שתף קטע נבחר

שאמה עורר מהומה, ריבלין הקפיא חוק עורכי הדין

בתום יום דרמטי ורב תהפוכות בכנסת הוקפאו, לפחות בינתיים, הליכי חקיקת חוק לשכת עורכי הדין שנועד לבטל רטרואקטיבית את תוצאות בחירות הלשכה לוועדה למינוי שופטים. ח"כ טיבי: "קרקס של קואליציה שיכורה"

הסערה שעורר "חוק עורכי הדין " ומרד שרי הליכוד שהגיע בעקבותיו מוסיפים להוביל למהומות בתוך מפלגת השלטון, וראש הממשלה מתחמק מהחלטה. מאבק פנימי חריף במיוחד בליכוד הוביל בצהריים (יום ד') לצעד חריג של יושב ראש הכנסת, רובי ריבלין, שהודיע כי לא יוכל להעלות להצבעה במליאה את החוק מעורר המחלוקת, עד אשר תתכנס ועדת חוק חוקה ומשפט בהצעה לדון בו מחדש. ח"כ אחמד טיבי סיכם את היום רב התהפוכות בכנסת כך: "זה קרקס של קואליציה שיכורה עד כדי גיחוך. הדבר מוכיח את שאמרנו כי מדובר בהצעת חוק מסוכנת והזויה שיש לבלום אותה".

 

חוק במחלוקת, כותרות אחרונות

טיבי לעג לנאמן: "משפטן מזהיר, מהלך מחפיר"

רגב בהצעת חוק: לצמצם סמכויות לשכת עוה"ד

יוזם חוק עורכי הדין: "יועלה להצבעה בשבוע הבא"

מרד שרי הליכוד: רה"מ בוחן מחדש חוק עורכי הדין

 

הסערה החלה כאשר ח"כ כרמל שאמה-הכהן מהליכוד הפעיל הבוקר - אחרי קבלת אור ירוק מלשכת נתניהו - סעיף בתקנון הכנסת המבקש להחזיר את החוק לוועדת חוקה, כדי שתצביע אם לדון בו מחדש. בקשתו התקבלה, אך בעקבות מכבש לחצים בהובלת יו"ר הקואליציה זאב אלקין - שטוען גם הוא לגיבוי ראש הממשלה - היא בוטלה שוב.

 

נתניהו וריבלין (עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות) (עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות)
נתניהו וריבלין(עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות)

 

הלחצים על שאמה-הכהן באו גם מסיעת ש"ס, שכתוצאה מיישום החוק המוצע יחוזק מעמדה בוועדה למינוי דיינים, אחרי שכבר הסכימה בתמורה לתמוך ב"חוק גרוניס" שקידמה הקואליציה.

 

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, שוחח עם נתניהו וביטל את הדיון המחודש כשעה לאחר שנקבע. זאת, למרות שבהמשך פנה אליו שאמה-הכהן וזכה לתשובה "אני סומך עליך".

  

אלא שאז התערב ריבלין - ממתנגדי הצעת החוק - וכפה למעשה את הדיון המבוקש. "הואיל ועל פי התקנון רשאית שליש הוועדה לדרוש את כינוסה, אינני יכול לכפות את מועד הכינוס ומידת הדחיפות, אך גם אינני יכול להעלות את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית עד שתוכרע הבקשה בוועדת חוקה", אמר. הודעת ריבלין התאפשרה בעקבות מהלך של ח״כ יוחנן פלסנר (קדימה) להחתמת למעלה משליש מחברי הוועדה.

 

יו"ר סיעת ש"ס, אברהם מיכאלי, אמר כי המפלגה מתנגדת לדיון החוזר בוועדת החוקה, משום ש"ברור ששוב יהיה שם שמח ואין שום סיבה לתת לתקשורת סיבה לחגוג". לדבריו, עמדת ש"ס נובעת מכך ש"הקואליציה צריכה לנהל את העניינים, ואם היא הצליחה לאשר את החוק בוועדה אין סיבה להחזיר אותו אליה". הוא טען כי הדרישה להמשיך לקדם את החוק אינה מושפעת משיקולים פוליטיים הקשורים לוועדה למינוי דיינים. 

 

ש"ס התנגדה תחילה להצעת החוק ודרשה שלא לקדמו, משום שהוא משפיע גם על הוועדה למינוי דיינים וקובע כי גם בה תהיה נציגות ליו"ר לשכת עורכי הדין. במפלגה חששו כי היו"ר הנוכחי, דורון ברזילי, יעדיף לשלוח לוועדה נציג שיתמוך במינוי דיינים דתיים לאומיים על פני החרדים. 

 

לאחר שהובטח לה כי נציגו של ברזילי יהיה מהמחנה החרדי בוועדה, היא הפכה תומכת נלהבת בחוק.

 

נגד עמדת היועץ המשפטי לממשלה

החוק, המבקש לשנות את יחסי הכוחות של נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים ולבטל רטרואקטיבית את הבחירות ללשכה שנערכו רק לפני חודש, הוא יוזמה של יו"ר הקואליציה זאב אלקין וחברו לליכוד, ח"כ יריב לוין. קצפם של שרי הליכוד יצא עליהם, לאחר שההצעה אושרה בתחילת השבוע לקריאה שנייה ושלישית, למרות שהיועץ המשפטי לממשלה קבע למעשה שאינו חוקתי.

 

אתמול, לאחר ששרי הליכוד תקפו בחריפות את הנוסח החדש של ההצעה, נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יעקב נאמן לדון מחדש בנוסח החוק. היום מתברר כי על אף הצהרותיו של נאמן על כך שאין שינוי בעמדת הממשלה, עומדות על הפרק שתי אופציות. אם יעלה החוק בשבוע הבא בכל זאת להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, תבחן לפני כן ועדת שרים את עמדתה מחדש. גורמים בקואליציה אמרו כי האפשרות השנייה היא שהחוק "ייתקע" בינתיים ולא יקודם.

 

"המהלך של נאמן אינו מוסרי"

בתשובה לשאילתה שהוגשה בנוגע לעמדתו בעניין החוק, המבקש בין היתר לערוך בחירות מחודשות לנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים, חודש בלבד לאחר שנבחרו בהליך תקין, אמר השר נאמן כי "אני לא מבקש זכות שתיקה בגלל סעיף בתקנון, אלא כי בין שאר תפקידיי אני יו"ר הוועדה למינוי שופטים ואיני רוצה להתערב בשאלות הנוגעות לה כשאני אמור להחליט במינויי שופטים".

 

לדברי נאמן, "החלטתי מיום כניסתי לתפקיד לא להיפגש עם אף מועמד מראש, אלא לשמוע את חוות דעת הוועדה. יתרה מזאת, למרות שהחוק מתיר לא הגשתי אף מועמד לבחירה לשופט".

 

ח"כ דב חנין מחד"ש, שהגיש את השאילתה, הגיב לדברי השר נאמן ואמר כי "קיבלתי בתדהמה את תשובתו, נוכח העובדה שהוא היה הקול המכריע בישיבת שרים שהחליטה לבסוף לתמוך בהצעת החוק. אם היה ניגוד עניינים שלא מאפשר לו להתערב, הוא לא היה צריך להצביע ובמקרה זה גם להכריע. כשכל המערכת המשפטית מזדעקת על ביטול בדיעבד של בחירות והדחת הנציגים הנבחרים, מדובר במהלך לא מוסרי. לא יכול להיות ששר המשפטים יעמוד מהצד ויגיד שהוא לא יכול להיות מעורב".

 

לפי הצעת החוק, חברי מועצת לשכת עורכי הדין יוכלו לסמן בטופס הבחירה לוועדת השופטים נציג אחד בלבד במקום שניים כיום. הדבר אמור להוביל למעשה לבחירת נציג מטעם כל מחנה בלשכת עורכי הדין - וצפוי לשנות את מאזן הכוחות בוועדה לבחירת שופטים. אם החוק יאושר, יתקיימו בחירות חדשות בלשכה.


פורסם לראשונה 04/01/2012 13:24

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שאמה-הכהן. הצליח להביא לעיכוב החוק
צילום: גיל יוחנן
נאמן. נעלם
צילום: גיל יוחנן
טיבי. "קואליציה שיכורה"
צילום: EPA
פלסנר. הוביל מהלך החתמה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים