שתף קטע נבחר

מדוע קרסו אתרי הממשלה? "להניח שזו תקיפה"

לפני כחודשיים נפלו אתרי שב"כ, המוסד, צה"ל ורבים אחרים. הסיבה עוד לא התגלתה, אבל בדיון בנושא נטען שהנחת העבודה צריכה להיות שמדובר בתקיפה - "בהמשך לתקלות גדולות קודמות". ולמה ראש הממשלה לא עודכן בזמן אמת?

חודשיים לאחר קריסת האתרים הממשלתיים, עדיין לא ברור המקור לתקלה המסתורית. למרות ההרגעה מיד לאחר מכן, בצמרת הביטחונית לא פוסלים את האפשרות שמדובר בתקיפה מאורגנת. "הנחת העבודה צריכה להיות שמדובר באירוע תקיפה, כמו באירועים קודמים שבאו 'לבחון את המערכת', בהם תקלות גדולות קודמות", אמר נציגו של ראש הממשלה בדיון מיוחד בנושא, שפרטיו הגיעו לידי ynet.

 

האתרים שנפלו בתחילת נובמבר למשך שעות ארוכות היו אתרי שב"כ, מוסד, צה"ל, דובר צה"ל, אתר התשלומים הממשלתי, משרד הבריאות, משרד המשפטים, מנהל מקרקעי ישראל, משרד השיכון, משרד הפנים, משרד המדע והספורט, אתר בית הנשיא, אתר רשות האוכלוסין ואתר הוועדה לאנרגיה אטומית. אתר משרד הביטחון היה מהיחידים שלא נפגעו מהתקלה.

 

גם אתר המוסד קרס ()
גם אתר המוסד קרס

 

בדיון מיוחד שנערך לאחרונה בהשתתפות בכירים מהצמרת הביטחונית - משרדי הביטחון וראש הממשלה, המשטרה, השב"כ, המוסד, המועצה לביטחון לאומי ועוד, ועסק בהצגת הלקחים מאירוע נפילת האתרים, לא נשללה האפשרות שמדובר באירוע ביטחוני.

 

"צריך להניח שזוהי תקיפת סייבר יזומה"

מפרטי הדיון עולה כי מקור התקלה טרם הוברר, אך ידוע כי לא נגרם אובדן מידע. יחד עם זאת, גורמים ביטחוניים שהשתתפו בדיון הגדירו אותו כ"אירוע ביטחוני עד שלא יוכח אחרת באופן ודאי, ואנו ממשיכים בתחקור האירוע לצורך כך".

 

נציג משרד ראש הממשלה רמז בדבריו על הקשר לתקלות מפתיעות אחרות שאירעו בתקופה האחרונה: "הנחת העבודה צריכה להיות שמדובר באירוע תקיפה, המתווסף לאירועים קודמים שבאו 'לבחון את המערכת' בישראל. גם תקלות גדולות קודמות שהתרחשו בעבר הן חלק מהמהלך הזה". בצמרת הביטחונית סיכמו כי "הנחת העבודה צריכה להיות שזהו אירוע סייבר יזום, בו היריב בחן יכולת וניסה שיטה".

 

עוד הוחלט כי בעקבות האירוע יתקיים תרגיל חירום יחד עם תהיל"ה - הגוף שמבטיח שירותי גלישה מאובטחים למשרדי הממשלה. אחד הגורמים שהשתתף בדיון ציין כי באירוע היה פער בעדכון שקיבלו הגורמים הרלבנטיים בצה"ל על המתרחש, וכלקח לכך תיבחן הצעה להכין "דף תחזוקה" ייעודי למקרה של נפילת אתר צה"ל.

 

"במהלך האירוע נדרשו הסברים והיה צורך להוכיח למטכ"ל שמדובר בתקלה ולא אירוע ביטחוני", נטען בדיון. פער נוסף שעלה הוא כי המרכז לניהול משברים לאומיים, שאחראי על מסירת דיווחים לראש הממשלה, לא דיווח כלל, וכך ראש המטה לביטחון לאומי וראש הממשלה לא קיבלו עדכונים.

 

במטה ללוחמה בטרור פועלים להעריך את עלות הנזק שנגרם מהתקלה,

 במטרה בין היתר להבין אם עלות פעילות מניעה הייתה עדיפה כהשקעה. עוד מתכוונים לבדוק כיצד היה פועל חמ"ל הסייבר הלאומי שאמור לקום בקרוב, כמנהל אירוע מסוג זה.

 

התקלה החמורה התרחשה בתזמון מחשיד: בסוף השבוע שלפני כן עלה ליוטיוב סרטון המבטיח שארגון ההאקרים אנונימוס יתקוף את אתרי הממשלה בתגובה לפעילות חיל הים, שהשתלט על משט קנדי-אירי לעזה באותה תקופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים