שתף קטע נבחר

בקרוב: התרגיל הגדול ביותר של ישראל וארה"ב

במה שמוגדר כשיתוף הפעולה הגדול ביותר בין שתי המדינות ייערך בשבועות הקרובים תרגיל שיבחן את מערכות ההגנה. גורמים שונים הבהירו כי אין למועד התרגיל קשר להתפתחויות האחרונות בנושא איראן

ישראל וארה"ב יערכו בקרוב תרגיל הגנה מפני טילים, כשברקע המתיחות הגוברת בין הקהילה הבינלאומית לאיראן. בשני הצבאות מגדירים זאת כ"תרגיל הגדול שנערך אי פעם בין שתי המדינות" ומציינים כי במהלכו ייבחנו מערך ההגנה וגם כמה טילים חדשים. גורמים שונים אמרו כי התרגיל תוכנן לפני זמן רב, וכי אין לו קשר להתפתחויות האחרונות בנושא האיראני.

 

באחרונה ביצעה איראן תרגיל צבאי  במפרצי הורמוז ועוררו את חמתם של האמריקנים. משחקי המלחמה האיראנים התקיימו דווקא כשמדינות המערב גיבשו שורה של סנקציות נגד טהרן על רקע תוכנית הגרעין שלה. במערב טוענים כי המטרה הסופית של האיראנים הוא פצצת גרעינית, אולם בטהרן אומרים כי הכורים שנבנים נועדו למטרות שלום בלבד.

 

טיל פטריוט. מערכת ההגנה במבחן (צילום: AP) (צילום: AP)
טיל פטריוט. מערכת ההגנה במבחן(צילום: AP)

 

לא לוקחים סיכונים:

 

בישראל רואים בתוכנית האיראנית איום ממשי לא רק בשל הטילים שיהיו ברשותה אלא גם בגלל תמיכת טהרן בקבוצות אלימות בלבנון ועזה, והצהרות שהגיעו מפי של נשיא איראן מחמוד אחמדיניגא'ד בדבר השמדתה של ישראל.

 

שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה רמז בחודש שעבר על התרגיל וציין כי הוא יהיה חסר תקדים מבחינת הכוחות, על רקע מחויבותו הבלתי מתפשרת של ממשל אובמה לביטחונה של ישראל. הוא אמר עוד כי התרגיל יבחן את היכולות של שתי המדינות מבחינה הגנתית, ובמהלכו ייבחנו גם טילים בליסטים חדשים.

 

טיל החץ. אמור ליירט מחוץ לסטרטוספרה (באדיבות התעשייה האווירית לישראל) (באדיבות התעשייה האווירית לישראל)
טיל החץ. אמור ליירט מחוץ לסטרטוספרה(באדיבות התעשייה האווירית לישראל)

 

בתרגיל, שאמור להתקיים בשבועות הקרובים, צפויים להשתתף אלפי חיילים ישראלים ואמריקנים מיחידות שונות. בין היתר, תיבחן עמידותו של טיל ה"חץ", שפותח על ידי ישראל ובמימון האמריקני, ביירוט טילים בסטרטוספרה,

הרחק משטח ישראל. "תרגילים כאלה הם עניין שבשגרה ומתבצעים גם עם מדינות מאירופה", אמר גורם בצה"ל. "ב-2009 ערכנו תרגיל דומה עם האמריקנים, שבדק את מערכות ההגנה מבחינה טכנולוגית".

 

ההיסטוריון הצבאי מרטין ואן קרפלד טוען כי התרגיל נועד גם ליצור לחץ אצל האיראנים. "שיפור מערכת ההגנה הוא לא משהו שאתה מתכונן אליו מהיום למחר", הוא טוען. "תרגיל כזה אומר שאתה מתכונן למשהו. הוא נועד להראות לאנשים בטהרן שישראל וארה"ב מוכנות למתקפת נגד".

פורסם לראשונה 05/01/2012 22:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיל החץ. זמן ההוכחות
צילום: תעשיה אווירית
תרגיל פיקוד העורף לפני כמה חודשים. דימוי נפילות
צילום: אלי אלגרט
התרגיל האיראני. עצבן את המערב
צילום: רויטרס
מומלצים