שתף קטע נבחר

לוּ ולנו: האיש של אובמה, האיש שלנו

מבחינת אובמה, זה לא נראה טוב כשראש הסגל עוזב בשנת בחירות. אך מבחינת ישראל, יש כעת בבית הלבן מקורב שמבין ללבה, ורואה את הנשיא יותר משרואה אותו מישל. בארה"ב מדווחים שאובמה הופתע מההתפטרות ותוהים אם היא קשורה לספר החדש על הזוג הנשיאותי

התצלום של ג'ייקוב לו עומד על מנוף במדשאה הדרומית של הבית הלבן ומדליק חנוכייה ענקית לצד נציג חב"ד בוושינגטון, לא עורר הרבה התרגשות בחנוכה. מי העלה בדעתו רק לפני כמה שבועות שהמדליק יהפוך להיות האיש החזק ביותר בבית הלבן אחרי הנשיא ברק אובמה (ומישל כמובן).

 

ראש הסגל של אובמה התפטר: מחליפו - יהודי

 

לו מדליק חנוכייה עם נציג חב"ד בוושינגטון. מי ידע אז (צילום: ברוך עזאגווי, אתר חב"ד COL) (צילום: ברוך עזאגווי, אתר חב
לו מדליק חנוכייה עם נציג חב"ד בוושינגטון. מי ידע אז(צילום: ברוך עזאגווי, אתר חב"ד COL)

 

מבחינת ישראל זהו כמעט נס פך השמן, אחרי ששורה של בכירים שמכירים היטב אותה ואת בעיותיה יצאו בזה אחר זה מהבית הלבן. רם עמנואל עזב לראשות עיריית שיקגו, דייויד אקסלרוד הלך לנהל את

מסע הבחירות לנשיאות מהמטה בשיקגו, דן שפירו מונה לשגריר בישראל ודניס רוס נשאר בוושינגטון, אבל קרה לו פחות או יותר מה שקרה לוויליאם דיילי – הוא הגיע למסקנה שצריך ללכת הביתה.

 

אין רגע דל בבית הלבן:

המסיבה שאובמה רצה להסתיר מהציבור

ספר: רם עמנואל התפטר כי רב עם מישל אובמה

 

עכשיו שוב יש בבית הלבן אדם שנפגש עם הנשיא מדי יום, שהוא יהודי אורתודוקסי, שומר מצוות, אוהב ישראל וחבר אישי של כמה בכירים בארץ. הוא גם ביחסי עבודה מצוינים עם שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, וסעד בביתו כמה פעמים.

 

לו ואורן. ארוחות ערב בבית השגריר (צילום: שמוליק עלמני) (צילום: שמוליק עלמני)
לו ואורן. ארוחות ערב בבית השגריר(צילום: שמוליק עלמני)

 

לו לא יימנה עם צוותי העבודה העוסקים במזרח התיכון באופן שוטף, כמו רוס ושפירו, אבל הוא נמצא במקום שבו מתקבלות החלטות, ויראה את הנשיא אובמה יותר פעמים במשך היום מאשר אשתו מישל. לו, בן 56, הוא איש שונה מעמנואל. הוא לא כוחני כמוהו, הרבה יותר צנוע, מתואר כטכנוקרט ולא בהכרח אדם שירצה להתערב בכל דבר כמו עמנואל. אבל הוא יקשיב, תהיה לו האפשרות לזרוק מילה, להסביר הקשרים, לרכך כשצריך.

 

בשנה האחרונה הוכיח לו את יכולותיו כמנהל התקציבים של הבית הלבן, אחרי שנתיים בתפקיד סגן מזכירת המדינה הילרי קלינטון. עכשיו הוא האיש של ברק ושל הילרי, והמעבר שלו ביניהם מצביע גם על יחסי האמון השוררים בין השניים.

 

קלינטון ואובמה. המעבר מצביע על יחסים טובים ביניהם (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון ואובמה. המעבר מצביע על יחסים טובים ביניהם(צילום: AP)

 

לו הולך בדרכם של לאון פאנטה אצל ביל קלינטון ושל ג'וש בולטון אצל ג'ורג' בוש הבן. גם הם התחילו כמנהלי התקציב והפכו לראשי מטה הבית הלבן.

 

פחות או יותר בזמן שלו הדליק את החנוכייה בבית הלבן, יצא קודמו בתפקיד, דיילי, לבלות את החגים עם משפחתו בשיקגו. מן הסתם הוא שאל את עצמו בשביל מה הוא צריך את העבודה כפוית הטובה הזו, בבית לבן שבו קוצצו כנפיו.

 

כנפיים מקוצצות

דיילי, שהיה שר המסחר של ביל קלינטון ועבר לעולם הפיננסים, מונה לפני שנה במטרה לשפר את יחסיו של אובמה עם הקהילה העסקית ועם הקונגרס. אבל אחרי כמה חודשים החלו הדלפות על בעיות בהתנהלות מול הקונגרס הרפובליקני ואפילו קשיים עם מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד. כוחו של דיילי הוגבל, ומנגד הורחבו הסמכויות של יועצו הקרוב של אובמה, פיט ראוץ.

 

לפי הגרסה הרשמית, דיילי ביקש לעזוב, אובמה הפציר בו להישאר. לפי אתר "פוליטיקו", אובמה הופתע מההתפטרות וכלל לא היה לו מועמד להחליפו. דיילי המליץ על ג'ייקוב לו.

 

אובמה, דיילי ולו בבית הלבן. הנשיא הופתע (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה, דיילי ולו בבית הלבן. הנשיא הופתע(צילום: AP)

 

זה לא נראה טוב כשראש מטה הבית הלבן עוזב בשנת בחירות, אבל דיילי התעקש ללכת.

כשאובמה אמר שדיילי "החליט לבלות יותר זמן עם משפחתו", הכתבים הציניים בבית הלבן גיחכו והחליפו קריצות.

 

מה באמת קרה שם? האם אובמה ודיילי מנסים להסתיר פיצוץ סביב פרסום הספר על בני הזוג אובמה שיצא לאור השבוע וכבר מספק כותרות? לצורך כתיבת הספר ראיינה העיתונאית ג'ודי קנטור לא פחות מ-33 עובדים בבית הלבן. איך קורה שספר כזה יוצא לשוק בשנת בחירות? לא צריך להיות גאון כדי להעריך שסביב הספר הזה נשמעו בבית הלבן הרבה צעקות והאשמות. אבל זה כבר נושא לספר אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לו ואובמה. לרכך כשצריך
צילום: רויטרס
אובמה ודיילי. עבודה כפוית טובה
צילום: AFP
הזוג אובמה. הספר החדש כבר מספק כותרות
צילום: MCT
מומלצים