שתף קטע נבחר

הכירו את ארבעת השופטים החדשים בעליון

השופט נועם סולברג היה עוזר לשלושה יועצים משפטיים לממשלה. השופט צבי זילברטל מכהן כשופט כבר 22 שנה. השופט אורי שהם שימש כפרקליט הצבאי הראשי ופרופ' דפנה ברק-ארז היא דיקנית הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב

הוועדה למינוי שופטים החליטה הבוקר (יום ו'), אחרי חודשים של מבוי סתום, למנות את השופט נועם סולברג, פרופ דפנה ברק-ארז והשופט צבי זילברטל יחד עם השופט אורי שהם לבית המשפט העליון. אז מי הם השופטים החדשים?

 

בחירת השופטים:

"בחירת השופטים מאוזנת, מעמד העליון יתחזק"

 

השופט נועם סולברג, בן 50, מתגורר בהתנחלות אלון שבות. סולברג שימש בין השנים 1991-1998 כעוזרם של שלושה יועצים משפטיים לממשלה: יוסף חריש, מיכאל בן יאיר ואלייקים רובינשטיין. בשנת 1998 מונה לכהן כשופט בבית משפט השלום בירושלים ובשנת 2005 קודם לשופט בבית משפט המחוזי בירושלים.

 

בית המשפט העליון. 4 מצטרפים חדשים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בית המשפט העליון. 4 מצטרפים חדשים(צילום: גיל יוחנן)

 

סולברג נחשב בקרב עמיתיו השופטים לשופט מוערך יעיל וכסוג של גאון משפטי. לדברי חבריו, עצם העובדה שאנשי הימין הריצו אותו והדביקו לו תווית של מתנחל וחובש כיפה, עשתה לו עוול. הם הסבירו כי סולברג הינו שופט ראוי ביותר וצריך להגיע לבית המשפט העליון, בלי שמודבקת עליו תווית כזו או אחרת.

 

בין פסיקותיו המרכזיות של השופט סולברג ניתן למצוא פסק דין בו זיכה שוטר, שבמהלך אירוע של התפרעות אלימה ירה למוות באדם שלא היה מעורב בהתפרעות. בפסיקה נוספת מתח ביקורת חריפה על העסקת עובדי קבלן לצורך שמירה וניקיון בשירות הציבורי. הוא גם מתח ביקורת חריפה על כך ששכר עובדי הקבלן הינו זעום ביותר. פסיקה נוספת שזכתה לכותרות היא הפיצוי שפסק לרב-סרן ר'.

.

השופט צבי זילברטל, בן 59, התמנה לשופט שלום בירושלים ב-1990 ובינואר 2000 מונה לשופט מחוזי בפועל. זילברטל נחשב גם הוא כשופט מוערך. כמעט שלא ניתן למצוא התבטאויות שלו בנושאים המצויים בוויכוח ציבורי. הוא עסק בעיקר בעניינים אזרחיים, אולם ישב גם כשופט הרכבים בעניינים פליליים. הוא היה אחד השופטים במשפטו של אלי פימשטיין, שהורשע ברצח בתו הקטנה.

 

בפסקי הדין שלו מותח השופט זילברטל מדי פעם ביקורת על התנהלות המשטרה, כאשר הוא רואה משהו לא תקין בהתנהלותה. הוא נחשב לדמות אפורה בבית המשפט המחוזי בירושלים, אולם מתואר כשופט מבריק, יעיל, ענייני ומקצועי.

 

השופט אורי שהם, בן 63, נולד בעיראק. הוא שימש כפרקליט הצבאי הראשי וכמשנה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים. בספטמבר 2001 מונה לכהן כשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב. שהם שמגיע על תקן השופט המזרחי. הוא נחשב לשופט מקצועם ויעיל היושב בעיקר בהרכבים פליליים. במשך מספר שנים מאובטח שהם על ידי מאבטחים אישיים, בגלל איומים על חייו מצד משפחות פשע.

 

שהם נחשב כמועמד הפשרה של חברי הוועדה. הוא נחשב כשופט מוערך גם במחנה שר המשפטים נאמן וגם במחנה נשיאת בית המשפט העליון ביניש.

 

פרופ' דפנה ברק-ארז, בת 47, תהי צעירת השופטים בבית המשפט העליון. היא פרופסור למשפטים, המשמשת כדיקנית הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. ברק-ארז נחשבת למשפטנית מצוינת, מוערכת, המומחית בעיקר למשפט ולמנהל ציבורי -הכולל את המשפט החוקתי ואת המשפט המנהלי.

 

היא מתאורת כמי שמגנה על זכויות האדם והאזרח במדינת ישראל. היא נחשבת

 כאוהדת האקטיביזם השיפוטי וכמקורבת מאוד לנשיאה ביניש. משפטנים בכירים החמיאו היום לברק-ארז וטענו כי מדובר במינוי מצוין וראוי.

   

זילברטל וסולברג ימונו באופן מיידי לבית המשפט העליון, בזמן שברק-ארז ושהם ימונו לשופטים בבית המשפט העליון, לאחר פרישתם של ביניש בסוף פברואר ושל השופט אליעזר ריבלין בסוף חודש מאי. אם תישאר שיטת הסניורטי, אזי סולברג יהיה נשיא בית המשפט העליון, ככל הנראה בשנת 2028, ושלוש שנים אחריו תתמנה לתפקיד דפנה ברק ארז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולברג. הנשיא ב-2028?
צילום: בוצ'צו, אתר בתי המשפט
זילברטל. 11 שנה שופט מחוזי
צילום: מתוך אתר בתי המשפט
שהם. פצ"ר לשעבר
צילום: מתוך אתר בתי המשפט
פרופ' ברק-ארז. נשיאה ב-2031?
צילום: צביקה טישלר
מומלצים