שתף קטע נבחר

תנובה רומניה לספקים: "הגענו לחדלות פירעון"

ל"כלכליסט" נודע כי בהודעות מייל ששלחה אתמול תנובה רומניה לספקים נמסר כי הייצור והמכירות שלה הופסקו. על פי המייל, תנובה ישראל לא תכסה את החובות. במקביל, נמשכים הפיטורים במטה החברה בישראל

ההסתבכות של תנובה ברומניה עולה מדרגה: החברה הודיעה אתמול (ב') לספקים כי הגיעה לחדלות פירעון ולכן לא תוכל לפרוע את חובותיה. על פי לשון ההודעה שהגיעה לידי "כלכליסט", הייצור והמכירות הופסקו. החברה הוסיפה כי החובות לבנקים גבוהים, ולכן הסיכוי שחובות הספקים ישולמו קטנים. עוד הודיעה החברה כי תנובה ישראל, המחזיקה ב־100% מתנובה רומניה, לא תזרים כספים לפירעון החובות.

 

 

תנובה הודיעה בתחילת דצמבר האחרון כי ביצעה הערכת מצב מחודשת לגבי השקעתה במחלבה ברומניה, ובעקבותיה החליטה לצאת מפעילות זו. תנובה החלה בפעילות ברומניה ב־2004, אולם לא הצליחה לעבור את רף המכירות של 100 מיליון שקל בשנה - הרבה מתחת ליעדים שקבעה החברה לפעילות זו.

 

השוק הרומני, בניגוד לשוק הישראלי, חשוף ליבוא של מוצרים בעלי תוקף קצר ממדינות שכנות, מה שמגדיל את ההיצע לצרכן ומגביר את התחרות, והקשה על פעילות תנובה במדינה. מאז הקמת המחלבה ברומניה, שב־2007 עברה לבעלות קרן אייפקס ומבטח שמיר, היא הביאה להפסדים של יותר מ־100 מיליון דולר לתנובה.

 

קרן אייפקס החזיקה במחלבה ברומניה, כל עוד מצאה אותה מתאימה לכוונתה האסטרטגית להפוך את תנובה לחברה בינלאומית ולהקים מחלבות במדינות נוספות. בין היתר תוכננה הקמת מחלבה גדולה בהודו, אך תוכניות אלו הוקפאו בשל המשבר הכלכלי העולמי. ב־2009 שקלה תנובה למכור את המחלבה ברומניה, אולם בסופו של דבר לא ביצעה את התוכנית.

 

סגירת הפעילות ברומניה היא מהלך שהוביל היו"ר החדש של תנובה, שלמה רודב. הוא החליף בתפקיד את זהבית כהן, שפרשה לאחר שהמחאה החברתית פגעה בתנובה הרבה יותר ממה שפגעה בחברות המזון האחרות. המחאה גם הובילה לחקירה של רשות ההגבלים נגד החברה, בחשד כי ניצלה את כוחה הרב בשוק המזון הישראלי כדי להעלות מחירים.

 

סגירת המחלבה ברומניה תשפר מיידית את הרווחיות של תנובה, שדיווחה על רווח נקי של 517 מיליון שקל ב־2010, לעומת רווח נקי של 433 מיליון שקל ב־2009.

 

בתוך כך, תנובה ישראל ממשיכה גם בהליכי פיטורים של עשרות עובדים, כפי שנחשף ב"כלכליסט" בסוף דצמבר. הפיטורים הם בעיקר במטה החברה, בחטיבת המזון ובתשלובת החלב.

 

בתנובה סירבו להגיב לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים