שתף קטע נבחר

בכיר איראני: אין סיבה לאיים בסגירת מצר הורמוז

מפקד בכיר במשמרות המהפכה מיתן הנימה התוקפנית שעלתה מטהרן כלפי הנוכחות האמריקנית במפרץ הפרסי והאפשרות כי יוטלו עיצומים על ייצוא נפט מאיראן. הגנרל ג'זאיירי טען: "הדיון הזה שייך לתקופה של לפני חמש שנים"

משמרות המהפכה נחשבים לסמן קיצוני בשיח האנטי-מערבי באיראן, אולם דווקא מפקד בכיר בארגון נשמע מסויג באשר לאיומים שהשמיעו בכירים בטהרן בימים האחרונים, שלפיהם בכוונת הרפובליקה האיסלאמית לסגור את מצר הורמוז אם יוטלו עיצומים על ייצוא הנפט ממנה. כך דיווח הלילה (א') ה"וושינגטון פוסט".

 

מתיחות במפרץ הפרסי:

 

הגנרל מסעוד ג'זאיירי נסוג מהאיום המפורש ואמר: "הדיון סביב סגירת המצר שייך לתקופה מלפני חמש שנים. הוויכוח היום ברפובליקה האיסאלמית כולל רבדים חדשים, ואין זה הזמן להעלות את הנושא הזה". דבריו פורסמו באתר האינטרנט של המשמרות.

 

אדמירל סייארי, מפקד חיל הים האיראני. איים בחסימת נתיב השיט ()
אדמירל סייארי, מפקד חיל הים האיראני. איים בחסימת נתיב השיט

 

דבריו נשמעים רגועים על רקע האווירה המתלהמת שעלתה מאיומי סגן הנשיא, מוחמד רזה רחימי, ושל מפקד חיל הים, חביבוללה סייארי. רחימי איים ביום שלישי האחרון כי הכוחות המזוינים של ארצו יחסמו את התנועה בנתיב השיט האסטרטגי, שדרכו יוצא רוב הנפט המופק במפרץ הפרסי, אם יוטלו סנקציות על קניית נפט מאיראן.

 

האדמירל סייארי, המנהל את התמרון הצבאי במימי המפרץ הפרסי בימים אלה, אמר יום לאחר רחימי, כי סגירת מצר הורמוז היא יעד שיהיה קל לאנשיו להשיג. הוא מיתן מעט את דבריו שלשום, באומו כי ארצו יכולה "לחנוק" את נתיב השיט, אך אין לה כל סיבה לעשות כן.

 

אתמול חל בלבול בצמרת האיראנית באשר לשיגור טילים ארוכי טווח במהלך התרגיל הצבאי. ניסוי נטילים עוכב, כך הצהיר מפקד בכיר בחיל הים האיראני, זמן קצר לאחר שסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה על שיגור טילי יבשה-ים. לדברי המפקד האיראני, "הטילים ייבחנו עוד ימים אחדים".

 

התרגיל הצבאי שעורכים האיראנים כלל הפעלת צוללות, ספינות טילים, סיוע ומודיעין, וכן מסוקים ומטוסים ללא טייס. בסוכנות הידיעות "פארס" דווח עוד כי "במסגרת השלב הזה, ישוגרו מגוון טילי חוף-ים לטווח ארוך ולטווח קצר", אולם לא נמסר מה סוג הטילים ומה הטווח המדויק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צוללת איראנית בתמרון במפרץ
צילום: AP
מצר הורמוז. הנתיב האסטרטגי
צילום: shutterstock
מומלצים