שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא על המין לבדו: סרוגייט כבן זוג חלופי

  איזה סוג של לקוחות מגיעים לטיפול בעזרת סרוגייט, מה ההבדל בין סרוגייט לנערת ליווי וכיצד נראה טיפול ממוצע? שרית בראל פגשה את דנה, המתפקדת בתור סרוגייט, וקיבלה ממנה טעימה מהעולם המסתורי והמרתק של העוסקים במתן טיפול מיני

  גבר פוגש אישה, אישה פוגשת גבר. היא מתקרבת אליו, הוא מתקרב אליה. לאט לאט מתהווה משהו בליבם. נדמה לי שקוראים לזה אהבה. אבל מה קורה לאנשים שמעולם לא חוו אהבה, שמעולם לא הרגישו מגע של אחר מלבד עצמם, עד כדי כך שהם פיתחו פחד או סלידה ממגע? מה עושים אנשים בעלי נכויות שונות אשר משתקות אותן פיזית ונפשית, ומונעות מהם ליצור קשרים חברתיים ואינטימיים?

   

  סרוגייט בערוץ יחסים:

  סרוגייט מדברת: בהתחלה חשבתי שזה מזעזע  

  מישהו יכול ללמד את בעלי לעשות סקס?

   

  במציאות של ימינו בעולם ובעיקר בארץ, משפחתיות וזוגיות הן חלק מאוד גדול מהזהות שלנו. אנשים שלא מצליחים למצוא זוגיות או להקים משפחה, מרגישים לעיתים כאילו שהם נכשלו, והכישלון הזה משליך על כל רובד בחייהם, גורם להם להסתגר פיזית בבתיהם, ונפשית בתוך עצמם, עד כדי בידוד והרחקה שלהם מהחברה. הכשל הזה מונע מהם לתפקד בצורה נורמטיבית.

   

  לצורך כך פותחה שיטת טיפול אשר הומצאה על ידי הרופא ויליאם מסטרס והסוציולוגית וירג'ינה גו'נסון. השיטה הובאה לארץ על ידי ד"ר רונית אלוני, והיא משלבת טיפול בעזרת סרוגייט. בתחילת עבודתה, עבדה ד"ר אלוני בעיקר עם אוכלוסיית הנכים, אך לאור הצלחת השיטה הבינה שהשיטה יכולה לשרת את כלל האוכלוסייה.

   

  בשנים הראשונות פנו יותר גברים למרפאה ובשנים האחרונות המספרים התאזנו ונשים, שלא כמו פעם, אינן משלימות עם בעיות המיניות והאינטימיות שלהן ואינן מדחיקות אותן כפי שנהגו בעבר. חשוב לציין שהקהל הפונה למרפאה מורכב מכל סוגי האוכלוסייה, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילוניים.

   

   

  המשולש הקדוש

  מדובר במשולש המורכב ממטפל מיני מוסמך, מטופל וסרוגייט. מטפל מיני מוסמך הוא אדם בעל תואר שני במקצוע טיפולי, רופא או עובד סוציאלי, שעבר הכשרה של מטפל מיני, סטאז' של בית חולים ציבורי וכן סטאז' נוסף במרפאה נוספת. רק אז הוא מתקבל לעבוד כמטפל מיני וכסרוגייט (במידה ולמטופל הפונה למרפאה אין בן/בת זוג ).

   

  סרוגייט עובר הכשרה תמידית המתחילה במבחני אישיות מורכבים. רק אם עבר את מבחני האישיות, הוא מוזמן לקורס תיאורטי ולסדנאות דינאמיות בתחום, כאשר ההכשרה ממשיכה דרך כל טיפול ספציפי בו נמצא הסרוגייט, תחת השגחתו הצמודה של המטפל המיני. המשולש הזה חייב להתקיים לכל אורך הטיפול וכן השגת מטרות הטיפול והצלחתו תלויה בקיומו התקני.

   

  כדאי שנבין, טיפול מיני הוא טיפול זוגי במהותו, הכרוך ב"שעורי בית". רווקים הזקוקים להתאמן או לטפל בעצמם ובבעיותיהם, זקוקים בעצם לבן זוג חלופי שיעזור להם לתרגל, להתאמן ולטפל בבעיות מהם הם סובלים. תחשבו על שיעורי שחייה: הרי לא היינו יכולים ללמוד שחייה בעל פה. באיזשהו שלב היינו חייבים להתחיל ולתרגל שחייה של ממש, על מנת להתנסות, ללמוד ולתרגל. כך גם כאן. השיטה מכשירה בן או בת זוג חלופיים, שיתפקדו כסרוגייט, עד לפיתרון הבעיה ממנה סובל המטופל.

   

  אז מה זה בעצם סרוגייט?

  פגשתי את דנה (שם בדוי), אשר מתפקדת כסרוגייט כמעט ארבע שנים במרפאתה של ד"ר אלוני. דנה לקחה אותי יד ביד אל תוך עולמה. היא התיישבה מולי בביטחון, והפגינה חזות אצילית, חייכנית, נעימה וטיפה ביישנית. היא מיד גרמה לי להרגיש נוח במחיצתה.

   

  "סרוגייט", אומרת דנה, "הוא אדם שבראש ובראשונה קיים בו הרצון העז לעזור לאחר. סרוגייט הוא גם אדם בעל אופי טיפולי הניחן ביכולות תקשורתיות גבוהות, בשלות רגשית עם עצמו ועם האחר, יכולת להבין את האחר ולקבל אותו. סרוגייט הוא קודם כל אדם לא בקורתי ולא שיפוטי, בעל יכולת לעמוד בלחץ ולהתמודד עם קונפליקטים בנושאים אנושיים עדינים".

   

  האם יש דרישות מיוחדת לעבודה בתור סרוגייט?

  "סרוגייט היא עבודה משנית שבאה בנוסף לעבודה קיימת, ואסורה כעבודה עיקרית. המטרה היא לשמור את הרצון הטהור של המטפל לתת מעצמו לצורך נתינה בלבד, ולא בשל צורך קיומי. כמו כן, אדם לא יכול להתקבל לעבוד כסרוגייט אם הוא נשוי".

   

  חייב להתקיים משולש של מטפל מיני, סרוגייט ומטופל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חייב להתקיים משולש של מטפל מיני, סרוגייט ומטופל(צילום: shutterstock)
   

   

  ספרי לי קצת על תהליך העבודה. איך הוא מתנהל?

  "אני מקבלת טלפון מהמרפאה שיש לי מטופל חדש. בעייתו מוצגת בפני, ואני, בתאום עם ד"ר אלוני, מוודאת עם עצמי אם אני אכן יכולה להתמודד עם אותה בעיה. במידה וכן - יוצאים לדרך".

   

  ואז מה קורה?

  "בשבוע מתקיימות שלוש פגישות. פגישה שלי עם המטפל המיני המדריך אותי, פגישה נוספת שלי עם המטופל ופגישת המטופל עם המטפל המיני. כל הפגישות מתואמות על ידי המרפאה בלבד. המטופל והסרוגייט לא מורשים לתאם פגישות עצמאיות, וכן המטופל לא מכיר אותי בשמי האמיתי ולא יודע עלי אף פרט מזהה, ואסור שידע".

   

  רגע, אז איך מייצרים אינטימיות אם הוא אפילו לא יודע איך קוראים לך?

  "המטופל יודע מראש שמדובר במערכת יחסים שנועדה, בסופו של דבר, להסתיים, למרות שבזמן הטיפול האינטראקציה שנוצרת בינינו היא אינטראקציה זוגית אמיתית. כל פגישה שלי עם מטופל נפרסת על פני חצי שעה עד שעה וחצי, ואין להאריכה. גם לא תמיד מתקיים מגע מיני, ואם מתקיים כזה – הוא נעשה אך ורק בין כותלי המרפאה.

   

  "לאחר כל פגישה אני כותבת דו"ח המתאר את תהליך ההתקדמות של המטופל. בהתחלה אני ממלאת פרטים רשמיים אודות הפגישה, ועם התקדמותנו עולים גם פרטים רגשיים בהתאם למה שעובר עלי ועל המטופל שלי. כל דו"ח כזה מועבר למטפל המיני, שגם מקריא אותו למטופל עצמו, כך שהמטופל מקבל משוב תמידי על עצמו ועל התקדמותו בתום כל פגישה ופגישה, ועל ידי כך הוא מסוגל לקבל זווית על איך הוא נראה או מצטייר בעיני האחר".

   

  מדוע אנשים נוטים לחשוב שסרוגייט היא נערת ליווי?

  "עצם ההשוואה מקורה בחוסר ידע והבנה בסיסית של הנושא. סרוגייטס הם אנשי מקצוע לכל דבר, בעלי אישיות טיפולית גבוהה מאוד. מאחר והסרוגייטס לא עובדים בהתנדבות ומקבלים תשלום, נוטים להשוות בינם ובין נערות ליווי. אבל אם אנחנו כבר מדברות, בואי נפריך את השמועה הרווחת הזו כאן ועכשיו: אין קשר בין שני העולמות".

   

  אבל אמרת בעצמך שלעיתים אכן מתקיים מגע מיני בינך ובין המטופל.

  "תראי, משגל הוא לא תמיד חלק מהטיפול. המטפל המיני בשילוב עם הסרוגייט והמטופל מחליטים על כך, בהתאם לנסיבות. אם הוחלט על קיום יחסי מין, הם נמצאים בשלב האחרון בטיפול. לפעמים מגיעים עד לשלב זה ולבסוף מוותרים על קיום יחסי המין. סרוגייט אינה יכולה לפעול כרצונה אלא מחויבת לתוכנית טיפול הדרגתית. היא נמצאת שם על מנת ללמד את המטופל ולקדם אותו, והיא לא נערת ליווי שמטרתה אך ורק לענג אותו ולהיענות לגחמות האישיות שלו.

   

  "לפעמים זה מסתכם בדחיפה קטנה ממני, בזריקת בטחון שמטרתה לגרום למטופל להרגיש בטוח 'לעוף' בכוחות עצמו. מדובר בנתינת "הזדמנות", שכל אדם היה מעוניין שתינתן לו אחת כזאת, ואני מאפשרת לו לקבל אותה כחלק מהטיפול".

   

  ספרי לי קצת על הפגישה הראשונה בינך ובין המטופל המיועד.

  "הפגישה ראשונה היא סוג של 'בליינד דייט', בו אני נפגשת עם המטופל ולומדת להכיר אותו ואת שפת הגוף שלו. הפגישות הללו נעשות במקומות ציבוריים אשר נבחרים על ידי שנינו. המטופל מתמודד עם אותם הקשיים שהיו לו קודם רק שכרגע ניתנת לו הזדמנות ועזרה לטפל בהם. הטיפול בנוי משלבים, ולא עוברים לשלב הבא עד שמרגישים בטחון בהתקדמות כל שלב ושלב.

   

  "ההתחלה היא הבסיס עליו נבנה הקשר. לאט ובהתמדה אנו מבססים התקדמות והמטופל בונה בטחון ותחושה טובה לגבי עצמו, אשר מקנה לו את היכולת להמשיך לשלב הבא. נוצרת חיבה בין המטופל וביני. אמון הדדי ואכפתיות הם החומרים מהם עשויה זוגיות טובה. כל הרעיון הוא שהיא או הוא יגיעו להרגשה הנכספת בה הם מצליחים להרגיש מספיק בטחון להתמודד לבדם עם קשרים בכלל ועם קשרים מיניים חדשים. משך הטיפול אינו מוגדר מראש ומשתנה ממטופל למטופל בהתאם לבעייתו".

   

  מה קורה אם אין כימיה בינך ובין המטופל?

  "יכול להיות מצב שכבר בפגישה הראשונה לא תהיה כימיה ביני ובין המטופל בשום פנים אופן, ואני אחליט שאני לא ממשיכה ללוות אותו, או שהוא ירגיש כך לגביי. חשוב להדגיש שלא מדובר בפגמים חיצוניים, אלא באינטראקציה עצמה, וכמו בכל קשר, תמיד אפשר לנתק את המגעים והסרוגייט לא מחויבת להמשיך בניגוד לרצונה".

   

  לתרגל אהבה ופרידה בחבילה אחת

  מה קורה בתום הטיפול?

  "כשהטיפול מסתיים המטופל אינו מורשה להיות בקשר יותר עם הסרוגייט, והמרפאה ממשיכה ללוות אותו עד שהוא מצליח ליצור קשרים אינטימיים בחייו".

   

   

  אנשים, אומר לכם כך: אהבה היא כוח מנצח והיתרון העצום בטיפול הזה הוא בטוטאליות שבה ניתן להתמסר, להקשיב ולהכיל. יד ביד לוקח הסרוגייט את המטופל שלו ומלמד אותו מהי אינטימיות ומהו מגע. הסרוגייט מראה למטופל איך להתמקד באדם שנמצא מולו ולא רק בעצמו, איך להכיר את גופו ולאהוב את עצמו על כל מגרעותיו.

   

  הסרוגייט מוליך את המטופל שלו בהנחיית המטפל המיני דרך התחושה הנפלאה שבאהבה, ובסופו של דבר מרגיש המטופל גם את תחושת האובדן שבפרידה - בדיוק כמו בחיים האמיתיים שאיתם אנו מתמודדים יום ביומו. סרוגייט הוא בן זוג חלופי לתקופה זמנית, אך השפעתו בחיי המטופלים היא הרבה ומעבר למימד הזמן.

   

  אהבתם את הכתבה? ספרו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים

   

   

  • הכותבת היא אשת תוכן במדיה הדיגיטלית ומחוצה לה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוליך את המטופל דרך התחושה הנפלאה שבאהבה. סרוגייט
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים