שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדש: מכשיר המונע היווצרות קרישי דם בטיסה

  מיתקן זעיר המודבק מאחורי הברך שולח אותו חשמליים המפעילים את שרירי הירכיים, מזרימים דם ומונעים היווצרות קרישי דם קטלניים השכיחים בטיסות ארוכות ובשכיבה ממושכת

  טיסה ממושכת או ריתוק למיטה מגבירים את הסיכון ללקות בקרישי דם קטלניים בשל חוסר זרימת הדם לגפיים התחתונות. עתה מבטיח מיתקן קטן ופשוט להגביר את זרימת הדם ולמנוע את המחלה המסוכנת.

   

  כ-10% מנוסעי מחלקת התיירים סובלים מהתפתחות של קרישי-דם ברגליים כתוצאה מהישיבה הממושכת בכיסא קטן וצפוף. ברוב המקרים הקרישים לא קטלניים, אולם במקרים מסוימים הם עלולים לגרום למוות.

   

  המדובר ב-DVT, או בשמה העממי "תסמונת מחלקת התיירים" המתייחסת לסיכון גבוה להיווצרות קרישי דם בוורידי הרגליים העמוקים. התסמונת נגרמת בגלל ישיבה ממושכת מבלי להניע את שרירי הרגליים. כתוצאה מכך זרימת הדם איטית מאוד, הרגליים מתחילות להתנפח ומתפתח קריש דם. בהמשך עלול הקריש להתנתק מווריד הרגל, לנדוד לעבר הריאות, הלב או המוח ולגרום למוות.

   

  אוכלוסיות הסיכון לקריש הדם רבות וכוללות נשים בהריון, נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון, אנשים הסובלים מעודף משקל, אלכוהוליסטים, מעשנים, קשישים וחולים המרותקים למיטה ורבים אחרים. כמאה אלף איש מתים מהמחלה מידי שנה רק בארצות הברית, והמספרים גבוהים גם מסביב לגלובוס.

    

   

  המכשיר החדש המכונה Geko, כולל שתי רצועות, כל אחת מוצמדת אל מאחורי הברך. המכשיר מזרים אותות חשמליים עדינים המגרים את העצב מאחורי הברך. עצב זה מפעיל את שריר הסובך באחורי השוק. כך, מוגברת זרימת הדם לכיוון הלב.

   

  זרימת דם כזו, דומה לזרימת הדם המתבצעת בעת הליכה, מבלי שהחולה צריך לזוז וללא כל תנועה מצידו. באופן זה נמנעת היווצרות קרישי הדם. המכשיר אושר בינתיים לשיווק באוסטרליה וממתין לאישור מדינות נוספות.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים