שתף קטע נבחר

חידון מתמטי: כמה עולים חיתול וגליל נייר טואלט?

כדי להשוות מחירים של מוצרים מסוימים צריך להיות מהיר במתמטיקה: היצרנים מסמנים מחיר ליחידת מידה באופן משתנה ומשווקים מוצרים דומים באריזות בגדלים שונים. במועצה לצרכנות מבקשים להתקין תקנות לפיהן היצרנים ידרשו לסמן גם מחיר של מוצר בודד במארז

כמה מייגע זה לחשב כמה עולה חיתול של חברה א' לעומת חיתול של חברה ב' כשהן מוכרות מארזים עם מספר חיתולים שונה? כמה באמת עולה גליל נייר טואלט כשחברה אחת מסמנת מחיר למטר וחברה שנייה מסמנת מספר שכבות? דרכי הסימון המבלבלות של היצרנים מקשות על השוואת מחירים ובמועצה לצרכנות מבקשים כעת לשנות את החוק כך שיחייב יצרנים לסמן מחיר של פריט בודד במארז.

 

  • מבצעים על מוצרי חלב: מה נשאר מהמחאה

  • סוף להשוואות המחיר - מי מנסה לפגוע בצרכנים?

  • הטריקים מאחורי המבצעים בסופר

 

למועצה לצרכנות הגיעו תלונות על כך שבכל מארז של חיתולים קיים מספר שונה של חיתולים, כך שהחישוב של מחיר חיתול בודד מצריך מחשבון. בעיה דומה קיימת באריזות טמפונים ותחבושות היגייניות: כשבמארז של חברה אחת שעולה 24 שקלים יש 30 יחידות, ובמארז של חברה אחרת שעולה 20 שקל יש 16 יחידות - הצרכן צריך להתחיל לעסוק בפעולות חילוק כדי להשוות מחירים.

 

חברות שונות אף מסמנות נייר טואלט באופנים שונים: מספר גלילים באריזה, אורך הנייר הכולל, או מספר השכבות שבכל גליל. אופן הסימון השונה מונע מהצרכן לדעת אם גליל נייר אחד בחבילה מסוימת עולה יותר מגליל בחבילה שלה חברה המתחרה. גם סוללות מגודל AA של חברות שונות נמכרות במארזים שונים בעלי מספר יחידות שונה, כשהמחיר לסוללה אחת מצריך חישוב המקשה על השוואת כדאיות הרכישה.

 

סימון פר פריט: לא בבייגלה

בעוד הרשתות הגדולות פועלות לביטול סימון מחירים על גבי מוצרים והחלפתם בצגים דיגיטליים, המועצה לצרכנות מבקשת להוסיף עוד סימון למגוון הסימונים הקיים. כדי לאפשר לצרכנים להשוות גם את מחיר היחידה של מוצרים מהסוג המבלבל, מציעה המועצה לעדכן את התקנות המחייבות לסמן מחיר ליחידת מידה, שנכנסו לתוקף לפני שנתיים, ולהוסיף תקנות שיחייבו לציין גם מחירו של פריט בודד בנוסף למחיר המארז כולו.

 

הכוונה היא לא לסימון פריטים בודדים במוצרים כמו בייגלה או פסטה, שהרי שם הסימון ברור ליחידת מידה - 100 גרם. מדובר במוצרים שאין עבורם סימון ברור והשימוש בהם הוא פר פריט. יש הבדל מהותי בשימוש בין פיסת בייגלה לגליל נייר טואלט, שכן אריזת נייר טואלט קונים בשביל שימוש בגלילים בנפרד. כך לדוגמא, הסימון פר פריט לא יהיה רלוונטי לטבליית שוקולד, שכן שסימון ל-100 גרם מספק, וכן יהיה רלוונטי לאצבעות שוקולד שנמכרות במארז אך עטופות אחת, אחת לשימוש נפרד.

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג מסר כי "השקיפות הינה מאבני היסוד של הצרכנות הנבונה ויש להנגיש מידע חיוני זה לצרכן, ולתת לצרכנים כלים טובים יותר להשוות בין ההיצע המגוון. המועצה מתכוונת לפנות למשרד התמ"ת בהצעה לתקן את התקנות בהתאם. מנכ"ל המועצה לצרכנות, אומר כי החלטות הקניה בחנויות אינן צריכות להפוך למבחן במתמטיקה, ויש להקל על הצרכנים לבצע את הפעולות הבסיסיות של צרכנות נבונה – כגון השוואת מחירים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
נייר טואלט. איך מחשבים מחיר לגליל?
צילום: ablesock
מומלצים