שתף קטע נבחר

בגלל החקירה: זהבית כהן התפטרה מתנובה

טלטלה בענף המזון: יו"ר דירקטוריון תנובה זהבית כהן הודיעה הבוקר במפתיע על השעייתה מראשות דירקטוריון ענקית החלב ופסגות. כהן ציינה בהודעה כי לא תשוב לתפקידה "עד שרשות ההגבלים העסקיים תסיים את חקירתה בתנובה". במקביל, הודיעה החברה על הורדה קבועה של מחירים של מספר מוצרים

דרמה בחברת המזון הגדולה בישראל: זהבית כהן, מנכ"ל אייפקס ישראל, הודיעה הבוקר (א') על התפטרותה מתפקידיה כיו"ר תנובה וכיו"ר פסגות. "כפי שהצהרתי בעבר", כתבה כהן בהודעה לתקשורת. "בית השקעות צריך לפעול ללא רבב ועל כן החלטתי להשעות עצמי מכל תפקיד בפסגות, עד שרשות ההגבלים העסקיים תסיים את חקירתה בתנובה". שלמה רודב ימונה ליו"ר תנובה במקומה. מרשות ההגבלים העסקיים לא נמסרה תגובה.

 

המשבר בתנובה: חרם צרכנים וחקירה

 

כהן תמשיך לשמש דירקטורית בתנובה ובכוונתה לחזור כדירקטורית לפסגות כשתסתיים החקירה. "קיבלתי החלטה זו על מנת לוודא שלכל חברה יהיה יושב ראש במשרה מלאה, שיקדיש את מלוא זמנו לחברה, תוך התמקדות בצמיחת החברה על רקע האקלים הכלכלי המשתנה", כתבה כהן.

 

יו"ר החברה היוצאת הוסיפה כי "תנובה תמשיך לשתף פעולה באופן מלא עם רשות ההגבלים העסקיים בתקווה שהחקירה תסתיים במהירות ותוכיח שתנובה והנהלתה פעלו כשורה. מהלך זה יאפשר לי להתמקד בתפקידי כמנכ"ל אייפקס ישראל ובחיפוש אחר השקעות חדשות, תוך שאשאר מעורבת בקידום עסקיה של תנובה".

 

מנכ"ל תנובה: "המחאה הצליחה"

זמן קצר לאחר ההודעה על ההתפטרות, הודיעה תנובה על הורדה קבועה של מחירים מומלצים לצרכן של מספר מוצרים. מתנובה נמסר כי ההוזלה לצרכן התאפשרה בזכות ירידת מחיר החלב הגולמי.

 

מנכ"ל תנובה, אריק שור, אמר כי "המחאה על יוקר המחייה בישראל הצליחה. זו הפעם הראשונה שדבר כזה קורה בישראל. אני מאמין שכחברה מובילה בשוק המזון הישראלי הצעד חסר התקדים שבו נקטנו היום יהווה דוגמא".

 

כמו כן, תנובה ואייפקס נכנעות גם בחזית נוספת ויפרסמו את הדו"חות הכספיים של ענקית המזון. תנובה צפויה לפרסם את הדוחות כבר השבוע.

 

רשות ההגבלים לא דרשה התפטרות

ל-ynet נודע כי החלטתה של כהן להתפטר נעשתה ללא תאום עם רשות ההגבלים ולא היתה דרישה או הוראה של הרשות, אלא החלטה עצמאית שלה ושל קרן אייפקס. רודב שיחליף אותה בתפקיד נחשב ל"איש של אייפקס", הוא שימש יושב ראש בזק בתקופה שבה אייפקס החזיקה בשליטה בחברת התקשורת לאחר הפרטתה.

 

ניתן להעריך שאייפקס בחרה ברודב לתפקיד כיוון שלבזק המופרטת של רודב, בניגוד לתנובה המופרטת של כהן, יש שם של חברה שניצלה את ההתחרות וההפרטה כדי להתייעל ולהוריד מחירים.

 

לפני שבוע בדיוק נחקרו כהן ומנכ"ל תנובה, אריק שור, במשרדי רשות ההגבלים בתל אביב. הרשות חושדת שתנובה עברה על חוק ההגבלים בכך שלא העבירה לה מידע לצורך הבדיקות שהממשלה מבצעת בימים אלה למונופולים במשק. במסגרת החקירה, פשטו הבוקר חוקרי רשות ההגבלים על משרדי חברת תנובה בגלילות.

 

הרקע לבדיקה היא התלונות נגד תנובה בציבור הישראלי בחודשים האחרונים, לפיהן החברה, שמוגדרת כמונופול בתחום החלב, מנצלת את יתרונה בשוק כדי לרמוס מתחרים ולהעלות מחירים. תלונות אלה באו לידי ביטוי תחילה בחרם נגד הקוטג', ולאחר מכן בחרם שנפתח בתחילת החודש נגד תנובה.

 

הטענות גם נבדקו בוועדת טרכטנברג שהוקמה בעקבות המחאה החברתית, בוועדת קדמי לבדיקת משק החלב ואף בוועדת הריכוזיות שפרסמה השבוע המלצות ביניים. שלוש הוועדות ביקשו לקבל מידע מתנובה לצורך עבודתן.

 

אייפקס העולמית: "מבינים את החלטתה"

מרטין הלוסה, מנכ"ל אייפקס העולמית, אמר כי "זהבית עשתה עבודה מצוינת בתנובה ובפסגות. אנו גאים בכך שהיא עומדת בראש המשרד הישראלי ואנו מאמינים לחלוטין ביכולתה להמשיך לאתר ולהשקיע בחברות ישראליות ולהצמיחן. לאור הנסיבות הנוכחיות, אנחנו מבינים את החלטתה ותומכים בה, ומקווים שתשוב במהרה כחברת דירקטוריון לפסגות".

 

בתוך כך, דירקטוריון פסגות הודיע על מינויו של רון גוטלר ליו"ר זמני של בית ההשקעות. הודעה על מינויו של יו"ר קבוע לפסגות תימסר בשבועות הקרובים.

 

"הזדמנות לחשבון נפש" 

יוזם חרם הקוטג', איציק אלרוב, אמר בתגובה להתפטרות יו"ר דירקטוריון תנובה, זהבית כהן, כי "לשאר בעלי ומנהלי חברות המזון, זוהי הזדמנות לחשבון נפש על המחירים בהם עשקו את הצרכן הישראלי בשנים האחרונות".

 

אלרוב הדגיש כי "אין ומעולם לא היה לנו דבר אישי מול זהבית כהן כאדם". בתשובה לשאלה אם חרם הצרכנים יימשך, אמר אלרוב: "צריך לעבד את זה ולנתח את מה שקורה בתקופה האחרונה. אם תנובה לוקחת על עצמה לערוך בדק בית ותצא עם בשורה לצרכנים תוך שבוע או שבועיים, נשקול מחדש את הדברים".

 

אורי רשטיק, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, הוסיף כי באגודה רואים בהתפטרות הודאה בכך שהתנהלותה של תנובה בעייתית והוכחה נוספת לכך שחרם הצרכנים על החברה מצליח. "המחאה הצרכנית מכוונת כנגד חברת תנובה כולה ולא כנגד פרסונה אחת בה", אמר רשטיק.

 

הוא הוסיף והדגיש כי "אנחנו ממשיכים גם השבוע בחרם הצרכנים ובמהלכו נקיים משמרות מחאה נוספות בסופרמרקטים ברחבי הארץ. אנו קוראים לשלמה רודב להודיע על הוזלת מחירים קבועה, שלא באמצעות מבצעים, באופן מיידי".

  

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו מירב קריסטל וגולן חזני, "כלכליסט"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זהבית כהן
צילום: אסי כהן
יו"ר תנובה הנכנס שלמה רודב
מומלצים