שתף קטע נבחר

108% תפוסה בבתי חולים: "זה יעלה בחיי אדם"

אחרי יממה של עומס חריג בבתי חולים ברחבי הארץ, שהגיע לשיא של 180 אחוזי תפוסה, ממשיכים הרופאים להביע דאגה. "המצב לא משתפר", הודה בכיר, "החולים בסכנה מתמדת"

אחוז התפוסה בבתי החולים ממשיך לטפס - והרופאים חוששים לשלום החולים. העומסים החריגים שנרשמו אתמול (יום ד') בבתי חולים ברחבי הארץ אמנם הובילו לנקיטת צעדים שונים, בהם סגירה זמנית של חדרי מיון ותגבור כוח האדם, אולם ההקלה עוד לא נראית באופק. "המצב לא משתפר", הודה בכיר באחד מבתי החולים, "זה יכול אפילו לעלות בחיי אדם".

 

בתי החולים בקריסה - הכתבות האחרונות:

עומס חריג בבתי חולים: 'מעולם לא היה מצב כזה'

בפעם השנייה השבוע: נסגר חדר המיון בעפולה

בתי החולים בחיפה: 4 ימים במיון, בלי מקלחת

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי אחוז התפוסה בכלל בתי החולים בישראל עמד אתמול על 108%, ואחוז התפוסה בכלל המחלקות הפנימיות עמד על 110%. עומסי השיא הובילו לסגירת חדר המיון בבית החולים כרמל בחיפה למשך חמש שעות וגרמו לאחיות לנטוש את אחת המחלקות הפנימיות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. גם בית החולים סורוקה בבאר שבע, שם הגיע שיעור התפוסה בחדר המיון הפנימי ל-180%, ביקש ממשרד הבריאות לנתב חולים למוסדות רפואיים אחרים באזור - אך נתקל בסירוב.

  

פרט לבתי החולים הללו, נרשמו עומסים כבדים גם בבית החולים שניידר בפתח תקווה, שבו נרשמה תפוסה כללית של 155%, ובבית החולים שערי צדק בירושלים, שם עמדה התפוסה הכללית על 144%, והתפוסה במחלקות הפנימיות - על 138%. בתי החולים הדסה עין כרם בבירה ולניאדו שבנתניה דיווחו על תפוסה של 138% בכל אחד מהם, ועשרה בתי חולים נוספים דיווחו על תפוסה כוללת העולה על 100%.

 

בית החולים סורוקה אתמול. היחיד בשטח הנגב (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
בית החולים סורוקה אתמול. היחיד בשטח הנגב(צילום: הרצל יוסף)

 

"כבר חודשים ארוכים אנחנו חווים בחיפה ימים ושבועות עמוסים מאוד", העיד סגן מנהל בית החולים כרמל, ד"ר אלדר ברקוביץ', שהוסיף כי אתמול המצב החמיר עד כדי כך ש"מספר אמבולנסים עם חולים במצב קשה המתינו מחוץ לחדר המיון במשך למעלה מ-30 דקות, רק כדי שיוכלו להכניס אותם לטיפול".

 

לדבריו, פרק הזמן הקצר בו נסגר חדר המיון לא הקל על הצוות הרפואי. "בסוף אותן חמש שעות שקיבלנו ממשרד הבריאות, מצבנו לא כל כך השתפר. יש אצלנו למעלה מ-20 חולים שממתינים עדיין למיטת אשפוז, וכרגע בחדר המיון נרשמת תפוסה של 170%", הוסיף.

 

"כרגע הצוות הרפואי עובד בצורה הטובה ביותר ועושה מאמצים לשחרר את החולים מחדר המיון, בין אם לאשפוז ובין אם לביתם לאחר שטופלו. חולים פה נמצאים בסכנה מתמדת", הזהיר ברקוביץ'. "יש כאלה שממתינים יותר מיממה שלמה לטיפול ואין עליהם השגחה מספקת. זו המציאות היום-יומית שלנו, אבל זה יכול גם לעלות בחיי אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולים במצב קשה המתינו חצי שעה לטיפול
צילום: אילנה קוריאל
"אין השגחה מספקת על החולים"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים