שתף קטע נבחר

חובות? באירופה מודאגים מבזבוז משאבי טבע

נציב איכות הסביבה באיחוד האירופי מזהיר כי אם האנושות לא תשנה את הרגליה הבזבזניים כלפי משאבי הטבע, הסחורות יהפכו לנדירות והמחירים שלהן ינסקו. התוצאה: מיתון נוסף

בזבוז משאבי הטבע עלול לגרום למשבר כלכלי חדש באירופה, כך אמר לאחרונה האחראי על איכות הסביבה באיחוד האירופי, יאנש פוטוצ'ניק.

 

עוד בערוץ כלכלה ירוקה:

 

פוטוצ'ניק, שדבריו צוטטו באתר Businessgreen.com, קישר בין המשבר הכלכלי הנוכחי בגוש האירו לאפשרות של משבר עתידי נוסף, כתוצאה מעליות במחירי משאבים חיוניים כמו אנרגיה וחומרי גלם. 

 

"קשה מאוד לדמיין יציאה של אירופה מהמשבר ללא צמיחה, וקשה לדמיין צמיחה בלי תחרותיות, וקשה להיות תחרותי בלי יעילות בצריכת משאבים", אמר.

 

לדבריו, על הצרכנים ובעלי העסקים להתחיל להשתמש בצורה יעילה יותר במשאבים מחשמל ומים ועד מזון ופסולת, כמו גם בחומרי גלם כמו מתכות יקרות. אחרת, הוא מזהיר, המשאבים יהפכו לנדירים יותר, המחירים יזנקו ואיכות החיים באירופה תרד.

 

דרוש שינוי קיצוני

בזמן שרוב המערב נמצא בהאטה כלכלית, מדינות בעולם המתפתח, לרבות כלכלות מתעוררות כמו סין והודו, שועטות קדימה מבחינה פיננסית. כתוצאה, הן צורכות נתח הולך וגדל ממשאבי העולם. 

 

לדברי פוטוצ'ניק, יעילות בניצול משאבים היא בעיה אמיתית כשזה נוגע לתחרותיות של חברות אירופיות. "אין לנו ברירה של ממש", אמר, "אנחנו חייבים לנצל את מה שיש לנו יותר ביעילות, או שלא נצליח להיות תחרותיים". 

 

כעת הוא  מקווה שנושא ניצול המשאבים יהפוך ל"אחד הנושאים המרכזיים והמקובלים" בכלכלה העולמית.

 

"על מנת שאנחנו נשמור על רמת החיים שלנו ושהשאיפות של המדינות המתפתחות ימולאו, הכלכלה העולמית תצטרך לעבור שינוי קיצוני", אמר, "מצב עתידי שכזה יביא לניצול יתר של משאבים, וכבר עכשיו אנחנו מכלים אותם בשיעור מוגזם".


פורסם לראשונה 04/01/2012 22:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים