שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תביעת עובדי הכור: לאן נעלמו דו"חות התאונות?
  במסגרת התביעה שמנהלים 44 עובדי הכור נגד המדינה בדרישה להכיר בהם כנפגעי עבודה, טענה ההגנה כי חלק גדול מהדיווחים על תאונות נעלמו או נגרסו. פקח בקמ"ג: הם נמצאים בכספת

  לאן נעלמו מסמכים מהכור בדימונה שתיעדו תאונות שבהן נחשפו העובדים לקרינה? בקמ"ג טוענים כי חלקם נגרסו או נעלמו עם השנים, אולם פקח שעובד במקום הטיל היום (ה') בבית המשפט ספק בגרסה הזאת. "המסמכים חיוניים מאוד ונמצאים בכספת של הקמ"ג", טען היום במסגרת הדיון בתביעת 44 עובדי הקמ"ג להכיר בהם כנפגעי עבודה.

   

  הכור בדימונה. דיווחים בזמן אמת (צילום רויטרס) (צילום רויטרס)
  הכור בדימונה. דיווחים בזמן אמת(צילום רויטרס)

   

  מאבק עובדי הכור - הכותרות ב-ynet:

   

  לטענת הפקח, שעובד בקמ"ג מאז שנות התשעים, הוא כתב מסמך ובו 74 עמודים בכתב ידו ועוד 176 מסמכים מאותה תקופה אשר מעידים על תקלות, על מכשור לא תקין ועל מפגעים שונים שעליהם דיווח לראשי הקמ"ג בזמן אמת. "הבאתי בהם את מה שיש לתקן והתרעתי שיש סיכון חיי אדם", אמר הפקח. "המסמך הוגדר כמסווג על ידי הקמ"ג, למרות שאין בו שום דבר סודי".

   

  הפקח טען כי בשל התביעה המתנהלת הוא לא קודם כבר 18 שנה. הוא פקפק בגרסת הקמ"ג לפיה חלק מהמסמכים שכתב נגרסו או נעלמו. "אני עצמי הייתי מעורב בתקלות ולא נשלחתי למרפאה. אם המסמכים נעלמו או נגרסו זה חמור ביותר. אני אישית לא מאמין שגרסו את המסמכים", טען.

   

  היום הסתיימה גם חקירתו של ראש המחלקה לבטיחות קרינה, ד"ר דן ליטאי, שבמהלכה התברר
  כי גם אחרי תאונות לא העריכו בקמ"ג את כמות הקרינה הרדיואקטיבית שחדרה לגופם של העובדים. כך למשל, התייחס ליטאי למקרה שבו נשפך בקבוק של חומר רדיואקטיבי על הרצפה ואישר כי בטופס הדיווח על אותו מקרה לא כתוב שהעובד נשלח לבדיקה במרפאה.

   

  עו"ד אילן קנר, שמייצג את המשפחות, הציג בפני ליטאי מסמך דיווח על אירוע תאונה וביקש הסברים. ד"ר ליטאי הסביר כי מדובר במקרה שבו נשפך חצי ליטר חומר לרצפת המעבדה, משום שהיה חור בתחתית החבית. עו"ד קנר ציטט מתוך מסמך כי את החומר הורו לעובדי הקמ"ג לספוג באמצעות צמר גפן, אולם לא נכתב בו כי המנקים נשלחו למרפאה.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רויטרס
  הכור בדימונה. תביעה מתמשכת
  צילום רויטרס
  עו"ד אילן קנר. דרש הסברים
  צילום: מיכאל קרמר
  מומלצים