שתף קטע נבחר

"סטוקסנט שפגע באיראן - רק אחד מ-5 וירוסים"

חוקרים רוסים שבדקו את הווירוס שלפי דיווחים פגע בתוכנית הגרעין של איראן וכן וירוס נוסף מאותו הסוג, מעריכים כי באותה פלטפורמה ששימשה ליצירתם פותחו עוד שלושה וירוסים. בעולם העריכו השנה שישראל וארה"ב אחראיות ל"סטוקסנט"

סביר להניח שהווירוס "סטוקסנט" שפגע בשנה שעברה במתקני הגרעין של איראן, היה אחד מלפחות חמישה כלי נשק וירטואליים שפותחו במסגרת אותה פלטפורמה ותוכנית מחשב, שנוצרה ב-2007. כך עולה ממחקר של המכון הרוסי לאבטחת מחשבים "קספרסקי".

 

מומחי אבטחה כבר אמרו בעבר כי הם מעריכים שארה"ב וישראל הן שעומדות מאחורי "תולעת המחשבים" סטוקסנט, שלפי פרסומים זרים הוחדרה למחשבי תוכנית הגרעין האיראנית והסבה נזק למתקניה. ירושלים ו-וושינגטון מעולם לא הגיבו רשמית על הטענות, אולם העיתון "ניו-יורק טיימס" דיווח כי סטוקסנט נוסתה בכור בדימונה לפני שנעשה בה שימוש מבצעי. דובר משרד ההגנה האמריקני סירב אתמול לדווח על המחקר של קספרסקי, שבו לא נקבע מי עומד מאחורי הווירוס סטוקסנט.

 

סטוקסנט נוסה בדימונה ונשלח לאיראן? מתקן הגרעין באיספהאן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סטוקסנט נוסה בדימונה ונשלח לאיראן? מתקן הגרעין באיספהאן(צילום: EPA)

 

בחודשים האחרונים קושר סטוקסנט לווירוס אחר שלכאורה פגע במחשבי תוכנית הגרעין של איראן, "דוקו" שמו, אולם לפי המחקר של קספרסקי ייתכן שכלי הנשק הווירטואליים שפגעו בתוכנית הגרעין מתוחכמים בהרבה מכפי שהיה ידוע עד כה. מנהל המחקר העולמי של המכון הרוסי, קוסטין ראיו, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הצוות שלו אסף ראיות המוכיחות כי באותה פלטפורמה ששימשה ליצירת סטוקסנט ודוקו נעשה שימוש ליצירת עוד לפחות שלושה סוגים אחרים של וירוסים.

 

ראיו אמר כי הפלטפורמה הזו כוללת כמה מודולי תוכנה תואמים שתוכננו כך שיתאמו זה את זה, כשכלכל אחד מהם פונקציות שונות. מפתחיה, כך נקבע, יכולים ליצור כלי נשק וירטואליים חדשים פשוט על ידי הוספת מודולים או הסרתם.

"זה כמו מערך לגו. אתה יכול לקבץ את המרכיבים לכדי כל דבר: רובוט, בית או טנק", אמר ראיו. בקספרסקי מכנים את הפלטפורמה "Tilded".

 

חוקרי קספרסקי לא מצאו שום סוג חדש אחר של וירוס שנבנה על-ידי הפלטפורמה הזו, אולם לדברי ראיו, הם די בטוחים שיש כאלה משום שנראה כי רכיבים משותפים של סטוקסנט ודוקו מחפשים אחר רכיבים דומים להם. בקספרסקי גילו לאחרונה רכיבים משותפים חדשים שמחפשים אחר לפחות שלושה קבצים ייחודיים אחרים, מה שמעלה את החשד שמפתחי סטוקסנט ודוקו יצרו עוד שלושה וירוסים באותה פלטפורמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן הגרעין באיספהאן. עוד קבצים מחפשים בדרך לאיראן?
מתוך אתר ISIS
מומלצים