון מהוגי התכנית הוסיף כי "עוני עובר מדור לדור, זו תופעה תרבותית ולא רק כלכלית. תכנית זו אמורה להקדים תרופה למכה ולספק בסיס כלכלי שימנע מהילדים של היום להיות עניים מחר".

    

   והיכן יושקעו הכספים הללו? לדברי הרצוג, הנושא הזה עדיין לא גובש בצורה סופית, ובהמשך ייקבעו נהלים מסודרים לגבי מסלולי החיסכון ובאלו גופים פיננסיים ניתן יהיה להפקיד אותם.

    

   בסיום האירוע להשקת הקמפיין חתמו המשתתפים על אמנה הקוראת לתמוך בהצעת החוק, בינהם השחקן עמוס תמם, אפרת רייטן, שרון איילון והשף רפי כהן.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   חיסכון לכל ילד
   צילום: ויז'ואל/פוטוס
   הרצוג. מהלך סמלי בחנוכה
   צילום: אסי כהן
   מומלצים