שתף קטע נבחר

פאנטה: אם איראן תפתח נשק גרעיני היא תיעצר

על רקע הקיצוץ הענק בתקציב מערכת הביטחון האמריקנית, משגר שר ההגנה מסר מרתיע: "הקו האדום שלנו לאיראן הוא פיתוח נשק גרעיני וסגירת מצר הורמוז". הרמטכ"ל דמפסי: "הייתי רוצה שהאיראנים יאמינו שאנחנו יכולים להשמיד את יכולתם הגרעינית"

ימים ספורים לאחר הודעתו הרשמית של הנשיא ברק אובמה על קיצוץ הענק בתקציב ההגנה של ארה"ב, מנסה שר ההגנה לאון פאנטה לשדר מסר מרתיע לאיראן ולאויבותיה האחרות. בראיון משולב היום (יום א') עם ראש המטות המשולבים, מרטין דמפסי, הבהיר פאנטה: "הקו האדום שלנו לאיראן הוא לא לפתח נשק גרעיני".

  

"האם הם מנסים לפתח נשק גרעיני? לא. אבל אנחנו יודעים שהם מנסים לפתח יכולת גרעינית. וזה מה שמדאיג אותנו. והקו האדום שלנו לאיראן הוא לא לפתח נשק גרעיני. זה קו אדום עבורנו", אמר פאנטה בראיון לתוכנית "מול פני האומה" ברשת CBS.

 

פאנטה ודמפסי, היום. "אנחנו אותו השותף שהיינו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פאנטה ודמפסי, היום. "אנחנו אותו השותף שהיינו"(צילום: רויטרס)

 

דמפסי ניסה לחמוק מהשאלה עד כמה יהיה זה קשה לארה"ב לנטרל את יכולתה הגרעינית של איראן. אך לבסוף, כשנשאל ישירות אם ארה"ב יכולה "לנטרל את יכולתה הגרעינית" ללא שימוש בנשק גרעיני, אמר דמפסי: "בהחלט הייתי רוצה שהם יאמינו שזה המקרה".

 

פאנטה הוסיף: "אני חושב שהם צריכים לדעת שאם הם יעשו את הצעד הזה – הם הולכים להיעצר".

 

"נפתח את המצר"

בנוגע לאיומים האיראניים לסגור את מצר הורמוז, הנתיב המרכזי להובת נפט מהמפרץ הפרסי, הבהיר פאנטה כי ארצו "לא תסבול" זאת. "זה קו אדום נוסף שלנו ואנחנו נגיב אליהם", אמר פאנטה. צי משמרות המהפכה של איראן הודיע בסוף השבוע כי יערוך בחודש הבא את התרגיל השנתי במצר והדגיש כי הוא יהיה "שונה" מבלי לפרט. רק לפני כמה ימים השלימה איראן תמרון צבאי נרחב באזור. טהרן איימה לאחרונה לסגור את המצר אם המערב יתקוף את מתקני הגרעין שלה ואם יטיל אמברגו על קניית נפט ממנה.

 

התרגול הצבאי האיראני במצר הורמוז (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התרגול הצבאי האיראני במצר הורמוז(צילום: רויטרס)

 

דמפסי הצהיר כי בעוד איראן מסוגלת לסגור את מצר הורמוז, ארה"ב יכולה לפתוח אותו ותפעל לעשות כן. "האיראנים השקיעו יכולות כך שלאורך זמן מסוים הם יכולים לחסום את מצר הורמוז. אנחנו משקיעים ביכולות להבטיח שאם זה יקרה, ארה"ב תוכל להביס אותם".

 

אם ישראל תתקוף - נגן על כוחותינו

פנאטה נשאל כיצד תגיב וושינגטון אם ישראל תתקוף את איראן לבדה. "ההעדפה שלנו היא שקהילת המודיעין,

כולל זו של ישראל, תעבוד בשיתוף פעולה על הנושא. יש לנו מטרה משותפת. אנחנו לא רוצים שאיראן תפתח נשק גרעיני. אנחנו לא רוצים שהם יעזרו לטרוריסטים. אנחנו לא מעוניינים שהם יערערו ממשלות באזור או בכל מקום אחר. יש לנו מטרה משותפת והגישה הנכונה היא לפעול ביחד".

 

כשנדרש פאנטה להגיב בכל זאת לאפשרות שישראל תפעל לבד, השיב שר ההגנה: "אם ישראל תקבל את ההחלטה הזו, יהיה עלינו להתכונן להגן על הכוחות שלנו באזור. זו תהיה הדאגה שלנו".

 

בהתייחסו להשלכות הקיצוץ בתקציב הביטחון, אמר דמפסי: "ייתכן שיש ברחבי העולם כאלה שרואים בנו אומה בשקיעה, וגרוע מכך, צבא בשקיעה. דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת. זה עלול לגרום אפילו לשותפינו הקרובים לתהות איזה מין שותף אנחנו? אני רוצה להגיד שאנחנו אותו השותף שתמיד היינו ובכוונתו להישאר כך".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פאנטה. "הורמוז - קו אדום נוסף"
צילום: רויטרס
דמפסי. "לא צבא בשקיעה"
צילום: רויטרס
מומלצים