שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרסום ראשון: מש' הבריאות יקרא להוציא שתלי ה-PIP

  ל-ynet נודע כי בעקבות הפרסום על תוספי הדלק הרעילים שבשתלי סיליקון מסוג PIP, יקרא מש' הבריאות לכל הנשים שעברו באמצעותם הגדלת חזה להוציאם, גם אם הם שלמים. על פי הערכת מש' הבריאות מדובר ב-850 נשים, אולם ככל הנראה מדובר באלפים. "משרד הבריאות פישל בגדול", אומר ל-ynet בכיר במערכת הבריאות

  כל מי שבגופה שתלי סיליקון מסוג PIP צריכה לעבור ניתוח להוצאתם: ל-ynet נודע כי משרד הבריאות הישראלי יקרא  לכל הנשים שעברו הגדלת חזה עם שתלי ה-PIP הדולפים להסירם. ההחלטה: בעקבות הפרסום כי השתלים הכילו תוספי דלק וכימיקלים המשמשים בתעשיית צנרת הגומי - הרעילים לבני אדם, ובעקבות המלצת איגוד הכירורגים הפלסטיים העולמי, שהוציא המלצה דומה לכל מאות אלפי הנשים בעולם שבגופן שתל מסוג זה. על פי נתונים שהעביר משרד הבריאות מדובר בכ-850 נשים, אך על פי הערכות שהגיעו לידי ynet מדובר באלפים.

   

  • פורום חי: מושתלים

  כמה שנים מחזיקים שתלי סיליקון? האם קיים קשר בין שתלים לסרטן?

  ד"ר נמרוד פרידמן משיב לשאלות היום (ד') ב-15:00

   

  היום (ד') בשעות הערב יקיים משרד הבריאות דיון בהשתתפות ארגון הכירורגים הפלסטיים הישראלי ונציגי קופות החולים, במטרה לקבל את ההחלטה על ההמלצה הגורפת על הוצאת השתלים. "משרד הבריאות פישל כאן בגדול", אומר ל-ynet גורם רפואי בכיר מאוד במערכת הבריאות, שאישר את הדברים. "שבוע אחרי שהודענו שאין צורך להסיר את השתלים, כעת אנו צריכים לחזור בנו. היה ברור מלכתחילה שיש להוציא את השתלים הדולפים המסוכנים".

   

  הפלסטיקאי ד"ר דב קליין לא חיכה להוראת משרד הבריאות ובשבוע האחרון הודיע לכל אלו שהשתיל בהן שתלי PIP לבוא ולהוציאן. קליין, מיוזמתו, מבצע בנשים ניתוח של הוצאת השתל והנחה של שתלים חדשים על חשבונו.

   

  בהלת הסיליקון - כל הכתבות:

  פרשת הסיליקון מסתבכת: השתלים הדולפים הכילו דלק

  צפו: שתל PIP דולף הראשון בארץ שהוצא מאישה

  מש' הבריאות: שתלי PIP התקינים לא מסוכנים ואין להוציאם

  הערכה: 300 אלף שתלי סיליקון נוספים מסוכנים

   

  החומרים רעילים - המחיר זול 

  לפני מספר ימים, בעקבות בדיקות מעבדה שערכה תחנת רדיו צרפתית, התברר כי שתלי הסיליקון הדולף מסוג PIP הכילו כימיקלים מסוכנים לאדם. המדענים שערכו את הבדיקות גילו כי מאחורי

  נוסחת הייצור "הסודית" של שתלי הסיליקון PIP נמצאו הכימיקלים באיסילון, המשמש כתוסף דלק, והכימיקלים סילופרן ורודורסיל, המשמשים ליצירת צנרת גומי. 

    

  תחנת הרדיו RTL, שכאמור הזמינה את הבדיקות, אמרה כי המדובר בחומרים מסוכנים לאדם ושהנזק שלהם לגוף האדם מעולם לא נבדק. השימוש בכימיקלים אלה, כך לדברי תחנת הרדיו, סייעה לייצור שתלי סיליקון במחיר זול, מה שהפך את מנכ"ל החברה, ז'אן קלוד מאס בן ה-72, למולטי מיליונר.

   

  שתלי ה-PIP נמצאו בסיכון גבוה פי שמונה לקריעה, בהשוואה לשתלים אחרים. דליפת הסיליקון מהשתלים גורמת לכאבים עזים ולנפיחות וגם להצטברות של סיליקון בבלוטות הלימפה, בחזה ובזרועות. פעמים רבות תוצאת הדליפה יוצרת מעין גידולים הגורמים לחרדה רבה אצל הנשים ומצריכים בדיקות רבות, פעמים רבות מיותרות. בנוסף הועלה החשש כי דליפת הסיליקון מגבירה את הסיכון לסרטן.

   

  אותו שתל - רק במסווה

  בשנה שעברה הורה משרד הבריאות הצרפתי על סגירת שעריו של מפעל PIP, אחד משלושת היצרנים הגדולים בעולם של שתלי הסיליקון, לאחר שנתגלה שיעור גבוה של קרעים ודליפות בשתלים מתוצרתו. לפני כשבועיים קרא שר הבריאות הצרפתי ל-30 אלף נשים לגשת להוצאת השתל, מחשש לדליפה אפשרית של סיליקון לגופן. בתוך כך נמסר על שמונה נשים שלקו בסרטן לאחר שבגופן דלף הסיליקון.

   

  בשבוע שעבר נודע כי גם לאחר סגירת המפעל נמשכה מכירת השתלים: כאלף נשים בהולנד עברו הגדלת חזה באמצעות השתל M-implant. משרד הבריאות ההולנדי מסר כי מדובר למעשה בשתלי ה-PIP,

  ועתה הוא מעריך כי כ-300 אלף יחידות כאלה הושתלו בגופן של עשרות אלפי נשים ברחבי העולם. כעת נבדק עד מתי המשיכו השתלים הללו להימכר.

   

  לדברי גורמים בהולנד שתלי הסיליקון הללו, בדומה לשתלי ה-PIP, היו זולים יותר משום שהכילו ג'ל סיליקון שאינו ראוי לשימוש בבני אדם, ומכאן השיעור הגבוה של קרעים ודליפות שמהם סובלות חלק מהנשים שעברו הגדלת חזה.

   

  בנוסף התברר כי כבר בשנת אלפיים העלה מינהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) חשש באשר להתנהלות של יצרן שתלי הסיליקון הצרפתי PIP - כמעט עשור שלם לפני שתשומת הלב של ארגוני הבריאות באירופה הופנתה לעניין.

   

  במאי אותה שנה שלח ה-FDA חוקר למפעל של PIP בדרום-מזרח צרפת, וזמן קצר לאחר מכן שלח למייסד החברה מכתב אזהרה (שאף פורסם בציבור) בו נאמר שיש פגמים בשתלים וצויינו 11 חריגות מנוהלי הייצור התקינים. אמנם דובר אז על שתלים מסוג שונה ולא על שתלי הסיליקון המסוכנים, אך הדבר מעלה חשש לרמת הבטיחות בייצור בכלל מפעלי החברה.

   

  ממשרד הבריאות נמסר: "ההנחיות ניתנו בהתייעצות עם ד"ר עמוס לויאב מהאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, ואנו סומכים ידינו על המלצות האיגוד. לאחר שהבוקר התקיימה שיחה בנושא ייערך דיון נוסף עם איגוד הפלסטיקאים. לא מדובר בדיון תקציבי, אלא בדיון שנועד לגבש הנחיות בעקבות הודעת ארגון הפלסטיקאים העולמי, שהודיע אמש על עמדה חדשה".

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שתל PIP דולף. כל 850 הנשים יצטרכו להוציאם
  צילום: באדיבות ד"ר ג'קי גוברין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים