שתף קטע נבחר

גנץ: נערכים לקליטת פליטים עלאווים בגולן

בזמן שנשיא סוריה הבטיח להביס את מתנגדיו, הרמטכ"ל אמר שנפילתו תפגע בעדה העלאווית. כפי שפורסם ב-ynet, הוא ציין ש"אנחנו נערכים לקליטת פליטים בגולן". בהקשר האיראני דיבר גנץ על "שנת מפתח" ועל "דברים שקורים באופן לא טבעי"

הסורים שוב יצבאו על הגדרות - והפעם ישראל תיתן להם לעבור? הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר היום (ג') בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת שאחרי נפילתו של נשיא סוריה בשאר אסד, בעקבות ההתקוממות הגוברת נגדו, עשויים פליטים מהעדה העלאווית להגיע גם לישראל: "אנחנו נערכים לקליטתם". על ההיערכות הצה"לית פורסם לראשונה ב-ynet לפני כחודשיים.

 

עוד בחדשות ynet:

 

לדברי גנץ, "ביום שמשטר אסד ייפול, הדבר צפוי להביא לפגיעה בעדה העלאווית. אנחנו נערכים לקליטת פליטים עלאווים ברמת הגולן". הוא גם הזכיר כי "ישנו חשש מזליגת אמצעי לחימה מסוריה ללבנון, ויש לעקוב אחר התהליך". העלאווים בסוריה נחשבים למיעוט לעומת הסונים בסוריה, אך הם נמצאים בשלטון מאז שנות ה-70.

 

גנץ, היום בוועדה. "חשש מזליגת אמצעי לחימה" (צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות) (צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות)
גנץ, היום בוועדה. "חשש מזליגת אמצעי לחימה"(צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות)

 

הדברים נאמרו בזמן שבדמשק נשא אסד נאום שנמשך כשעתיים. הוא התייחס לטלטלה שפוקדת את ארצו זה עשרה חודשים, ובאופן לא מפתיע טען למזימה זרה שנועדה להפיל את משטרו: "הניצחון במערכה חסרת התקדים שאנחנו נמצאים בה קרוב, כל עוד אנחנו עומדים איתן", הבטיח הנשיא הסורי, שבישראל חוזים את נפילתו הקרובה.

 

בקרוב אצלנו? פליטים סורים במחנה בגבול טורקיה (צילום: AFP   ) (צילום: AFP   )
בקרוב אצלנו? פליטים סורים במחנה בגבול טורקיה(צילום: AFP )
 

אסד דחה את טענות המערב וארגוני זכויות האדם הסוריים ואמר שמשטרו לא נתן הוראה לירות באש חיה לעבר אזרחים חפים מפשע "אלא אם מדובר בהגנה עצמית".

 

מתקפת סייבר? "יש לנו חלון הזדמנויות"

הרמטכ"ל דיבר היום בדיון בוועדה גם על סוגיית איראן, ואמר כי היא "ניצבת לאחרונה מול התמודדות עם מערכת לחצים בינלאומית שהולכת וגוברת". לדבריו, "לחצים אלו בהחלט משפיעים על ההנהגה האיראנית, אך מנגד אנחנו לא מזהים שלחצים אלו מביאים אותה לקבל החלטה לוותר על תוכנית הגרעין הצבאית".

 

הוא הוסיף כי שנת 2012 צפויה להיות "שנה קריטית בחיבור שבין המשך ההתגרענות, השינויים הפנימיים בהנהגה האיראנית, המשך הלחץ הגובר מצד הקהילה הבינלאומית ודברים שקורים להם באופן לא טבעי", רמז לשורת הפיצוצים המסתוריים באיראן לאחרונה. לדבריו, גם טורקיה מוטרדת מהמשך התגרענותה של איראן.

 

הפיצוץ באיראן בנובמבר האחרון. "דברים שקורים באופן לא טבעי" (צילום: AP) (צילום: AP)
הפיצוץ באיראן בנובמבר האחרון. "דברים שקורים באופן לא טבעי"(צילום: AP)
 

הרמטכ"ל עסק בשורה של נושאים רחבים נוספים בסקירתו. "שנת 2012 תהווה שנת מעבר בכל הנוגע לשינוי האזורי. חלק מההסדר האזורי יתייצב וחלקו בפני שינוי. הסיכונים גוברים וחוזרים יותר מההזדמנויות, הוא אמר, על רקע הריב הסוער עם שר האוצר על אפשרות הקיצוץ בתקציב הביטחון, שנפגע אמנם - אבל יזכה לתוספת בשנה הבאה.

 

"במציאות של התקציב שאושר על ידי הממשלה, אעמוד בתוקף לאור הניתוח האסטרטגי שהאימונים והכשירות של צה"ל לא ייפגעו בשום אופן", הוסיף גנץ. "צה"ל יתאמן,

ישמור על כשירות בכל עימות אפשרי. מבחינתי זהו קו אדום".

 

בנוגע למתקפות המחשבים על ישראל, שבוע אחרי ש"האקר סעודי" פרסם אלפי מספרי כרטיסי אשראי של ישראלים, הרמטכ"ל ציין כי "אנחנו בחלון הזדמנויות. לצה"ל יש חלון הזדמנויות ויתרונות - הן באנשים איכותיים והן בטכנולוגיה. צה"ל משקיע בתחום ונמצא במצב מתקדם הן ביחס למדינה והן ביחס לעולם".

 

כן דיבר גנץ על סיני, שתחת השלטון הצבאי במצרים "הופכת לאזור ספר ומתפתחים שם קיני טרור".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליטים בגולן, טרור בסיני. הרמטכ"ל בני גנץ, היום
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
מומלצים