שתף קטע נבחר

נדחתה בקשת לדור: אין חסינות מתביעת אולמרט

פרקליט המדינה ביקש חסינות מתביעת לשון הרע של ראש הממשלה לשעבר, אבל גם בקשתו לערער נדחתה. שופט המחוזי נימק: הפרקליטות לא בדקה עם לדור את נסיבות התבטאויותיו. יועץ התקשורת של אולמרט: ביהמ"ש שם סוף לתרגילי ההתחמקות של לדור

עוד הפסד לפרקליט המדינה בקרב על משפט הדיבה של ראש הממשלה לשעבר: לאחר שבית המשפט המחוזי מתח ביקורת על פרקליט המדינה משה לדור, וקבע כי לא ניתן להקל ראש בתביעתו של אהוד אולמרט נגדו, היום (ד') נדחתה בקשתו לרשות ערעור, על כך שנמנע ממנו החסינות בתביעה שהגיש נגדו ראש הממשלה לשעבר. עם זאת, לפרקליטות נותרו 30 יום להגיש בקשה נוספת.

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet :

מרגול בעבודות שירות: רוצה להגיש תה לחולים

עשור לגואנטנמו: מורשת מרעילה של ארה"ב

 

אולמרט הגיש תביעת לשון הרע נגד לדור, בגין התבטאותו "באופן בלתי כלפיו ראוי" בראיון בעיתון "הארץ". לדור ביקש לסלק את התביעה, בטענה כי יש לו חסינות מתוקף היותו עובד ציבור, אולם בית משפט השלום בתל אביב דחה את בקשתו. לפיכך הגיש פרקליט המדינה בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בעיר.

 

השופט איתן אורנשטיין נימק את דחיית הבקשה לערער בכך ש"שוכנעתי כי נפלו פגמים באופן בו התקבלה החלטת המדינה לתן למבקש הכרה בחסינות, ומשום כך לא ניתן לאמת את תעודת ההכרה בחסינות במתכונתה זו".

 

לדברי השופט, "לא נערך על ידי המדינה בירור עובדתי כנדרש לשם בחינת הלך רוחו של לדור בעת הראיון, לא נבחנה קיומה של כוונה לפגוע באולמרט ושייגרם לו נזק, או שהיה שווה נפש לאפשרות של פגיעה באולמרט, כתוצאה מהדברים שנאמרו על ידו ביחס לפרשיות שבהן הוא מעורב.

 

עוד עולה מפסק הדין כי על מנת להתחקות אחר הלך רוחו של אולמרט "חובה יהיה על המדינה לקיים בירור עובדתי מלא ויסודי עם כל הנוגעים בדבר". זאת, במיוחד, טען השופט, "באשר לאותן טענות בדבר המעורבות האישית של לדור בענייני אולמרט, ועל מנת להשתכנע שלא קיים היסוד הנפשי הדרוש להחרגת החסינות". הוא כתב עוד כי לבית המשפט ולאולמרט לא ניתן הסבר מדוע הדברים לא נבדקו.

 

לפיכך קבע השופט אורנשטיין כי לדור אינו חסין מפני התביעה. עם זאת, ביצוע פסק הדין יעוכב למשך שלושים יום על מנת שהמדינה תוכל לשקול את צעדיה ולערער לבית המשפט העליון. יועץ התקשורת של אהוד אולמרט, אמיר דן, הגיב להחלטה ואמר: "בית המשפט שם היום סוף לתרגילי ההתחמקות של פרקליט המדינה. הגיע הזמן שהמדינה תתמודד אחת ולתמיד עם הטענות נגדו".

 

עו"ד אלי זוהר, המייצג את אולמרט, הסביר: "ראוי היה להימנע מהגשת בקשת רשות ערעור, ולהתמודד בדיון המשפטי הישיר, לא להסתתר מאחורי טענות פורמליסטיות של חסינות, שנועדו להגן על משרתי ציבור תמי לב שנגררים להליך משפטי בעל כורחם, ועל לא עוול בכפם. לא כך המקרה בעניין שלפנינו, בו גם קיים פגם מהותי בעובדה כי כל ההליכים החמקניים שתוארו לעיל, נעשים בידי אישיות בכירה כפרקליט המדינה".

 

בשבוע שעבר מתח השופט המחוזי איתן אורנשטיין ביקורת על לדור ואמר: "לא ניתן להקל ראש בתביעה". הוא וגם מתח ביקורת על כך שהודעת המדינה על הענקת חסינות ללדור,

 מתוקף הטענה כי הראיון שנתן נעשה במסגרת מילוי תפקידו, גובשה מבלי שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, שקיבלה את ההחלטה להעניק ללדור חסינות, שוחחה עם לדור עצמו.

  

למרות הביקורת על התנהלות המדינה ועל דבריו של לדור בראיון, הוא ציין כי החלטתה של שופטת השלום לדחות את הודעת החסינות של המדינה היתה בלתי מנומקת דיה. 

 

בפרקליטות לומדים היום את החלטת השופט ומנסים לראות כיצד ניתן לתקן את הפגמים עליהם הצביע. בהמשך יבחנו בפרקליטות באיזה הליך משפטי ניתן לנקוט  - ערעור לעליון או בקשה מחודשת לבית משפט השלום. 

 

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט מסר בתגובה: "ביהמ"ש המחוזי שם היום סוף לתרגילי ההתחמקות של פרקליט המדינה. הגיע הזמן שפרקליט המדינה יתמודד אחת ולתמיד עם הטענות נגדו. מאחר ואין לו חסינות, ראוי שפרקליט המדינה יצטייד, כמו כל עובד ציבור אחר במצבו, בעורכי דין פרטיים ולא בפרקליטים שמשכורתם משולמת על חשבון הציבור".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לדור. הפסיד
צילום: מוטי קמחי
אולמרט. לשון הרע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים