שתף קטע נבחר

אובמה אישר העיצומים על הבנק המרכזי האיראני

הנשיא האמריקני אישר את הסנקציות שלפיהן יינקטו צעדים נגד מוסדות פיננסיים וגופים עסקיים ממגזר האנרגיה שיעשו עסקים עם הבנק המרכזי בטהרן. החקיקה "רוככה" בקונגרס בלחץ הממשל, כדי לא להבריח מדינות התלויות בנפט האיראני

תמה סאגת החרפת העיצומים על איראן בין הבית הלבן לקונגרס. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אישר בחתימתו את החקיקה להטלת סנקציות על מוסדות פיננסיים עולמיים שיעשו עסקים עם הבנק המרכזי בטהרן, בהם עסקים מתחום האנרגיה.

 

איראן והמערב, ראש בראש:

 

אולם, הנוסח הסופי שעליו חתם הנשיא אובמה הוא הנוסח שאישרו בית הנבחרים והסנאט לאחר ש"רוכך" בלחץ ממשלו. לטענת הבית הלבן, מטרת ה"ריכוך" הייתהן "לתת את הגמישות הנחוצה"  למניעת בריחה של מדינות כמו יפן ודרום קוריאה, התלויות הנפט איראני, מלתמוך בלחץ הדיפלומטי על הרפובליקה האיסלאמית להפסיק את תכנית הגרעינית.

 

עוד עיצומים נגד תכנית הגרעין האיראנית (צילום: AP) (צילום: AP)
עוד עיצומים נגד תכנית הגרעין האיראנית(צילום: AP)

 

האמריקנים רוצים לספק מקורות נפט אלטרנטיביים (מלוב, עיראק וסעודיה) ולמנוע בכך את עליית מחירי הנפט, עלייה שתתרחש במקרה שתוגבל רכישת הנפט מאיראן ללא הגברת ההיצע ממדינות אחרות.  הגמישות הזו תאפשר לממשל להימנע מהטלת סנקציות בחודשים הקרובים על המדינות התלויות באיראן.

 

"הגישה היעילה - לערב מדינות רבות"

"ממשל אובמה פעל בתיאום עם הקונגרס לעצב כלים חדשים שיגבירו את הסבירות שמדינות נוספות יפסיקו לעשות עסקים עם הבנק המרכזי של איראן ועם מגזר הנפט האיראני", הסבירו בסביבתו של אובמה והדגישו, "הגישה היעילה ביותר היא לערב מדינות רבות בעיתוי המתאים ובשלבים מדורגים, כדי למנוע השלכות שליליות על שוק הנפט הבינלאומי".

 

וושינגטון מובילה בשלוש השנים האחרונות מאמץ לשיתוף פעולה בינלאומי כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אובמה גאה בבניית הקואליציה הבינלאומית החזקה, שכתוצאה ממנה איראן נתונה בבידוד כלכלי ודיפלומטי חסר תקדים. בכירי המערכת הביטחונית האמריקנית החלו באחרונה לשגר לעבר טהרן איומים שהם יעשו הכל כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני, לרבות פעילות צבאית. 

 

הסנקציות על הבנק המרכזי של איראן, נכללו בתוך חקיקה נרחבת יותר של "החוק להרשאה להגנה הלאומית לשנת 2012". בהודעת הבית הלבן נאמר כי החוק שעליו חתם הנשיא אובמה, כולל מימון להגנת ארצות הברית והאינטסים שלה בחו"ל, שירותים חיוניים לחיילים האמריקנים ברחבי העולם לובני משפחותיהם ותכניות חיוניות של ביטחון לאומי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה לשמור על הקואליציה. אובמה
צילום: MCT
הקונגרס הסכים לנוסח המרוכך
צילום: רויטרס
מומלצים