שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

פני התייר הישראלי: "אין סטייל, תרבות, ונימוסים"

סקירה על מעללי התייר הישראלי בעולם העלתה תגובות רבות בקרב גולשי ynet: "מתי ה'שלוכיות' הפכה להיות גאווה? בחבורה הם פתאום הופכים להיות בהמות". היה מי שהציע להעניש את המתפרעים עם שובם לארץ

בעקבות שריפת הענק בפארק בצ'ילה – שבהצתתה נחשד תרמילאי מישראל - פרסמנו כאן סקירה מ"ידיעות אחרונות" על שלל מעללים של תיירים ישראלים ברחבי העולם. על תקריות עם משטרת ניו זילנד, מוצ'ילרוס ששהטילו אימה בדרום אמריקה ועוד רבים שהשאירו את חותמם – וכתובות הגרפיטי – ברחבי העולם. גולשים רבים הגיבו למקרים הללו, והנה כמה מהתובנות שהגיעו אליהן.

 

עוד על מעללי התייר הישראלי: 

  

אחד הגולשים סיפר כי יצא לו להיתקל בישראלים פעמים רבות בעת שהותו בחו"ל: "רוב רובם אנשים בסדר גמור שלא עשו בעיות ולא כלום. זה מיעוט (לצערי מיעוט די גדול) שעושה שם רע לרוב הישראלים הנורמלים. אני חייב רק להגיד שזאת ממש שנאה עצמית בישראל, כי אני ראיתי תיירים מהרבה מדינות שמתנהגים הרבה יותר גרוע מהישראלים הכי גרועים שראיתי. אני חייב לציין שבביקור שלי בתאילנד אני נדהמתי מההתנהגות של הבריטים שהיא ממש על הפנים, ולעומתם הישראלים זאת טלית שכולה תכלת".

 

"הבעיה היא לא בחו"ל", כתב אחד הגולשים, "הישראלי המכוער הוא בכל מקום בכל זמן, במכולת, בעבודה, מול נציג השירות, בכביש. גדלה בארץ חבורה של בהמות - חוסר תרבות ונימוס שלא קיים בשום מקום בעולם. תלך לשכונה הגרועה ביותר בברונקס ותראה שחסרי הבית והמסוממים יותר מתורבתים מהישראלי הממוצע. אז מה זה משנה חו״ל - קודם תהיו בני אדם בישראל".

 

מתי ה"שלוכיות" הפכה להיות גאווה?

עופר, שסיפר כי הוא בעל עסק תיירותי בחו"ל, כתב: "אני יכול להעיד שאני מעדיף 100 אורחים זרים ולא 10 ישראלים. ואני לא נחשב כאנטישמי או שונא ישראל. למה? כי ישראלים זה כמו זבל חקלאי – 'תשים קצת, זה מדשן את האדמה. שים הרבה, זה סתם מסריח'. כשישראלים מסתובבים בחבורות, הם מנסים להרשים אחד את השני, וזה יכול להיות גם ארבעה אנשים, כאילו יש תחרות מי יתנהג יותר כמו 'שלוך'...

 

"לא ברור לי מה הרעיון, מתי ה'שלוכיות' הפכה להיות גאווה, אבל זה ממש כאילו חבר'ה, שאם הייתי לוקח אותם בבודדת, היית יכול להעביר איתם שעה בכיף, ובחבורה הם פתאום הופכים להיות בהמות. אין לי הסבר".

 

למה האכסניות בניו זילנד תמיד מלאות?

רון מרמת גן כתב כי התרשם שהתייר הישראלי ממש לא רצוי בניו זילנד, בשל השם הרע שיצא לו שם: "במסגרת שליחות עיתונאית של כמה שנים בניו זילנד ובאוסטרליה נפגשתי פעמים רבות עם מנהלי משרדי התיירות באזורים השונים בניו זילנד ועם בעלי ומנהלי אכסניות ברחבי המדינה. בעלי האכסניות ביקשו ממני, במקרים לא מעטים, שלא לכתוב ואפילו לא להזכיר בכתבות שלי על ניו זילנד את האכסניות שלהם.

 

"לשאלתי מדוע, ענו לי רבים מהם כי התנהגות המטייל הישראלי פוגעת בהם וגורמת למטיילים ממדינות אחרות שלא להגיע לאכסניה שלהם.

באכסניות רבות, כך הסתבר לי, כאשר בעלי האכסניות או עובדיו מקבלים הזמנה של מטייל אך חושדים, בשל המבטא בעיקר, כי מדובר במטייל ישראלי - הם מיד מסרבים לקבל את ההזמנה בטענה של העדר מקום פנוי. בעלי האכסניות התלוננו על התנהגות מביישת ולא ראויה של המטייל הישראלי כמו למשל הונאה בתחום שיחות הטלפון מהאכסניה, לקיחת ציוד ללא תשלום, התקבצות בחבורות תוך צעקות והשתקת מטיילים אחרים, לכלוך ומפגעים אחרים שיוצרים וגורמים לתדמית שלילית לכל שאר המטיילים".

 

חוצפה ישראלית: פה גדול וביקורת קבועה

רז, המתגורר כבר 30 שנה בהולנד, טען כי התנהגות הישראלים מחפירה: "לחברה שלי יש בית מלון באמסטרדם, ואף לקוח מאף מדינה לא מתנהג כמו הישראלים. אין להם סטייל, אין להם תרבות, אין להם חינוך ונימוסים, אבל יש פה גדול וביקורת קבועה. הם יודעים הכי נכון. זו החוצפה הישראלית".

 

ירון כתב: "מחנכים אותנו מגיל אפס שאנחנו יותר טובים מהגויים. אנחנו אחד העמים הגרועים! עם של ערסים וחרדים. ואחר כך מתפלאים שיש אנטישמיות".

 

ואולי הכיבוש משחית?

הגולש "תרמילאי בדימוס" כתב דברים ששמע מחברו בעת טיול בהודו: "החבר'ה כאן כמעט כולם שירתו לפני שנתיים-שלוש בצבא, רובם בקרבי ולרוב עם אותם אנשים שהם מטיילים אתם. תסתכל איך הם מתייחסים להודים במסעדה, ברכבת ובגסט-האוס. עכשיו תחשוב שאתה לא בהודו אלא בקבטייה או בג'בליה, ושההודים האלה הם ערבים. זה לא עושה לך דז'ה-וו? הכיבוש משחית ואנחנו מושחתים. זה כל הסיפור".

 

ההשוואה הזו הוציאה משלוותם כמה מהגולשים. "נוכל ודמגוג", נזעק אחד מהם, שטען כי הוא מתאים את המציאות לדעותיו הפוליטיות. גולש אחר כתב בתגובה: "אין סיבה להתנהג כמו בהמות, לא בצבא בשטחים, ולא בחו"ל. הסיפור של דז'ה-וו מהצבא זה שטויות ותרוצים עלובים".

 

הגולש שי ניסה להסביר את התופעה: "המקרים שבהם מתפרעים ישראלים קורים בדרך כלל בגלל כמה סיבות, וכל מי שטייל שם לב לה זה. כמה שהקבוצה יותר גדולה היא יותר רועשת ויותר בלגאנית. כמה שרמת האנגלית או שפת המקום של המטייל נמוכה יותר - ככה הוא יותר מתפרע, בלאגניסט וחושב שהכל מגיע לו".

 

"ישראלים שמטיילים בקבוצה גדולה – קשה יותר להתחבר אליהם והם בדרך כלל לא ידברו באנגלית, הוסיף שי וחתם: "כמה שגיל המטיילים נמוך יותר הם פרועים יותר".

 

פזמון חוזר: התקשורת אשמה

ריקי טענה כי דווקא כתבות שמתארות את התנהגות התייר הישראלי הפרוע – הן שאחראיות למצב: "אין על עיתונאים ישראלים להוציא דיבת העם והארץ רעה. נראה לכם שרק ישראלים משתוללים בחו״ל? תחשבו שוב.

אמריקאים שיכורים, אנגלים, הולנדים מסוממים, אבל רק הישראלים אשמים. די כבר נמאס רדו לנו מהגב. כל החבר'ה הצעירים מכל העולם החופשי פורקים עול כשהם בארץ זרה במיוחד בדרום אמריקה הודו ותאילנד ששם אפשר לעשות הרבה שטויות".

 

גם דרור מהמרכז טען כי מדובר בהגזמה, לא יותר: "אני נוסע הרבה בעולם ורואה לא פעם אנשים עם התנהגות מתחת לכל ביקורת שההתנהגות של הישראלים מתגמדת לידם, אז די עם הכתבות האלה, אני לא אומר שאנחנו טלית שכולה תכלת אבל לעומת החוליגנים הבריטים או הערבים מצרפת או אפילו הגרמנים והרוסים אנחנו די בסדר.

 

"להעניש את הערסים"

אז מה עושים נגד התופעה? אחד הגולשים הציע לאסור את יציאתם של ערסים מגבולות המדינה. כמה גולשים הציעו לטפל בחומרה במי שגורמים נזק – עם שובם לארץ. "הם גורמים נזק לתדמיתנו והגיע הזמן לטפל בהם בחומרה למען יראו ויראו", כתב אחד הגולשים. גולש אחר פסק כי "אין שום סיבה שמי שמתנהג כמו ערס בארץ, ישנה את התנהגותו בחו"ל".

 

גולש שהזדהה כ"ישראלי חרד" כתב כי זה החינוך שמקבלים אותם חוליגנים מאבא ואמא: "כל מה שמעניין אותם זה לעשות קריירה וכסף, ולא אכפת להם איך גדלים הילדים שלהם. בנוסף, לגדול באווירה של כוחניות לא תורמת ואף מחריפה את הבעיה. הגיע הזמן לפתור את הבעיה מהשורש".

 

יש לכם עוד תובנות? שתפו אותנו בטוקבקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
למצולם אין קשר לישראלים
צילום: shutterstock
מומלצים