שתף קטע נבחר

נתניהו יחלק את בית שמש? 'דגל לבן לרעיון הציוני'

הפרסום ב"ידיעות אחרונות" כי רה"מ שוקל לפצל את בית שמש לשתיים - עיר חילונית ועיר חרדית - הקים עליו לא רק את האופוזיציה. ח"כ גפני מיהדות התורה: "אולי נחלק את הארץ כולה לפי ותיקים ועולים, ספרדים ואשכנזים?". חוטובלי מהליכוד מזהירה: "אסור ליצור איים בודדים, ישות נפרדת לחרדים"

הדיווח הבוקר (יום ג') ב"ידיעות אחרונות", לפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל לשים קץ למתיחות בין חרדים לחילונים בבית שמש על-ידי חלוקתה של העיר לשתיים, הקים עליו קול ביקורת הן מהאופוזיציה והן מהקואליציה. לפי הדיווח, נתניהו אמר בשיחות סגורות כי הוא בעד כל פתרון שימנע את האלימות, "ולכן צריך לבחון אפשרות לפיצול רשויות" - לעיר אחת חרדית והשנייה חילונית. בעיתון דווח כי נתניהו אף שוחח על הנושא עם שרים בליכוד ובש"ס. 

 

הדרת נשים - כותרות אחרונות:

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) תקף את ראש הממשלה: "במקום להתמודד עם הבעיה, נתניהו כהרגלו עוסק רק בסימפטום. ציפיתי לשמוע מראש הממשלה בשורה שבכוונתו להפסיק את חלוקת 25,000 הדירות החדשות המתוכננות בעיר רק לחרדים, ובמקום זאת הוא מעלה את הרעיון הבלתי ישים של חלוקת העיר. בזמן שעשרות אלפי זוגות צעירים עדיין מאמינים שיזכו לקבל פתרונות חדשים בתחום הדיור, נתניהו מבהיר שממשלתו תמשיך לבנות עבור שותפיה החרדים".

 

הפגנת האלפים אתמול בבית-שמש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנת האלפים אתמול בבית-שמש(צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אומרת כי הרעיון לחלק את בית שמש לשתי ערים הוא מסוכן, ונובע מאוזלת היד וחוסר יכולתה של הממשלה להשליט את חוקיה והנורמות הדמוקרטיות במדינת ישראל. "לפי רעיון זה אפשר לחלק את ישראל לכמה מדינות נפרדות על פי אמונה והשקפת עולם. משימתה של הנהגה אחראית היא לייצר דבק מאחד לאוכלוסיות המגוונות בישראל, ולהכפיפן למערכת חוקים וערכים מלכדת. הפרדה כזו, כשהיא באה מטעם הממשלה, כמוה כהנפת דגל לבן על רעיון החזון הציוני".

 

אצל ח"כ רחל אדטו מקדימה העלה הרעיון לחלק את בית שמש זיכרונות מהטיפול של נתניהו בבעיה אחרת, לפני שנה בדיוק. "הצעת ראש הממשלה לפתור את בעיית ההקצנה בעיר בית שמש באמצעות חלוקת העיר לשניים, דומה לפתרונות הסופרטנקר באסון הכרמל או ייבוא רופאים מהודו לפתרון משבר המתמחים. ראש הממשלה נאמן לדרכו להתחבא מאחורי הצעות פופוליסטיות, ובמקום לגלות אחריות ולאחד הוא רק מעמיק את הפילוג".

 

ח"כ רגב: אולי לא תהיה ברירה אלא לתת לחרדים אזור

חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד אמרה אמנם כי "אסור לנו לוותר על בית שמש", אבל הוסיפה: "בדרך כלל, בכל מקום מעורב יש בעיות, בעיקר כשיש קיצוניים שמנסים להשליט את אורח חייהם על היתר. ייתכן שאם לא תהיה ברירה, צריך יהיה להקצות אזור אחד בבית שמש לאוכלוסייה חרדית, ובכל היתר לאפשר לאוכלוסייה החילונית והמסורתית לחיות בשקט".

 

ההפגנה בבית שמש אמש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההפגנה בבית שמש אמש(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד אמרה כי ניתן להבין את הרצון למנוע אלימות בכל דרך שהיא, אך אסור לתת פרס לקבוצות אלימות ולשנות לכבודן מתווה עירוני. "יתרה מזאת, לא ניתן ליצור איים בודדים, ואסור לאפשר לחרדים לקיים ישות נפרדת בתוך מדינת ישראל", אמרה חוטובלי.

 

משה גפני (יהדות התורה) אמר כי הוא לא מאמין שנתניהו אכן השמיע את הדברים. "הוא איש חכם, אני לא מאמין שבמקום

שיטפלו בבעיות ויתמודדו עם העבריינות כמו שצריך יברחו מהן ויחלקו את הארץ לפי קטגוריות. אולי נחלק את הארץ כולה לפי ותיקים ועולים, דתיים ושאינם, ספרדים ואשכנזים, ערבים ויהודים?".

 

גפני אמר כי הפתרון הוא טיפול של גורמי אכיפת החוק באלימות: "אני לא מוכן שיקראו לאותם בריונים 'חרדים', כמו שלא הייתי רוצה שאם קבוצה חילונית אלימה תיעצר יגידו שהחילונים אלימים. המשטרה צריכה לטפל בזה, ופתרון חלוקת האזורים הוא הזוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים אתמול "לא מוותרים על בית שמש"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ יחימוביץ'. "במקום להפריד, צריך לייצר דבק"
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
ח"כ רגב. "לא לוותר על בית שמש"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ פלסנר. "נתניהו עוסק רק בסימפטום"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים