שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סדנת "Check-Point": השם מסמן את הכיבוש?

  רקדנים וכוריאוגרפים מוחים על השם שניתן לסדרת מפגשי המחול "Check-Point" במרכז סדנאות הבמה. "למה לקרוא לאירוע מחול בשם שמסמן עבור מיליוני אנשים סבל", כתב הרקדן עדו פדר. מנהלת המרכז, ריבי פלדמסר ירון: "הדבר יתוקן"

  פרויקט חדש של מרכז סדנאות הבמה בתחום המחול עורר בסוף השבוע תרעומת בקרב רקדנים, כוריאוגרפים ויוצרים. הפרויקט, חממת יצירה בשם "Check-Point", מוגדרת כסדרת מפגשים לפיתוח עולמו של הרקדן והכוריאוגרף. במכתב למייסדת ומנהלת מרכז סדנאות הבמה, ריבי פלדמסר ירון, כתב הרקדן עדו פדר: "כאיש מחול אני חש שמחה רבה כשמתעוררת יוזמה להזין את השיח אודות המחול. מאידך, התעורר בי זעם נוכח השם המביש לאירוע זה".

   

  פדר מסביר את הזעם בכך שהמונח "Check Point" הוא סמל לאחד מהרעות החולות של הכיבוש הישראלי בשטחים. "הצ'ק פוינט הוא האזור בו עוברים הפלסטינים מדי יום בכדי להתפרנס ולהתקיים והוא מסמן את הגבלת חופש התנועה שלהם", אומר פדר ומדגיש:

   

  "יתרה מכך, זהו מקום שבו חיילים ישראלים נמצאים מדי יום ונאלצים להשתתף במדיניות הכיבוש. מכאן שהצ'ק פוינט הוא מהסממנים הדומיננטיים ביותר למה שרבים מאתנו תופסים כעוול יומיומי המתרחש קילומטרים ספורים מאתנו. למה שנרצה לקרוא לאירוע מחול במה שמסמן בעבור מיליוני אנשים סבל וייסורים?".

  "הצ'ק פוינט מסמן מה שרבים מאתנו תופסים כעוול יומיומי" (צילום: AP) (צילום: AP)
  "הצ'ק פוינט מסמן מה שרבים מאתנו תופסים כעוול יומיומי"(צילום: AP)
   

   

  פדר הוסיף כי מתן השם הוא אקט יצירתי שמעיד לדבריו על עיוורון פוליטי. "מתן שם כרוך בכניסה לעולם המשמעות שהשם מעניק. אני בטוח שאפשר למצוא שם המתייחס לארגז הכלים המחולי, מבלי לפתוח את העולם הסמנטי שמזכיר לכולנו את פעילותנו בשטחים", אומר פדר וממשיך:

   

  "פתיחתו של עולם סמנטי זה בכזו קלילות מעידה על בורות גדולה ועל הניתוק והאדישות המיוחסים לתל אביב ולעולם המחול והבמה מן המתרחש במקום הזה שנקרא ישראל-פלסטין. אינני חושב שיש לאפשר לאירוע חשוב כמו זה להמשיך ולתרום לטשטוש המציאות הפוליטית. אינני חושב ששיח אמנותי יכול להרשות לעצמו להיות כה מנותק מן השיח הפוליטי במיוחד במקום סבוך פוליטית כמו ישראל".

   

  בעקבות פנייה של ynet אמרה היום (א') ריבי פלדמסר ירון כי שם הפרויקט ישונה והדגישה: "כל העניין בחוסר מודעות מקורו. השם לפרויקט ניתן בתמימות רבה ולא מתוך מטרה לפגוע. יפה בעיני שאמנים מודעים למתרחש סביבם וכמובן שמדובר במשגה שיתוקן. כעת אנחנו פונים ליוצרים ולרקדנים ומבקשים שיציעו שם חדש לפרויקט".

   

  פלדמסר ירון הסבירה כי הרעיון מאחורי השם "Check Point" נבע ישירות מפירוש צמד המילים וכיוון לנקודת עצירה הכרחית לדבריה שבה נדרשים היוצרים והמבצעים בתחום לבדוק מחדש את עולם המחול הישראלי על מנת להרחיב את הארסנל התרבותי, ואת היריעה של היצירה המחולית בין היתר לתחומי יצירה שונים כמו ניו מדיה.

   

  "הרעיון הוא לחשוב מחוץ לקופסא ובטח שלא להאפיל על מרכז השיח בדיאלוג פוליטי שאינו מרכז הנושא. התגובות שקיבלנו פקחו את עיננו וכאמור, הדבר יתוקן".

   

  מרכז סדנאות הבמה שהוקם בשנת 2002 על ידי פלדמסר ירון פועל על מנת לאפשר ליוצרים ישראליים לשכלל את מיומנותיהם לאחר סיום לימודיהם הפורמאליים בבתי הספר לאמנות. המרכז מעניק לאמנים מקצועיים פלטפורמה לקידום יצירה עצמאית מקורית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פלדמסר ירון: טעינו. השם יוחלף
  לאתר ההטבות
  מומלצים