שתף קטע נבחר

ליברמן: מתנגד לקיצוץ רוחבי בשביל חינוך חינם

שר החוץ טוען כי הצעתו של ראש הממשלה ליישום חוק חינוך חינם לא הוגשה כראוי, ומקורות המימון שלה לא מקובלים עליו. לדבריו, הכסף צריך להגיע ממשרד הביטחון, כי "חוסן לאומי לא מתבטא רק בנשק מתקדם"

חינוך חינם רק להורים משוחררי צבא שעובדים ולא על חשבון כלל משרדי הממשלה. כך לדברי שר החוץ אביגדור ליברמן יש ליישם את הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא פסל את רעיון הקיצוץ הרוחבי, והבהיר: רק משרד הביטחון יכול להביא את הכסף. ליברמן נאם הבוקר (יום ו') בישיבה של הוועדה המוניציפלית של מפלגת ישראל ביתנו.

 

בהתייחסו לחוק חינוך חינם הבהיר שר החוץ: "קודם כל אנחנו תומכים ברעיון הזה. אני חושב שהשינוי הזה הוא דרוש, הוא נחוץ, כבר מזמן היו אמורים לטפל בכך. אבל מבחינתנו מה שחשוב זה שההתייחסות לרפרומה הזו חייבת להיות אחראית, שקולה, מדודה, ואי אפשר לעשות את זה ככה בהינף יד".

 

חוק חינוך חינם והקיצוץ הרוחבי- דיווחים נוספים ב-ynet:

ישי נגד נתניהו: נתנגד לקיצוץ הרוחבי

תשובה לרה"מ: חינוך חינם מגיל 3 אינו מספיק

מחיר חינוך חינם: קיצוצים בתחבורה וברווחה

 

הוא הבהיר כי מהלך זה בתנאים הנוכחיים, מחייב הצעת אלטרנטיבה. הרעיון הוא טוב אבל הגישה חייבת להיות ממש אחרת. אם כבר עושים שינוי מרחיק לכת צריך באמת לבחון היטב מה המטרה של השינוי, מה קהל היעד, מה הדרך לממן, מה המהות של הרפורמה".

 

לדבריו, "זה כמו סיסמת בחירות: אם הולכים, צריך ללכת בצורה באמת יסודית, עד הסוף. כדי שאותם בני זוג שרוצים להמשיך לעבוד, ללכת למילואים - יוכלו לעשות את זה". ליברמן מנה במסגרת המהלכים החברתיים הנחוצים גם את הארכת חופשת הלידה עד חצי שנה, והארכת שעות הפעילות של מעונות היום עד לשעה 16:00.  

 

מי יהיו זכאים לכל אלה? ליברמן הדגיש: "שני הקריטריונים החשובים הם שירות צבאי ושני בני זוג עובדים".

 

מימון המהלך לטענתו לא צריך להיעשות בעזרת קיצוץ רוחבי מתקציב משרדי הממשלה. "אנחנו בטוחים שזה לא נכון, זו אמנם הדרך הכי קלה אבל גם הכי לא נכונה. עוד פעם נקצץ ברווחה, בנוער בסיכון? נקצץ בבריאות, על חשבון הזקנה במסדרון בנהריה, בעפולה, באשדוד וגם בתל אביב"?

 

ישיבת הוועדה של ישראל ביתנו (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ישיבת הוועדה של ישראל ביתנו(צילום: נועם מושקוביץ)
 

הוא סיפר כי התלווה לאמו כששהתה בבית חולים: "הייתי עם אמא שלי באיכילוב, ראיתי מה נעשה בחדר מיון. רופאים ואחיות מתרוצצים ועושים כמיטב יכולתם אבל כנראה שאין מספיק מיטות. אז נקצץ בבריאות? אני חושב שזה לא נכון. נקצץ בביטחון פנים ובביטחון האישי? לקצץ שם זו שוב פגיעה באותם נושאים חברתיים. גם זה בהחלט לא מקובל עלינו. לכן צריך כרגע לבחון מקורות מימון. לבחון את התקציב, איפה יש עודפים".

 

ליברמן טען שדווקא תקציב הביטחון יכול לעמוד בקיצוץ: "אני מכיר טוב את כל הצרכים, כל האתגרים הביטחוניים שאנחנו ניצבים בפניהם. יחד עם זאת, כשאנחנו מדברים על עוצמה של מדינה זה לא רק נשק מתקדם, זה קודם כל מוטיבציה של חיילים. כדי שירגישו שהם באמת החלק שהמדינה רוצה לטפח ושהם חלק מאוכלוסיה שמקבלת עדיפות, זה חייב לקבל ביטוי. זה תורם לחוסן לאומי לא פחות מנשק מתקדם".

 

לפיכך הבטיח ליברמן כי יתנגד להצעה של ראש הממשלה. "הדרך הנכונה היתה לכנס דיונים עם כל מרכיבי הקואליציה, לשמוע הצעות אחרות ולא להנחית את זה דרך התקשורת על השולחן יום בהיר אחד, ולהעמיד את כולם בפני עובדה קיימת".

 

לדבריו, "ההצעה עצמה לא טובה, לא נכונה והיא חייבת להשתנות. הפוקוס צריך להיות על האוכלוסיה שעושה צבא, עובדת ומשלמת מסים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. לא על חשבון הבריאות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים