שתף קטע נבחר

מחיר החינוך חינם: קיצוצים בתחבורה וברווחה

נתניהו הבטיח חינוך חינם מגיל 3 - כדי ליישם את התוכנית שתעלה 15.5 מיליארד שקל בפריסה שנתית עד 2016 יש צורך בקיצוץ רוחבי שיפגע במשרדים רבים. משרד הביטחון יצא בשלום מהקרב, לאחר שנדרש לקצץ 3 מיליארד שקל, אך זכה לתוספת של 3.5 מיליארד. מי ישלם כמה? הרשימה המלאה

מול שרי הממשלה תונח ביום א' תוכנית ליישום רפורמת החינוך הכלולה בדו"ח טרכטנברג. מהצעת המחליטים שגובשה במזכירות הממשלה, עולה כי השרים יצטרכו לאשר תוספת של 15.5 מיליארד שקל לתקציב משרד החינוך בפריסה שנתית עד 2016. הסכום האדיר יממן חינוך חינם מגיל 3, בנייה של גנים ציבוריים חדשים על מנת לתת מענה לביקוש שייווצר, סבסוד צהרונים וסבסוד תשלומי הורים על ספרי לימוד, טיולים וסל תרבות.

 

 

סכום נוסף, של 1.7 מיליארד שקל בפריסה עד 2016, יועבר למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת) לצורך בניית פעוטונים חדשים ומימון התאמתם לתקנות הבטיחות. כמו כן, יקבל התמ"ת סכום של 1.038 מיליארד שקל עד לשנת 2016 כדי לסבסד את הגידול במספר הפעוטות שיפקדו את הפעוטונים המסובסדים כתוצאה מהגידול בהיצע וסכום של 355 מיליון שקל למימון הדרכה, הכשרה ופיקוח על המטפלות בפעוטונים.

 

בסך הכל, יתבקשו השרים לאשר התחייבות תקציבית בהיקף של כ-18.5 מיליארד שקל שיעברו לתקציבי החינוך והתמ"ת בפריסה עד לשנת 2016.

 

מהיכן יבוא הכסף?

מקורות המימון לתוכנית השאפתנית יבואו מתקציבי משרדי הממשלה השונים. מן הסתם, הקיצוצים המוצעים מהווים את הבסיס להתנגדות השרים לתכנית ולא התכנית עצמה.

 

בראש המשרדים המקוצצים יעמוד משרד הביטחון, שמבסיס תקציבו יופחת סכום של 3 מיליארד שקל, כפי שהוחלט בספטמבר. עם זאת, משרד הביטחון יזכה לתוספות בהיקף של כ-3.5 מיליארד שקל כך שתקציבו יגדל ולא יקטן.

 

150 מיליון שקל יופחתו מתקציב משרד התחבורה ו-30 מיליון שקל מתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל. ההצעה לא מפרטת אילו הוצאות יבוטלו בעקבות הקיצוץ ומשאירה זאת להחלטת השרים.

 

ההצעה קוראת לקצץ במספר תוכניות ממשלתיות חשובות לטובת הרפורמה בחינוך: 30 מיליון מהתכנית להפחתת פליטת גזי חממה, התוספות לקצבאות ילדים עבור הילד השני השלישי והרביעי יידחו בשנה ויוצמדו לראשונה למדד המחירים לצרכן.

 

10.4 מיליון שקל יופחתו מתקציב המוסד לביטוח לאומי ו-40 מיליון שקל יופחתו מתקציב משרד הפנים.

 

הצעדים הללו יצטרפו לקיצוץ רוחבי של 4% בתקציב משרדי הממשלה, לא כולל משרד הביטחון. בהחלטה מצוין כי הקיצוץ יחול גם במקרה שבו הוא אינו מאפשר למשרד לעמוד בתכניות שאושרו על הממשלה או על ידי ממשלות קודמות. עם זאת, הוא לא יחול במידה שלא יאפשר למשרד כלשהו לעמוד בהוצאות שנקבעו בחקיקה שפירטה מה גודל התקציב שיש להעמיד לשם יישומה.

 

מה ישתנה אם תתקבל ההצעה במלואה?

להצעה 5 חלקים עיקריים: הראשון יבטיח חינוך חינם מגיל 3 לכל ילד בארץ. גני ילדים בבעלות תאגיד או רשות מקומית, שיקבלו רישיון ממשרד החינוך ולא ייגבו שכר לימוד מההורים, יקבלו סבסוד מהממשלה.

 

החלק השני של התוכנית יבטיח שלא ייווצר מצב שהורים לא יוכלו לשלוח את ילדיהם לגן מסובסד מפני שאין מקום בגנים הקרובים מקום מגוריהם. ועדת טרכטנברג ציינה בדו"ח שלה כי במידה שיוחלט ליישם חוק חינוך חובה מגיל 3 ייווצר ביקוש אדיר שהגנים בציבוריים הקיימים לא יוכלו לענות עליו. לכן כוללת ההצעה תקצוב למשרד החינוך שיבנה גנים במידת הצורך. להערכת הממשלה, יש להוסיף כ-2,000 גנים בשנים הקרובות.

 

החלק השלישי עוסק בסבסוד צהרונים – מסגרות חינוך לילדים בגילאים 3-9 שפועלות אחרי שעות הפעילות של הגן ומספקות מסגרת עד השעה 16 אחר הצהרים לילדים ששני הוריהם עובדים.

 

אם תתקבל ההצעה יוקם צוות במשרד החינוך, בשיתוף עם אגף התקציבים, שייקבע כמה, כיצד ועל פי איזה קריטריונים יש לסבסד צהרונים. היישום יחל בשנת הלימודים הבאה בישובים ששייכים ל-3 האשכולות הראשונים (הישובים בארץ מחולקים לאשכולות לפי מצבם הסוציו-אקונומי כאשר אשכול 1 הוא החלש ביותר). לאורך תקופה של 5 שנים תורחב הותכנית לאשכולות נוספים.

 

חלק רביעי של התוכנית עוסק בסבסוד הוצאות הורים. אלו הן ההוצאות שנדרשות מהורים מעבר לשכר הלימוד: ספרים, סל תרבות וטיולים. ההצעה אינה מפרטת כיצד ועל פי אילו קריטריונים יסובסדו הוצאות ההורים ורק כי שר החינוך ייקבע אותם בהסכמת משרד האוצר ובאישור ועדת החינוך של הכנסת.

 

חלק חמישי עוסק בהרחבת היצע מעונות היום של התמ"ת, כך שיוכלו לתת מענה לביקוש של 30 אלף ילדים נוספים. לשם יונחה שר התמ"ת לבנות עוד מעונות, לסבסד את הפעולות הנדרשות על מנת שכל המעונות יעמדו בתקני הבטיחות ולהרחיב את מערך ההכשרה, ההדרכה והפיקוח על המטפלות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים