שתף קטע נבחר

בית שמש: מאות חרדים התעמתו עם שוטרים

דווקא כשנראה שהרוחות בעיר נרגעו מעט, יצאו מאות חרדים לרחוב נהר הירדן, הציתו פחי אשפה, וחסמו כביש. שוטרים שהוזעקו למקום הותקפו באבנים. שלושה נעצרו, איש לא נפגע. גם בירושלים הפגינו עשרות חרדים

היריקות והקללות הפכו לאבנים ולאש: מאות חרדים יצאו הערב (יום ה') לרחוב נהר הירדן בבית-שמש, בסמוך לבית הספר "אורות" שעלה בשבוע האחרון לכותרות, הבעירו פחי אשפה, וחסמו כביש. כוחות משטרה שהוזעקו למקום כדי לפזר את המתפרעים הותקפו באבנים. האירוע הסתיים ללא נפגעים, ועד כה נעצרו שלושה חשודים.

 

במקביל, גם בירושלים הפגינו עשרות חרדים וחסמו לתנועה את רחוב שמואל הנביא, סמוך לשכונת בית ישראל, לטענתם במחאה על מעצרה של אשה חרדית בהפגנה בבית שמש.

 

מוקד ההתפרעות בבית שמש, הערב ()
מוקד ההתפרעות בבית שמש, הערב

 

הערב הייתה אמורה להתקיים בבית שמש עצרת חרדית במחאה על הסרת שלטי ההפרדה בעיר, אך היא בוטלה בשל העיתוי הרגיש, כדי שלא יקשרו בין המאבק הזה לבין המאבק בבית הספר "אורות". ההפגנה הערב היא ככל הנראה ספונטנית ומתקיימת בניגוד לעמדת הרבנים.

 

רק לפני יומיים נערכה בבית שמש הפגנה בהשתתפו כ-4,000 איש במחאה על הפגיעה בנשים. בעצרת השתתפו בין השאר הדסה מרגוליס, אמהּ של נעמה, וטניה רוזנבליט, שהפכה בעצמה לסמל בהתנגדות לביזוי נשים כשסירבה לפני כשבועיים לדרישת חרדים ממנה לעבור לחלקו האחורי של אוטובוס "אגד", וספגה מהם השפלות.

 

הבוקר נראה שהרוחות בעיר נרגעו מעט, כשנעמה מרגוליס חזרה לבית הספר "אורות" מחופשת החנוכה מבלי שיירשמו אירועים חריגים. אמה הדסה אמרה כי "התחושה היא שאנחנו בדרך לניצחון בשביל כל מדינת ישראל".

 

נעמה מרגוליס, עם אמה, חוזרת היום לבית הספר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נעמה מרגוליס, עם אמה, חוזרת היום לבית הספר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

שלשום, שעות לפני עצרת ההמונים בבית שמש, ערך ראש העיר משה אבוטבול מסיבת עיתונאים, שבה הכריז: "אין שום סיבה שאדם ירים יד על חברו, בוודאי לא כלפי ילדות קטנות חסרות ישע". "בית שמש מוקיעה כל התנהגות כזו", הבהיר

אבוטבול, חרדי בעצמו, "מקומו של אדם אלים מאחורי סורג ובריח. אני קורא למשטרת ישראל לפעול ביד קשה נגד כל המתפרעים, ושלא יסתתרו מאחורי פסקי הלכה". למרות זאת, בהפגנה קראו לו רבים מהדוברים והמשתתפים להתפטר.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניצל אחר הצהריים את הבמה בבסיס חיל האוויר בחצרים, בטקס "מסדר כנפיים" של סיום קורס טיס, ואמר למסיימות הקורס, חמש במספר: "אין הוכחה גדולה יותר לאבסורד הדרת הנשים מההתייצבות שלכן כאן על מגרש המסדרים. אין מקום להדרת נשים במדינת ישראל, ואמר כאן הרמטכ"ל בצדק - המבחן הוא היכולות. מי שעומד או עומדת במבחן היכולות - מקומם איתנו. במדינה שבה נשים יושבות בתא הטייס, במדינה הזו נשים יישבו בכל מקום".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית שמש, הערב
מפגינים בבית-שמש, שלשום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים