שתף קטע נבחר

יוזרמו 33 מיליון שקל לתשלום לעובדי אגרקסקו

הכספים שתעביר המדינה מיועדים לטובת פיצויי הפיטורים של עובדי החברה. המדינה החזיקה 30% מהון המניות בה בעת הפירוק ומכירתה לגדעון ביקל. עופר עיני: "התעקשנו שהמדינה תגלה אחריות כלפי העובדים"

המדינה תעביר עד 33 מיליון שקל לטובת פיצויי פיטורים לכ-350 עובדי אגרקסקו, כך אושר היום (ב') בקבינט הכלכלי-חברתי של הממשלה. זאת מאחר שהמדינה היתה הבעלים של 30.3% מהון המניות, עד שנרכשה כחלק מהליך פירוק על-ידי איש העסקים גדעון ביקל. הקבינט אישר את ההחלטה בעקבות סיכום שהושג בין יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לשר האוצר, יובל שטייניץ.

 

 

הכסף יעבור לנאמן מיוחד שימונה על ידי ההסתדרות והעובדים וישמש לפיצויי פיטורים המגיעים לעובדים לפי ההסכם הקיבוצי שלהם. הזכות לפיצויי פיטורים הם בשיעור של 148% מהשכר והוא מגיע לעובדים על פי חוק פיצויי הפיטורים, שכן הם עברו למעסיק אחר, ולמעשה מעין פוטרו. חלק מפיצויי הפיטורים אמורים להיות ממומנים על ידי הביטוח הלאומי, בסך של כ-6 מיליון שקל. כמו כן, ההסכם הקיבוצי של העובדים קובע תשלום משכורת של עד 6 חודשים בגין אי- הודעה מוקדמת, ופדיון ימי מחלה בגובה 27% למי שעבד יותר מ- 10 שנים וכן פדיון ימי חופשה.

 

זו הפעם השנייה בתוך כשנה שהמדינה מזרימה עשרות מיליוני שקלים לחברה. הפעם הראשונה היתה בדצמבר 2010, אז הזרימה המדינה 55 מיליון שקל להשקעה בהון המניות של החברה לצורך תוכנית התייעלות, אך ללא הועיל. חודשים ספורים לאחר מכן הגיעה החברה לחדלות פרעון עקב חוב של כ-500 מיליון שקל.

 

עיני אמר היום כי "מדובר בעובדים שנתנו את מיטב שנותיהם עבור החברה בבעלות המדינה גם בימיה הטובים וגם בימים טובים פחות. לכן התעקשנו שהמדינה תגלה אחריות כלפי העובדים, אשר עבור מרביתם הפיצוי הכספי מכסה רק על חלק מעוגמת הנפש שנגרמה להם ולמשפחותיהם עקב קריסת החברה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת עובדי החברה
צילום: דנה קופל
מומלצים