שתף קטע נבחר

אולמרט מואשם בהולילנד: סיפורי אלף לילה ולילה

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד אולמרט ואחרים בפרשת הולילנד, ראש הממשלה לשעבר תקף בחריפות באמצעות יועצו אמיר דן: "הגשת אישום תוך כדי ניהול המשפט היא שערורייה. אולמרט מעולם לא לקח שוחד". פרקליטה של שולה זקן הבהיר: היא מעולם לא הייתה מעורבת בפרשת הולילנד

ראש הממשלה לשעבר, שעומד למשפט בפרשות "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו"מרכז ההשקעות", מואשם בפרשה נוספת - ויוצא להתקפה נגד הפרקליטות. היום (ה') הגישה פרקליטות המדינה כתבי אישום בפרשת בניית פרויקט הולילנד בירושלים והאשימה את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בקבלת שוחד. "הגשת כתב האישום תוך כדי ניהול המשפט היא שערורייה, האישום מתבסס על סיפורי אלף לילה ולילה", הגיב יועץ התקשורת שלו, אמיר דן, על האישום החדש.

 

לכתב האישום המלא הקליקו כאן

 

"הגשת כתב האישום דווקא כעת עומדת בניגוד לכל אמת מוסר של הגינות בסיסית ויש בה לטעמנו ניסיון פסול להשפיע על בית המשפט, הדן בימים אלו בעניינו של אולמרט ועומד בפני קבלת הכרעות", המשיך היועץ דן לתקוף, לאחר הגשת האישום לבית המשפט המחוזי, כמעט שנתיים אחרי המעצר הראשון בפרשת הולילנד. הפרקליטות עדיין צריכה למסור את החלטתה בפרשה נוספת הנוגעת לאולמרט, פרשת "המינויים הפוליטיים".

 

אולמרט וזקן. ללא שימוע (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט וזקן. ללא שימוע (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)
 

לטענתו של יועץ התקשורת, כתב האישום הוגש "מבלי שהפרקליטות אפשרה לאולמרט אפילו את זכותו הבסיסית לשימוע, למרות שהפרקליטות ידעה כי התיק בעניין הולילנד בכל הנוגע לאולמרט הוא מופרך מיסודו ומורכב כולו מטענות בעלמא של עד מדינה מפוקפק, אשר אפילו חוקריו חשדו בו כי שיבש ראיות".

 

לדבריו, בתי משפט שדנו בענייניו של עד המדינה "כבר ביקרו אותו בעבר בחריפות ואת נטייתו שלא לומר אמת. הפרקליטות, במקום להוקיע אדם זה ולהעמיק את הבדיקות בעניינו, החליטה לשלם לו. אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד והגשת כתב אישום כעת לא תשנה עובדה זו".

 

"לא ניתן להאמין לעד המדינה"

פרט לאולמרט, הוגשו כתבי אישום גם נגד ראש לשכתו לשעבר שולה זקן, ונגד ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי. זקן הגיבה למהלך באמצעות פרקליטה, עו"ד מיכה פטמן: "למרות מעצרה, שיתפה זקן פעולה עם המשטרה, הכחישה חשדות נגדה וטענה כי אינה מעורבת בשום פרשת שוחד וכי מתנות פרטיות שקיבלה מעד המדינה, ניתנו על בסיס חברות אישית ותו לא". הוא הדגיש כי זקן ביקשה החל מהיום הראשון ובכל ימי החקירה להתעמת עם עד המדינה, אך "החוקרים שכנראה הבינו שעד המדינה לא יוכל לעמוד על גרסתו השקרית נמנעו מלבצע עימות כזה לאורך החקירה כולה. המדובר בשערורייה מתמשכת לאורך כשנתיים של הסתרת זהותו של עד שלא ניתן להאמין לגרסתו". 

 

פטמן הדגיש כי זקן מעולם לא הייתה מעורבת לא בפרשת הולילנד ולא בפרשת הזרע, "ואם קבעה למישהו פגישות, הרי שהדבר נעשה אך ורק במסגרת תפקידה וללא שום קשר לטובות הנאה בדמות שוחד". 

 

על פי כתב האישום, אולמרט הורה להעביר מכספי השוחד לידי מהנדס העיר, אורי שטרית, על ידי עד המדינה. הפרקליטות חשדה כי הכספים הועברו בין השנים 2002-2007 לבקשת אולמרט כדי לסייע לשטרית במשבר כלכלי שאליו נקלע כדי לאפשר לו להמשיך בתפקידו כמהנדס העיר. 

 

עו"ד קנת מאן המייצג את שטרית, מסר בתגובה: "ננהל את התיק בבית המשפט כדי להראות שכתב האישום אינו משקף את האמת".

 

גם יעקב אפרתי, מנכ"ל משרד התשתיות ומאוחר יותר מנהל מינהל מקרקעי ישראל הואשם בפרשה. עורכי דינו, ירון קוסטליץ, הדס ליס ונעה פירר ממשרד ד"ר יעקב וינרוט, טענו כי אפרתי "אינו קשור בכלל לפרשת הולילנד ולא יוחסה לו כל עבירה בגינה".

 

"הפרקליטות קיבלה במלואה את עמדתנו בשימוע, לפיה אפרתי לא קיבל שוחד בעניינה של חברת הזרע, ולפיכך החליטה שלא להעמידו לדין בעניין זה", אמרו פרקליטיו. "אנחנו מאמינים שגם הטענה הבודדה שנותרה בעניינו תידחה על ידי בית המשפט, וכי זה יזכה את אפרתי מכל אשמה. מצער עד מאוד שהפרקליטות החליטה בכל זאת להעמיד אותו לדין, ולגרור אותו למשפט סבוך בעניינים שאינם נוגעים לו כלל לפי עמדת הפרקליטות עצמה".

 

פרקליטי דנקנר: "השימוע היה 'משחק מכור'"

בנוסף, הוגשו אישומים בפרשת "הולילנד", "הזרע" ו"תעשיות מלח לישראל" נגד הלל צ'רני, איש המפתח בפרשת הולילנד, דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון חברת תעשיות מלח, שכיהן גם כסגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, ואחרים. אביגדור קלנר,

ממקימי חברת "הולילנד פארק", מואשם בפרשה במתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ניכוי מס תשומות שלא כדין והלבנת הון. "נאבק על חפותו של קלנר בבית המשפט", מסר פרקליטו, עו"ד איתן מעוז.

 

עורכי דינו של דנקנר מסרו בתגובה: "הוא דוחה בתוקף את הטענות המיוחסות לו בכתב האישום. דני דנקנר מעולם לא שיחד איש והטענות בעניין זה חסרות שחר ואין להן בסיס כלשהו בחומר הראיות. צר לנו שמבססים כתב אישום ורומסים את כבודו של אדם ללא בדל ראיה ובהתבסס על עדות מפוקפקת וחסרת כל אמינות של עד מדינה שהתגלה כבר כסחטן וכזייפן חסר תקנה.

 

"דנקנר פעל בתום לב, בשקיפות ובהתאם להוראות הדין. אנו רואים בחומרה את הגשת האישום מבלי להתייחס ומבלי לבחון כלל את הטענות המהותיות שהועלו בשימוע. הדחייה הגורפת של הטעונים בשימוע מלמדת שהליך השימוע היה בגדר 'משחק מכור', אשר יש בו לפגוע באופן אנוש במוסד השימוע ובאמון הציבור בשיקול דעת הפרקליטות, אשר 'דאגה' להביא לידיעת דנקנר את דבר החלטתה בעניין זה כמו בעניינים אחרים באמצעות כלי התקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. "הפרקליטות פעלה בניגוד לכל אמת מוסר"
צילום: גיל יוחנן
הולילנד. פרויקט הבנייה מוביל לכתבי אישום
צילום: שלומי כהן
מומלצים