שתף קטע נבחר

חילונים בקווי המהדרין: עימותים עם חרדים ונהגים

פעילים נגד הדרה עלו בקבוצות מעורבות לקווי מהדרין: "באנו לבדוק אם מקוימת פסיקת בג"ץ שאוסרת על הפרדה". עימות פיזי בין פעילה לבין אברך בקו 49 א' בירושלים. בבני ברק: נהגים ניסו למנוע את עליית הפעילים, נוסעים חרדים נמנעו מעימות

נמשכים העימותים בין חילונים לחרדים על רקע סערת השבועות האחרונים : בעקבות יוזמה של תנועת "ישראל חופשית" עלו אחר הצהריים (א') מאות פעילים ופעילות על קווי מהדרין שיצאו מירושלים, בית שמש, רחובות ומרמת גן. הגברים והנשים התיישבו בחלק הקדמי של האוטובוסים בקבוצות מעורבות ולבשו חולצות שעליהן הודבק סטיקר עם הכיתוב: "הדרת נשים - הקו האדום שלי".

 

מחאה בקו מהדרין, היום. העימות נמשך (צילום: חדש בבית שמש) (צילום: חדש בבית שמש)
מחאה בקו מהדרין, היום. העימות נמשך(צילום: חדש בבית שמש)

 

בשלושה מקרים נרשמו עימותים עם הפעילים, אחד מהם היה חריף במיוחד. בקו 49 א' בירושלים - שבו הותקפה החיילת דורון מטלון מילולית על ידי נוסע חרדי - התעמתו אברך ופעילה שביקשה להתיישב בכיסא פנוי מולו. לטענת אנשי "ישראל חופשית" האברך ניסה לבעוט בה והשתמש ברגליו כדי למנוע ממנה לשבת. מנגד, האברך טען כי הפעילים הם שהפעילו אלימות נגדו.

 

במקום נכחה חברת מועצת עיריית ירושלים, לורה ורטון, שאמרה ל-ynet: "מדובר בסימן נוסף של אלימות שקיימת בעדה החרדית נגד נשים".

 

נסיעה בקו 40 בירושלים, הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נסיעה בקו 40 בירושלים, הערב(צילום: גיל יוחנן)

 

העימותים האחרים נבעו בעיקר בגלל התנגדות של הנהגים להעלותם לאוטובוס. שני נהגים - אחד בקו 402 מבני ברק לירושלים, והשני בקו 354 מרמת גן לאשדוד - טענו כי הפעילים יתפסו מקומות של נוסעים הזקוקים לנסיעה כדי להגיע ליעדם. לאוטובוס בקו 354 עלו פעילי "ישראל חופשית" רק לאחר התערבות שוטרת שנמצאה במקום.

 

הסערה סביב העימות החרדי-חילוני - כתבות אחרונות:

 

פעילת "ישראל חופשית" בקו מהדרין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פעילת "ישראל חופשית" בקו מהדרין(צילום: גיל יוחנן)

 

תגובתו של הנהג בקו 402 הייתה חריפה יותר: הוא עצר את האוטובוס ברחוב בן גוריון ויצר קשר טלפוני עם הממונים עליו. במקביל סירב הנהג לאפשר לפעילים לעלות לאוטובוס ואף איים לנפץ את המצלמות שהחזיקו. 

 

אחרי שהם התרצו וירדו מהאוטובוס חזרו הנוסעים לשגרה מורכבת: אמנם רוב הגברים עברו להתיישב קדימה והנשים מאחורה, אולם שני זוגות חרדים המשיכו לשבת יחד - גבר לצד אישה - כשהאוטובוס המשיך בדרכו לירושלים.

 

הפגנת החרדים במוצ"ש. שגרה מורכבת (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הפגנת החרדים במוצ"ש. שגרה מורכבת(צילום: נועם מושקוביץ)

 

ברחובות בני ברק ספגו הפעילים מעט קריאות נאצה, אולם דו שיח התפתח בין מנכ"ל "ישראל חופשית", מיקי גיצין, לבין חרדי שהלך ברחוב עם אשתו ובתם. "באופן אישי, כשאני נוסע לירושלים אני לא עולה על קו מהדרין כי אני רוצה לשבת ליד אשתי", אמר לו האיש. "לכן אני עולה על קו 400 ולא על 402. לעומת זאת, אבא שלי צדיק ממני, והוא עולה על קווי מהדרין. זה חשוב לו.

 

"תבין, אני שירתי בצבא, וגם אשתי וגם אני עובדים. גם אצל החרדים וגם אצל החילונים יש קבוצות מיעוט קיצוניות ואנטישמיות. אני מתכוון לתקשורת בצד החילוני ולמיעוט הקיצוני בצד החרדי. למה אף פעם לא כותבים על זה שיש עלייה בשיעור המשרתים בצבא בקרב חובשי הכיפות והדתיים?".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

ועדת הרבנים: לא להיגרר לפרובוקציות

אולם חרף האירועים הנקודתיים הללו, לא נרשמו עימותים בין הפעילים לבין נוסעים חרדים. זאת ככל הנראה בזכות קריאה של "ועדת הרבנים לענייני תחבורה", שביקשה מהציבור החרדי לא לנסוע בשעות אחר הצהריים בקווי המהדרין,

כדי "לא להיגרר לפרובוקציות".

 

מי שנאלץ בכל זאת להשתמש באוטובוסים בשעות המחאה, התבקש להתעלם לחלוטין מהפעילים נגד ההדרה. בוועדה, הפועלת בחסות בכירי הרבנים החרדים, הדגישו: "אנו מגנים בכל תוקף כפייה ואלימות מכל סוג שהוא, קל וחומר במקרה של כפייה על גברים או נשים לעבור מקום באוטובוס".

 

המנכ"ל גיצין טען כי "אנחנו לא רוצים לעשות פרובוקציה ולא לעורר מהומה. אנחנו כאן כדי לבדוק אם פסיקת בג"ץ שאוסרת קווי מהדרין אכן מתקיימת".

 

לאחר שמספר פעילים עלו על האוטובוס בקו 351, שנוסע מרמת גן לאשדוד, העדיף הנהג לוותר על מספר תחנות בבני ברק כדי למנוע עימותים מול נוסעים חרדים. גם בתחנות בהן עצר עלו רק נוסעים חרדים בודדים.

 

אחת הפעילות על האוטובוס הייתה יהודית חיים, שהתיישבה באחד הספסלים הקדמיים. "אחד הנוסעים החרדים שעלו לאוטובוס סימן לי עם האצבע לעבור אחורה, ואני סימנתי לו עם האצבע לשבת לידי. הוא כמובן לא התיישב", היא מספרת. "אף אחד לא התיישב לידי. הנהג, חרדי בעצמו, כמעט לא עצר בתחנות בבני ברק, וגם כשהוא עצר - רק מעטים עלו עליו. היו כמה אנשים שגרמו לי תחושה לא נעימה, אבל חייבים לציין שרוב הנוסעים החרדים היו מנומסים ונעימים כלפינו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעיל "ישראל חופשית" על קו מהדרין
צילום: חדש בבית שמש
נסיעה בקו 40 בירושלים, הערב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים