שתף קטע נבחר

עצמות בבונקר סורי נטוש: "לא מדובר בישראלי"

שרידי העצמות שנמצאו על הגבול שבין רמת הגולן לאצבע הגליל שייכים לגופת חייל סורי, מעריכים בצה"ל ובמשטרה. במקום נמצאה גם מסכת אב"כ ישנה

נציגי משטרה וצבא הוציאו הבוקר (יום ה') חלקי עצמות מבונקר סורי נטוש בתל חמרה, למרגלות הר דב. מיקום הבונקר ושרידי מדים שנמצאו בו מעידים על כך שמדובר בגופת חייל סורי. במשטרה הסתייגו מדיווחים שונים, לפיהם יש סיכוי שבממצאים שרידי הגופות של מג׳די חלבי או גיא חבר.

 

יוסי גרעיני, חקלאי מקיבוץ עמיר שבאצבע הגליל, היה הראשון לגלות את שרידי הגופה כבר בשבת. הוא סייר באזור ונכנס לשטח הממוקש שבו נמצא הבונקר. "טיילתי כאן וראיתי גולגולת. התעניינתי בזה, ולמחרת באתי שוב ומצאתי עוד עצמות. זה נראה ישן", סיפר. אחרי כיומיים דיווח על כך לרשויות. 

 

צוותי ביטחון בבונקר הסורי (צילום: מאור בוכניק) (צילום: מאור בוכניק)
צוותי ביטחון בבונקר הסורי(צילום: מאור בוכניק)
  

לפיכך הזהיר סגן-ניצב יגאל חדד, מפקד תחנת קרית שמונה: "מדובר במוצב סורי בשטח ממוקש ומגודר. במשך השנים מסתובבים באזור עדרים ומגדלי פרות. הם עושים מעשה לא אחראי כשהם צועדים בשטח, במקומות שבהם דרכו קודם הפרות".

 

לשטח הבונקר, שממוקם בדיוק על הגבול שבין אצבע הגליל לרמת הגולן, הגיעו אנשי היחידה לסילוק פצצות של חיל ההנדסה, חבלני משטרה, שוטרי זיהוי פלילי, קצין מהיחידה לאיתור נעדרים ואנשי הרבנות הצבאית. לאחר שחיילי ההנדסה פילסו דרך למקום, נכנסו לבונקר להוציא את השרידים. לאחר כארבע שעות הוציאו אנשי המז"פ שקיות ובהן עצמות אדם וציוד צבאי ישן. בין היתר נמצאה במקום גם מסכת אב"כ ישנה. שרידי העצמות הועברו לבדיקה פתולוגית במכון לרפואה משפטית באבו כביר. 

 

ב-9 ביוני 1967, בליל הלחימה הרביעי של מלחמת ששת הימים, כבש כוח צה"ל את תל חמרה כחלק מקרבות ההבקעה, שנועדו לפרוץ את קו המוצבים הסוריים. מאז מדי פעם נמצאים שרידי עצמות של חיילים סורים ברמת הגולן. 

 

חסן, מגדל בקר ממג׳דל שאמס, טוען שהסיפור ידוע כבר שנים. "כבר לפני חמש שנים כשהסתובבנו פה עם הפרות ראינו את השרידים והודענו למשטרה", לדבריו. 

 

גלעד שפרן, מוותיקי קיבוץ שניר שאף השתתף במלחמת ששת הימים, שלל את האפשרות שמדובר בשרידי חייל ישראלי. "99 אחוז שזה לא חייל ישראלי. הבונקר נמצא בשטח מרעה של קיבוץ שניר, ואף אחד לא נכנס לכאן כיוון שהשטח ממוקש ומוגדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצמות בשקית. הבונקר הסורי
צילום: מאור בוכניק
גרעיני. "טיילתי וראיתי גולגולת"
צילום: מאור בוכניק
שפרן. השטח ממוקש
צילום: מאור בוכניק
מומלצים