שתף קטע נבחר

אנסטסיה מיכאלי שפכה מים על ח"כ מג'אדלה

דיון בוועדת החינוך של הכנסת על המנהל שלקח את תלמידיו למצעד זכויות אדם, הסלים לעימות חריף. ח"כ מיכאלי, שכונתה "פאשיסטית", מילאה כוס מים ושפכה על ח"כ ראלב מג'אדלה. לטענתה: זה מחיר זעום יחסית למעצר על אלימות נגד נשים. ריבלין יגיש תלונה לוועדת האתיקה

תקרית בריונית בכנסת: חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) שפכה כוס מים על ח"כ ראלב מג'אדלה (העבודה) במהלך דיון בוועדת החינוך של הכנסת. היא טענה שהעליב אותה: "מג'אדלה ילמד לא להעליב נשים. הוא פגע בכבוד של הכנסת ובמקום הזה", אמרה לאחר התקרית הקשה.

 

במהלך הדיון התפתח עימות בין הח"כים הערבים לבין ח"כ מיכאלי סביב המנהל שלקח את תלמידיו למצעד זכויות אדם ביישוב ערערה, וננזף בעקבות הצעד. ח"כ מיכאלי אמרה שמדובר במעשה חמור. היא טענה נגד מג'אדלה: "אתם צועדים נגד המדינה, אתם מסיתים".

מג'אדלה קרא לעברה: "את תשתקי".

מיכאלי: "אתה תשתוק".

מג'אדלה: "אל תפריעי".

מיכאלי: "אל תדבר אלי ככה, זה פשוט חוסר כבוד לאישה ולמקום של הכנסת".

מג'אדלה: "תשתקי, אל תפריעי לי".

מיכאלי: "תתבייש לך".

מג'אדלה פנה ליו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר: "זו מהסיעה שלך, תשתיק אותה. זה לא סיעת ישראל ביתנו, זה ועדת החינוך התרבות והספורט, אני מבקש שתפסיקו אותה, זה מפריע לי. או שתוציא אותה או שתשתיק אותה, אחד משניהם".

מילר: "שמעתי".

מג'אדלה: "אני לא מוכן לקבל את זה, חוצפנית, חסרת סדר".

מיכאלי: "תלמד את כללי האתיקה קודם".

מילר: "סיימת"?

מג'אדלה: "לא סיימתי, אני בדברים שלי, לא היא ולא אף אחד אחר ישתיקו אותנו, נגיד את מה שאנחנו רוצים על אפו ועל חמתו של כל אחד, זה בית המחוקקים, נבחרנו לזה, חובתנו וזכותנו

זה לא סיעת ישראל ביתנו כאן"... 

בשלב זה מילאה מיכאלי את הכוס במים, והתיזה אותם לעברו, כשהיא מפטירה: "תתבייש".

מג'אדלה המופתע השיב: "מה את עושה? משוגעת זאת". עמיתיו לישיבה הוסיפו: "היא מג'נונה" (משוגעת בערבית).

 

מיכאלי: הזמנים השתנו

לאחר שיצאה מהישיבה אמרה מיכאלי: "מג'אדלה ילמד לדבר לנשים. אני מתכוונת להגיש תלונה לוועדת האתיקה".מג'אדלה הציע "להתייחס בחומרה לסיפור הזה. לא קרה מעולם שחבר כנסת לקח כוס מים ושפך על עמית. זכות הדיבור הייתה שלי, ויו"ר הישיבה היה דווקא מהסיעה שלה. אני לא חשוד בכלום, להיפך. היא שפכה עליי מים, על הפנים ועל הבגדים, בגלל שדיברתי על נושא שמופיע בסדר היום. זכותי לדבר על כך".

 

בתגובה לטענה לפיה העליב את מיכאלי, הסביר: "מה שאמרתי היה על פי כללים מקובלים במשכן במסגרת ויכוחים רגילים. לא אמרתי כל מילת גנאי שתפגע בכבודה ובמעמדה. כשהמשיכה להפריע, אמרתי לה: 'תשתקי בבקשה'".

 

ח"כ מיכאלי מסרה: "מצד אחד מילותיו של מג'אדלה שוות כקליפת השום, אך יחד עם זאת, תמו הזמנים שגבר יכול לקלל אישה בפומבי, להעליב אותה ולהתנהג באלימות. הזמנים השתנו. לא אתן לאף אדם, חבר כנסת מכובד ככל שיהיה, את הפריבילגיה לנהוג באלימות. בטח שלא במשכן הכנסת". לדבריה, "מים הם כלי מצויין להצטנן. המים מבחינת חבר הכנסת, היו מחיר זעום מפני שמעצר על אלימות נגד נשים גדול בהרבה".

 

ריבלין: מעשה שפוגע בכנסת

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, התייחס לאירוע והודיע כי יגיש תלונה לבדיקת ועדת האתיקה. לדבריו: "מדובר במעשה שפוגע בכנסת כולה ואסור לעבור על כך לסדר היום, ועל כן אגיש תלונה לוועדת האתיקה. נמתין למסקנות הוועדה ונמשיך לדון בעניין על כל השלכותיו. אנו מצויים באווירה שהבחירות ממשמשות ובאות, ואני מעריך שהדבר יוביל להתלקחות יצרים, ויהיו אי אלו חברי הכנסת שירצו להבליט את עצמם באמצעות תעלולים וגימיקים. מי שישלם את המחיר הם הכנסת והדמוקרטיה הישראלית".     

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', הביעה שאט נפש וזעזוע: "מדובר בהתנהגות פרועה ואלימה. ח"כ מג'אדלה הוא חבר כנסת רציני וסולידי, והתנהגות כזאת כלפיו נובעת באופן ברור ממניעים גזעניים שיש לגנותם בכל פה. התנהגות חריגה ואלימה זו מוציאה שם רע לכנסת כולה, ואין בכוונת מפלגת העבודה לעבור על כך לסדר היום".

 

מיכאלי ממשיכה לקדם את הצעת "חוק המואזין", ולפיה ייאסר שימוש במערכת כריזה בבתי תפילה. הגורמים המקצועיים במשרד המשפטים מתנגדים להצעה, המכונה גם "חוק המסגדים" או "חוק הרעש" וטוענים כי היא פוגעת בחופש הדת.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מיכאלי שופכת את המים
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
ח"כ מג'אדלה. נרטב
צילום: חיים צח
מומלצים