שתף קטע נבחר

איראן: שיגרנו טילים ארוכי טווח בתרגיל במפרץ

הטלוויזיה האיראנית דווחה על "הצלחה" בניסוי ביום האחרון של התרגיל, לא רחוק ממצר הורמוז. סגן מפקד חיל הים אמר כי אלו טילים לטווח של כ-200 ק"מ. אתמול הודיעו האיראנים על התקדמות בתוכנית הגרעין: ייצור מוט דלק מאורניום

באיחור של כמה ימים: איראן ערכה הבוקר (יום ב') ניסוי "שהסתיים בהצלחה" בשיגור טילים ארוכי טווח, ביומו האחרון של התרגיל הנרחב של חיל הים במפרץ הפרסי. כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה. בתחילה טענו באיראן כי שיגור הטילים האלה ייערך בסוף השבוע, אולם בשבת הודיעו בטהרן על דחייה מסיבה שאינה ידועה.

 

עוד בנושא איראן ב-ynet:

  

עוד בחדשות ynet:

 

סגן מפקד חיל הים, מחמוד מוסווי, אמר מוקדם יותר: "היום נערוך במהלך התרגיל ניסוי בשיגור טילי קאדר ונור, טילים לטווח ארוך". מדובר בשני טילי שיוט נגד ספינות ונגד נושאות מטוסים לטווח של כ-200 ק"מ. לטענת איראן, הטיל "קאדר" (יכולת בפרסית) הוא טיל חוף-ים מתוצרת עצמית ויש לו יכולת לשבש את המכ"ם של האויב. הטיל "נור" ככל הנראה מבוסס על טיל סיני. שני הטילים מציבים איום ממשי על הכוחות האמריקנים המוצבים במפרץ הפרסי.

 

מסוקים וכוחות קומנדו בתרגיל האיראני (צילום: MEHRNEWS.COM) (צילום: MEHRNEWS.COM)
מסוקים וכוחות קומנדו בתרגיל האיראני(צילום: MEHRNEWS.COM)
 

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה כי בתרגיל שוגרו גם טילי "נאסר", טילי חוף-ים לטווח קצר "המסוגלים להשמיד ספינה במשקל 3,000 טון". לפי הדיווח, זו הפעם הראשונה שהטיל הזה משוגר מהחוף, לאחר שבעבר הוא היה מותקן על גבי ספינות. בתרגיל נכחו מספר מפקדים בכירים, בהם סגן הרמטכ"ל מוחמד באקרי, ומפקדים בכירים נוספים מהצבא, משרד ההגנה ומשמרות המהפכה.

 

עושים שרירים. ירי תותח מעל ספינת טילים איראנית (צילום: MCT) (צילום: MCT)
עושים שרירים. ירי תותח מעל ספינת טילים איראנית(צילום: MCT)

 

בעשרת הימים האחרונים ערך חיל הים האיראני תרגיל נרחב ממזרח למצר הורמוז שבמפרץ הפרסי. אתמול טענו באיראן כי ניסו בהצלחה טיל נוסף נגד מטוסים מסוג "מוחרב" לטווח בינוני, שמסוגל לחמוק ממכ"ם. כמו כן, במהלך התרגיל תורגלו כוחות קומנדו, לחימה בסיוע מסוקים וירי תותחים. באיראן טענו עוד כי גם צי הצוללות שלהם השתתף בתרגיל וערך ניסוי בשיגור טילי טורפדו.

 

שיגור טיל נ"מ לטווח בינוני, אתמול בתרגיל במפרץ הפרסי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שיגור טיל נ"מ לטווח בינוני, אתמול בתרגיל במפרץ הפרסי(צילום: רויטרס)
 

בשבוע שעבר איימו באיראן כי אם יוטלו עליהם עוד סנקציות הם יכולים בקלות לסגור את מצר הורמוז, מעבר חיוני לכשליש מתפוקת הנפט העולמית. "זה כמו לשתות כוס מים", רמז מפקד חיל הים האיראני, האדמירל חביבאללה סיארי. עם זאת, מספר ימים אחר כך התבטא בנושא מפקד בכיר במשמרות המהפכה ואמר כי סגירת המצר אינה עומדת על הפרק, והנושא שייך לעבר.

 

גם כוחות קומנדו תורגלו בעשרת הימים האחרונים במפרץ (צילום: MCT) (צילום: MCT)
גם כוחות קומנדו תורגלו בעשרת הימים האחרונים במפרץ(צילום: MCT)
 

יש לציין שבאזור המפרץ הפרסי נמצא הצי החמישי של צבא ארה"ב,

שהודיע בתגובה לאיום כי לא יאפשר לשבש את התנועה באזור הרגיש.

 

במקביל, אתמול הציגה איראן הישג חדש בתוכנית הגרעין שלה. לטענת ארגון האנרגיה האטומית במדינה, הם הצליחו לייצר מוט דלק ולערוך בו ניסוי מוצלח בכור המחקר בטהרן. עיתוי ההודעה אינו מקרי, כאשר עולה שוב האפשרות לחידוש המשא ומתן בין איראן למערב, והיא נועדה לשמש כנראה קלף מיקוח בידי האיראנים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 02/01/2012 08:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרגיל נרחב במשך 10 ימים
צילום: MCT
גם הצוללות השתתפו בתרגיל
צילום: AP
תגובה מהירה לכל פלישה. אופנועי ים
צילום: MEHRNEWS.COM
כמו לשתות מים. מפקד חיל הים, חביבאללה סיארי
צילום: רויטרס
מומלצים