שתף קטע נבחר

צילום: AP

דיווח: ישראל מתכוננת לאיראן גרעינית תוך שנה

ה"טיימס" דיווח כי בכירים בישראל הזמינו דו"ח שיעריך את המצב האסטרטגי ביום שלאחר ניסוי גרעיני איראני, שמסקנותיו הועברו לנתניהו. לפי ההדמיה, ארה"ב תציע ברית לישראל, רוסיה לארה"ב - ואיראן תבקש לשרטט מחדש הגבול עם עיראק

ישראל החלה להתכונן למציאות הקשה: ייתכן שאיראן תהיה למעצמה גרעינית בתוך שנה. כך דיווח העיתון הבריטי "טיימס" מפי דו"ח ביטחוני שחיבר המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) באוניברסיטת תל אביב, ושמסקנותיו נשלחו לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

איראן והמערב - מסלול התנגשות:

 

בפרסום נאמר כי הדו"ח התייחס לתסריטים האפשריים ליום שלמחרת ניסוי גרעיני אפשרי שתערוך טהרן. הוא חובר לבקשת שגרירים ישראלים לשעבר, גורמים בקהילת המודיעין וקצינים בכירים לשעבר בצה"ל.

 

לפי ההדמייה, איראן תנסה להשיג הסכם שישפר את מעמדה הבינ"ל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לפי ההדמייה, איראן תנסה להשיג הסכם שישפר את מעמדה הבינ"ל(צילום: AFP)

 

עד כה עמדתה הראשית של ישראל הייתה כי תעשה את כל שביכולתה כדי למנוע מהרפובליקה האיסלאמית להשיג יכולות גרעיניות צבאיות, אך לדברי "הטיימס" חל שינוי בעמדות בירושלים בעקבות הדו"חות האחרונים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). אתמול הודיעה סבא"א כי איראן החלה להעשיר אורניום במתקנה התת-קרקעי החדש "פורדו" שליד העיר קום.

 

חוקרי המכון ערכו את ההדמיה של המצב החדש בשבוע שעבר. לפי התחזיות, במקרה של ניסוי גרעיני איראני צפוי שינוי עמוק במאזן הכוחות במזרח התיכון. לפי ההערכות, הדבר יוביל את ארצות הברית להציע ברית הגנה לישראל, אבל יחד עם זאת תדחק בה לא להגיב לעריכת הניסוי.

 

בנוסף, ההדמיה צפתה שרוסיה תבקש לכרות ברית עם האמריקנים כדי למנוע את המשך הפצת הטכנולוגיה הגרעינית באזור, למרות העובדה כי ניסוי איראני כנראה ידחוף את סעודיה לפתח תוכנית גרעין משלה. כמו כן, בזירה האיראנית לאחר הניסוי, צפוי המשטר בטהרן להעלות שורת דרישות מתגרות, ובהן שרטוט מחדש של הגבולות עם עיראק ופעולות נגד כלי-השיט של הצי החמישי האמריקני במפרץ הפרסי.

 

בציטוט מתוך הדו"ח שפורסם ב"טיימס" נאמר: "ההדמיה הראתה שאיראן לא תוותר על הנשק הגרעיני, אלא תנסה להשתמש בו כדי להגיע להסכם עם המעצמות שישפר את מעמדה. האפשרות לתקיפה ישראלית או האיום בתקיפה כזאת, תהיה אף היא רלוונטית לאחר ניסוי שכזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איראן תנסה להשיג הסכם עם המעצמות
צילום: רויטרס
מתקן העשרת האורניום ליד קום
צילום: AP
לפי הדיווח, המסקנות הועברו לרה"מ
צילום: רויטרס
מומלצים