שתף קטע נבחר

הירוקים: אין פיקוח על כמות החול שיוצאת מסמר

יום שני של עימותים בין מתנגדי הכרייה בחולות סמר לכוחות המשטרה. "אדם טבע ודין" פנה למינהל בבקשה שיבדוק בדחיפות מה כמויות החול שנלקחות מהאתר, זאת לאור חשד שמשאיות יצאו מהשטח מבלי שהחול נשקל במקום. היזם: "כל גרגיר חול נשקל לפני שיצא מהאתר"

יום נוסף של עימות חזיתי בין פעילי הסביבה למשטרה, התרחש באתר הכרייה בחולות סמר. אולם בשונה מאתמול, היום (ה') הצליחה המשטרה להרחיק את המתנגדים לכרייה בלי מעצרים. עם זאת הקבלן לא הצליח לבצע את הכרייה במלואה, מאחר שעד בוא המשטרה למקום, מנעו ממנו המתנגדים להתקדם עם הדחפור.

 

 

בעקבות דיווחים של עדי ראייה במקום, לפיהם המשאיות יוצאות מהשטח מבלי שהחול נשקל במקום, פנה ארגון "אדם טבע ודין" בדחיפות למנהל אגף הפיקוח במנהל מקרקעי ישראל, בדרישה שיבדוק האם נמסרים כל הדיווחים באשר לכמויות החול הנלקחות מהמקום.

 

"לדברי גורמים הנמצאים בשטח אשר פנו אלינו, משאיות החול היוצאות מן האתר אינן נשקלות על מתקן השקילה אשר הוצב במקום (ככל הנראה בגין תקלה כזו או אחרת במתקן השקילה)", נכתב בפנייה. עוד מודגש, כי שקילת החול באתר עצמו מתחייבת על פי תנאי המכרז.

 

הפעילים עוצרים היום את העבודות (צילום: דב גרינבלט) (צילום: דב גרינבלט)
הפעילים עוצרים היום את העבודות(צילום: דב גרינבלט)

 

"זה לא מצב תקין", הסביר ל-ynet עו"ד אסף רוזנבלום, היועץ המשפטי של העמותה. "יש לשקול כל משאית לפני לפני שהיא עוזבת את האתר ולדווח למינהל על כמות החול שיוצאת ממנו. ברגע שלא שוקלים במקום, יכול להיות שהם הלכו למקום אחר להישקל, אבל גם יכול להיות שלא".

 

הקבלן שמבצע את העבודות, יוסי הראל, דחה את הטענות על הסף. "כל גרגיר חול נשקל לפני שיצא מהאתר. יש לנו תעודות חתומות על כך", מסר ל-ynet. מהמינהל נמסר בתגובה, כי "בהתאם לחוזה שנחתם בין המינהל ליזם, נדרש היזם לבצע שקילה של החול שיוצא מהאתר. אנו מצפים מהיזם שיכבד את ההסכם. במידה שימצא כי היזם הפר את ההסכם, ננקוט בצדדים".

 

מאבקי אגו על חשבון הסביבה

אתמול (ד') התרחש באתר עימות אלים בין מתנגדי הכרייה למשטרה, בסופו נעצרו 8 פעילים, ביניהם סמנכ"ל החברה להגנת הטבע ניר פפאי. עד שעות הלילה שוחררו כולם עם צו הרחקה מהמקום. מחברה להגנת הטבע נמסר, כי בכוונתה להציב בשבוע הבא משמרות מחאה ביונות ולהמשיך את הפילות למניעת כריי החול.

 

הקבלן החל בביצוע עבודות הכרייה במקום, לאחר שהשר להגנת הסביבה גלעד ארדן הודיע שהוא עומד לצד החברה להגנת הטבע ודוחה פשרה שהציע המינהל לכרות רק שליש מהשטח. תגובת ארדן הגיעה לאחר שהמינהל, שנתן היתר לקבלן לכרות את החול מהדיונה, סיכל את היוזמה שלו לבטל את הכרייה ולפצות את הקבלן.

 

בעקבות האירועים הכריז אתמול המינהל, כי הוא מוכן לוותר על מגרש ה' בתכנית, ששטחו כ-200 דונם, ולצרפו לשמורת הטבע הצמודה. עם זאת המינהל הדגיש כי כריית החול תימשך כמתוכנן במגרשים ג' ו-ד'. "המינהל היה מוכן לעשות ויתורים מרחיקי לכת לצורך פשרה עם הירוקים אך בהיעדר הסכמה תימשך הכרייה בשני המגרשים. על מגרש ה' המהווה כרבע משטח התכנית, החליט המינהל לוותר".

 

במינהל גם הפנו אצבעות מאשימות למשרד להגנת הסביבה, בשל תמיכתו בתמיכה במתנגדי הכרייה: "הקבלן נהג על פי דין, ועל כן גם הגופים הירוקים צריכים לנהוג על פי אותו הדין, ובטח שלא להיתמך על ידי המשרד להגנת הסביבה המבקש בעצמו מהציבור הרחב וגופים עסקיים לציית לתקנות, הוראות שבדין וחוקים שהוא עצמו מוביל".

 

חולות סמר ממוקמים בערבה הדרומית, כ-20 ק"מ מאילת. מומחים מגדירים אותם כנדירים ובעלי מגוון ביולוגי חשוב וייחודי. מזה כארבע שנים שתושבי האזור וארגוני סביבה מנהלים מאבק להצלתם מעבודות הכרייה, שמקודמות על ידי המינהל במטרה לספק חול לתעשיית הבנייה באילת.

 

לפני כחודש וחצי החל הקבלן לעבוד במקום וגם אז פעילי סביבה ותושבים חסמו את הטרקטורים בגופם. לאחר מכן הושג סיכום לפיו העבודות יופסקו ומאז התקיימו מגעים בניסיון להגיע לפשרה שכשלה.

 

בעתירה שהגישה לאחרונה על ידי העמותה בשיתוף הקליניקה לצדק סביבתי באוניברסיטת ת"א המייצגת את תושבי הערבה, נטען כי המינהל אפשר כרייה נרחבת בחולות, בניגוד לקבוע בתוכניות. על פי העתירה, אפשרו לקבלן לכרות 2 מיליון חול מחולות סמר, בעוד בתוכנית המאושרת ניתן היה לכרות מיליון טון בלבד. הדיון בנושא ייערך בסוף ינואר בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפעילים בסמר
צילום: דב גרינבלט
מומלצים