שתף קטע נבחר

בתיווך ירדן: ישראל והפלסטינים חוזרים לדבר

הישראלים והפלסטינים לא נפגשו כבר זמן רב פנים מול פנים, אבל ל-ynet נודע שהתערבות מלך ירדן אמורה להושיב את סאיב עריקאת ועו"ד יצחק מולכו באותו חדר בעמאן, עם נציגי הקוורטט. דיפלומטים: "חשיבות הפגישה בעצם קיומה"

משא ומתן אמיתי או דיבורים כדי להפחית מהלחץ? ל-ynet נודע כי מתקיימים מגעים מתקדמים לפגישה ישירה בין נציגים ישראלים ופלסטינים, בתיווך ירדן, לראשונה זה זמן רב. עם זאת, בישראל הביעו חשש שהפלסטינים יכשילו את המהלך בדקה ה-90.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

שר החוץ הירדני נאסר ג'ודא מתאם את המהלך. גורמים הבקיאים בפרטים ציינו כי הפגישה שבה ישתתפו שליח ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, ומי שהוא למעשה ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, צפויה להתקיים תוך 48 שעות ברבת עמון בחסות הירדנים והקוורטט (ארצות הברית, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם).

 

המהלכים לקיום הפגישה החלו לקרום עור וגידים עם ביקורו של המלך הירדני עבדאללה ברמאללה. הירדנים ביקשו להתערב ולנסות לסייע בהתנעת התהליך, ושר החוץ הירדני שוחח עם הצדדים והפעיל לחץ כבד.

 

גורמים דיפלומטיים ציינו כי אינם תולים תקוות גדולות מדי בפגישה הקרובה, אולם חשיבותה בעצם קיומה ובשיחה הישירה שעשויה להתפתח בין מולכו לעריקאת.

 

הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, התייחס לניסיונות להחייאת המשא ומתן, ואמר כי "אם הקוורטט ייכשל בהבאת הצדדים לשיחות עד ל-26 בינואר - המשמעות היא שהוא נכשל בתפקידו וכי ההנהגה הפלסטינית תשקול מחדש את עמדתה". אבו מאזן דחה על הסף את האפשרות לפרוץ אינתיפאדה שלישית, למרות שלדבריו, ישנם מי שמדברים על זה.

 

במקביל, אמר שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, כי על הקוורטט להודיע שהוא נכשל במשימתו בשל העקשנות הישראלית. בראיון לעיתון האלג'יראי "אל-חבר", הסביר אל-מאלכי כי  "על הקוורטט לגלות מה הסיבה לעצירת השיחות, להכריז על כישלונו ולחשוף איזה צד הביא לכישלון הזה". הוא הביע את ביטחונו בכך שהכרזה כזאת תביא תועלת לפלסטינים, וכי תחשוף בפני כל העולם את האמת, כהגדרתו.

 

מחריפים את הטון

על פי הערכות, החליטה ההנהגה הפלסטינית להחריף את הטון לקראת סיום הזמן שהקציב הקוורטט לישראל ולרשות להגיש את הצעותיהן בנושא הביטחון והגבולות, שאמורות להיות עמדות הפתיחה למשא ומתן. על פי מתווה הקוורטט, שני הצדדים אמורים להגיש את הצעותיהם עד ל-26 בינואר. על רקע זה, טוענים הפלסטינים כי עמדותיהם כבר הוגשו, בעוד ישראל מתעכבת.

 

החרפת הטון הפלסטינית באה, ככל הנראה, ללחוץ על ישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולשוב למשא ומתן. גורם פלסטיני אישר בשיחה עם ynet כי עריקאת "אמור לצאת בקרוב לירדן כדי לדון במצב המדיני", אך לא ידע לומר אם בשיחה עם הירדנים, אמורים עריקאת ומולכו לשבת במשותף. לדבריו, ישנו ניסיון ירדני לתווך בין הצדדים על רקע הניסיונות הכושלים של הקוורטט.

 

הפלסטינים סירבו במשך תקופה ארוכה לשיחות ישירות עם ישראל, בטענה שהיא אינה עומדת בתנאים שנקבעו מזמן, במיוחד הפסקת הבנייה בהתנחלויות. נתניהו מנגד ביקש להיפגש עם אבו מאזן "בכל מקום" וללא תנאים מוקדמים. בפגישות האחרונות של הקוורטט באזור, הפלסטינים סירבו להיוועד ישירות עם מולכו.

 

לפני כחודשיים, הגיעו נציגי הקוורטט לאזור ונפגשו עם הצדדים במטה האו"ם במזרח ירושלים. מולכו מסר את עמדת ראש

הממשלה והדגיש כי ישראל מתנגדת לתנאים מוקדמים שכוללים קביעת תנאי לוחות זמנים מדוייקים להתקדמות המגעים.

 

"אנחנו מאוכזבים מן העובדה כי אין מגעים ישירים", אמרו אז גורמים בירושלים. "לא ברורה ההתנגדות הפלסטינית לשיחות ישירות, והדרישות שמציגים בכירים פלסטינים. העמדות שלהם לא מובנות, אך הן מראות כי הפלסטינים לא מעוניינים בחידוש התהליך".

 

Read this article in English 

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סאיב עריקאת
צילום: רויטרס
עו"ד יצחק מולכו
מומלצים