שתף קטע נבחר

מנכ"ל כיל עקיבא מוזס התפטר

נמשך גל הפרישות בקרב בכירי המשק: אחרי מנכ"ל טבע ומנכ"לית בנק לאומי, גם מנכ"ל כיל התפטר מתפקידו. פחות משבועיים לאחר שהחברה סיכמה עם הממשלה תוכנית שנויה במחלוקת לקציר מלח בים המלח, ביקש מוזס לפרוש לאחר 13 שנה. "זו דרכו של עולם וכך צריך להיות"

אחרי גליה מאור ושלמה ינאי , פרש בכיר נוסף: מנכ"ל חברת כימיקלים לישראל, עקיבא מוזס, הודיע הבוקר (א') לדירקטוריון החברה כי הוא מבקש לפרוש מתפקידו. זאת, לאחר שהודיע על כך למנכ"ל, ניר גלעד. עם זאת, מוזס הודיע כי הוא אינו קובע מועד לפרישתו, כדי לאפשר לדירקטוריון החברה זמן ראוי לאתר, לבחור ולהכניס לתפקיד בצורה מסודרת את מחליפו. עד אז, הוא ימשיך בתפקידו כרגיל.

 

כיל, מקבוצת החברה לישראל שבשליטת עידן עופר, כוללת את מפעלי ים המלח ומפעלים כימיים נוספים בנגב, כולל חברת הפוספטים ומפעלי הברום והמגנזיום. מוזס (65) עובד בקבוצה מאז 1974. הוא החל ככלכלן בחברת הבת פוספטים בנגב ולאחר מכן התקדם לתפקידים נוספים, ומאז 1998 הוא משמש כמנכ"ל. מוזס לא הסביר מדוע החליט לפרוש מתפקידו.  

 

מפעלי ים המלח (צילום: לע"מ) (צילום: לע
מפעלי ים המלח(צילום: לע"מ)

 

מוזס הצהיר כי: "אני חושב שזה אך נכון שלאחר שנים כה רבות בתפקיד הבכיר ביותר בחברה, אעביר את האחריות למנהל אחר. זו דרכו של עולם וכך צריך להיות". בחברה סירבו לספק הסברים נוספים להחלטתו להתפטר.

 

מוזס פורש מתפקידו זמן קצר אחרי הסכם חשוב שחתמה החברה עם הממשלה, להסדרת פעולות ההצלה של בריכות המים הדרומיות של ים המלח. לפי ההסכם, מפעלי ים המלח יממנו 90% מקציר המלח הנדרש להצלת הבריכות והמדינה תממן 10%. במקביל, תעלה המדינה את התמלוגים שמשלמת החברה מ-5% ל-10% על הפקה של יותר מ-1.5 מיליון טון.

 

מוזס הוא אחד המנהלים הוותיקים במשק, ושרד גלגולים רבים של החברה, שעברה ב-1997 מבעלות של המדינה לבעלות של שאול אייזנברג ולאחר מכן לשליטת משפחת עופר. מוזס הוא גם אחד המנכ"לים המתוגמלים ביותר במשק: עלות שכרו ב-2010 הסתכמה בכ-5.7 מיליון דולר.

 

כיל נמצאת בתקופה מצויינת מבחינה פיננסית: הכנסות החברה ב-2010 הסתכמו בכ-5.6 מיליארד דולר, והרווח הנקי שלה הסתכם באותה שנה בכמיליארד דולר. הרווח התפעולי של החברה ברבעון השלישי של 2011 הסתכם בכ-556 מיליון דולר, זינוק של 74% לעומת התקופה המקבילה ב-2010, והרווח הנקי גדל ב-80% ל-446 מיליון דולר. בתקופה שבה מוזס משמש בתפקידו גדלו מכירות החברה ורווחיה במאות אחוזים, ואילו מספר העובדים ירד בכ-20%. במהלך השנה הנוכחית חתמה החברה על הסכמים עם עובדיה שהעלו את שכרם, שנחשב גם כיום לאחד הגבוהים במשק, בעשרות אחוזים נוספים. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים