שתף קטע נבחר

בית המשפט: קללה באוטובוס - סכנה לדמוקרטיה

הירושלמי שהשפיל חיילת וקרא לה "פרוצה" הואשם באופן חריג בהטרדה מינית. השופטת קבעה שהוא מסוכן, שחררה בתנאים מגבילים ואמרה: "התופעה מסוכנת לחברה הדמוקרטית כשהיא נעשית בכפייה". הנאשם מתגונן: "זאת היא שהטרידה אותי". הסנגור: מחר כל קללה תהיה הטרדה מינית

גם השופטת מגבה: השפלת החיילת באוטובוס היא הטרדה מינית. שופטת בית משפט השלום בירושלים, אילתה זיסקינד, שיחררה היום (ה') בתנאים מגבילים את שלמה פוקס, שהואשם בהטרדה מינית בעקבות התקרית אתמול באוטובוס בעיר, אך קבעה שממעשיו עולה "עילת מסוכנות". בינתיים, אסרה עליו השופטת להשתמש בתחבורה ציבורית.

 

העימות באוטובוס שהפך לכתב אישום - גלגולי הפרשה:

 

על פי כתב האישום קרא פוקס לחיילת דורון מטלון "פרוצה, פרוצה, פרוצה, אין לך כבוד", מאחר שנמצאה בחלקו הקדמי של האוטובוס בקו 49 בירושלים.

 

פוקס בבית המשפט. "הטיל עליה אימה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פוקס בבית המשפט. "הטיל עליה אימה"(צילום: גיל יוחנן)

 

השופטת קבעה בהחלטתה כי פוקס עבר עבירה מספר פעמים באופן שבו התייחס לחיילת. "על רקע התופעה המתגברת של מידור נשים ופגיעה בנשים שאינן מסכימות עם מידורן,

 שהופכת להיות תופעה מתגברת על עצמה ומתרחבת, אני סבורה כי מתקיימת עילה של מסוכנות שכן החרפת התופעה מסוכנת לחברה הדמוקרטית כאשר היא נעשית בכפייה", כתבה.

 

עוד קבעה השופטת כי הסעיף של הטרדה מינית אינו דורש קיומו של תנאי שלפיו המטריד דורש דבר מיני מהמוטרד, אלא מתייחס לכך שישנה התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאותו מוטרד ביחס למינו. השופטת זיסקינד קבעה שהתנאי מתקיים במקרה הנדון, שכן "אין מחלוקת שפוקס הטיח וצעק באוטובוס מילים מבזות וקשות כלפי החיילת וכינה אותה שלוש פעמים פרוצה ואף המשיך בצעקותיו באופן שיש בו כדי להטיל עליה אימה".

 

מכיוון שאותם כינויים היו אך ורק על רקע מינה, הוסיפה השופטת, ולא משום סיבה אחרת, "ומאחר שמדובר בהתנהגות מבזה ומשפילה - הרי שבהחלט מתקיימים התנאים לכך שמדובר בעבירה של הטרדה מינית".

 

עו"ד נהוראי: יש כאן תסכול של התביעה

נציגת המשטרה טענה בדיון כי לא ניתן לראות את האירוע כמקרה בודד העומד בוואקום: קיימת תופעה קשה שהולכת ומתפשטת במסגרתה פלגים חרדים קיצוניים מגבילים את חירותן של נשים באשר הן נשים. קם קומץ אנשים והחליט שבמדינת ישראל לאישה אסור לעבור במדרכות מסוימות, אסור לה לשבת במקומות שלא הותירו לה ושהיא צריכה להתלבש באופן שהם מאשרים".

 

פוקס עצמו אמר לפרקליטו: "אני לא מטריד מינית. לא היו דברים מעולם. אם כבר - היא הטרידה אותי. אני רציתי להתרחק והיא התקרבה".

 

דורון מטלון. הסנגור: "לקלל זה חלק מחופש הביטוי" (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
דורון מטלון. הסנגור: "לקלל זה חלק מחופש הביטוי"(צילום: עטא עוויסאת)

 

בתגובה אומר סניגורו של פוקס, עו"ד יאיר נהוראי: "מה שנעשה כאן זה אפילו לא מדרון תלול אלא מפלי ניאגרה. אין פה באמת עבירה פלילית, אנחנו חיים במדינה חופשית, יש כאן תסכול של התביעה, מותר לנו לקלל כי זה חלק מחופש הביטוי".

 

נהוראי המשיך ואמר שאם השופטת תחליט שבמקרה הזה אכן ישנו סעיף של הטרדה מינית הרי שמחר כל אדם שיקלל אשה "כלבה", או "בת זונה", ייכנס לתחום של הטרדה מינית.

 

עוד כותרות בערוץ החדשות של ynet:

עצמות בבונקר סורי נטוש: "לא מדובר בישראלי"

 

לפי החלטת בית המשפט, פוקס ישהה בין 8:00 ל-19:00 בישיבה בירושלים ולאחר מכן ישוב ישירות לביתו. הוא רשאי לנסוע לישיבה ולחזור ממנה ישירות לביתו באמצעות הסעה פרטית בלבד. בנוסף קבעה השופטת כי פוקס יפקיד בקופת בית המשפט 20,000 שקלים. התנאים תקפים עד לדיון נוסף ב-10 בינואר.

 

בית שמש: פגישה בין רב למפקד המשטרה

בינתיים, על רקע המהומות השבוע בבית שמש נפגש היום הרב נתן קופשיץ, ממנהיגי החרדים עיר, עם מפקד משטרת בית שמש, סגן-ניצב קובי כהן ובכירים בתחנה, בניסיון להרגיע את הרוחות בעיר ולמנוע פרובוקציות ומעשי אלימות מצד הקיצוניים.

 

בפגישה, שהוגדרה חשאית והתקיימה במושב זנוח הסמוך לבית שמש,

 הודיע הרב על ההחלטה לבטל את הפגנת החרדים שתוכננה להתקיים הערב, וביקש כי גם המשטרה תנקוט צעדים להרגעת הרוחות בעיר.

 

קופשיץ, חבר בית הדין של העדה החרדית, נחשב לסמכות הרבנית העליונה של פלג ה"קנאים" ולבעל השפעה רבה בעיר, אך הוא מתנגד באופן עקבי לאלימות ולכן קבוצת הקיצונים אינה נשמעת לו. הוא נפגש בעבר כמה פעמים בביתו עם בכירי המשטרה המקומית ועקב כך הואשם בשיתוף פעולה עם השלטונות.

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנאשם, שלמה פוקס
צילום: גיל יוחנן
צילום: שלומי כהן
עו"ד יאיר נהוראי. "אין פה באמת עבירה פלילית"
צילום: שלומי כהן
החיילת דורון מטלון
מומלצים