שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרסום ראשון: רפואת שיניים חינם גם לקשישים

  ל-ynet נודע כי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מתכנן להכניס גם רפואת השיניים לקשישים לתוכנית סל הבריאות - כך שהיא תינתן ללא תשלום. היעד: יולי 2012. מימון התוכנית: מתקציב סל הבריאות, המשרד לאזרחים ותיקים וקופות החולים

  מהפכת טיפולי השיניים מגיעה גם לציבור הקשישים: ל-ynet נודע כי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מקדם בימים אלו, יחד עם המשרד לאזרחים ותיקים, תוכנית להרחבת טיפולי השיניים, הניתנים כיום חינם לילדים עד גיל 10, גם לקשישים מגיל 75 ומעלה.

   

  המהפיכה הקודמת - טיפולי שיניים לילדים:

  סתימה ועקירה חינם: מה ברפורמת טיפולי השיניים

  הממשלה אישרה: טיפולי שיניים חינם לילדים

  אושר: טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 10  

   

  המימון: מתקציב סל הבריאות

  התוכנית אמורה להיכנס לתוקף בחודש יולי הקרוב, כאשר ייקבע מתווה להרחבת מעגל הגילאים על פי סדר עוקב לאחור במהלך השנים הבאות, כלומר עם השנים יירד גילם של הנהנים ממנה. גורמים הקשורים לתוכנית מאשרים כי משרד האוצר נתן את אישורו העקרוני למהלך, אך התקציב הסופי עבורה טרם נקבע. לאחר גיבושם של כל הפרטים האחרונים היא תעלה לאישור הממשלה.

   

  מהפרטים שהגיעו לידי ynet עולה כי בין הטיפולים שייכללו בתוכנית ישנם שיחזורים, טיפולי שורש, עקירות ועוד. התקציב למימון התוכנית המהפכנית יגיע משלושה מקורות: ההשתתפות העצמית של המטופלים, קופות החולים ותוספת תקציב לסל הבריאות. התקציב שיגיע מסל הבריאות ימומן מתקציב משרד הבריאות (25%), מתקציב המשרד לאזרחים ותיקים (25%) ומתקציב המדינה (50%).


  טיפולי שיניים לילדים: בקרוב עד גיל 14

  בחודש מאי 2010 אישרה הממשלה את רפורמת טיפולי השיניים בילדים עד גיל שמונה, וחודשיים לאחר מכן היא נכנסה לתוקף. שנה לאחר מכן הורחבה הרפורמה וכיום היא כוללת ילדים עד גיל 10.

   

  הרפורמה בקרב הילדים כוללת מתן טיפולי שיניים משמרים, ביניהם בדיקת רופא, צילומים, איטום חריצים, סתימות ועקירות. הטיפולים אינם כוללים יישור שיניים. ההשתתפות העצמים בכל טיפול נעה בין 20 ל-40 שקלים. בהחלטת הממשלה לפני כשנה תוקצבה ההחלטה ב-80 מיליון שקלים, מהם 40 מיליון מיועדים למהלך הנוכחי. בהסכם מול האוצר נקבע מהלך הדרגתי של הרחבת השירות עד לגיל 14 בעוד כשנה.

   

  על פי נתוני משרד הבריאות כ-190 אלף ילדים עד גיל שמונה נהנו מהרפורמה בתשעת

  החודשים הראשונים ליישומה, מיולי 2010 ועד מרץ 2011. באותה תקופה ניתנו כ-174 אלף בדיקות רופא, 224 אלף צילומי שיניים, 178 אלף פעולות של איטום חריצים, 147 אלף טיפולים שבהם נעשה שימוש בגז צחוק וכארבעת אלפים טיפולים בהרדמה.

   

  קבוצות הגיל שבהן "ניצלו" הכי הרבה את טיפולי השיניים החינמיים היו גילאי חמש עד שמונה, כאשר בכל אחד מהשנתונים ניצלו כ-28% מבני קבוצת הגיל את הטיפולים. 62% מהתקציב הוקדש לטיפולי שיניים משמרים וכרבע לטיפולים מניעתיים.

   

  ההוצאה הכספית הממוצעת של קופות החולים עבור כל ילד שהגיע לטיפול עמדה על 735 שקלים, כאשר ההוצאה הממוצעת של קופות החולים עבור ילד בגיל שבע-שמונה עמדה על 935 שקלים.

   

  ממשרד הבריאות נמסר: "סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, הודיע לפני מספר שבועות על כוונתו להכליל את שירותי בריאות השן לקשישים בסל שירותי הבריאות. בהנחייתו של סגן השר מגובשת בימים אלו התוכנית המפורטת הכוללת את סל השירותים, האוכלוסיות הזכאיות וכן התקציב הנדרש. במקביל פועל משרד הבריאות יחד עם משרדים נוספים ובכללם המשרד לאזרחים ותיקים, לקידום הנושא בממשלה. כאשר התוכנית תגובש באופן סופי, יציג אותה סגן השר לציבור".

   

  תגובת המשרד לאזרחים ותיקים: "מדובר ביוזמה משותפת שגובשה בשנה האחרונה בין סגן השר ליצמן וסגנית השר ד"ר נס, במטרה לענות על צורך בסיסי של אוכלוסיה זו, שכן על פי מחקרים, שיניים בריאות הן ערובה לבריאות טובה ולמניעת מחלות. כמו כן, הדבר מונע את הבושה שביציאה מהבית בשל הפגיעה במראה החיצוני של האזרח הוותיק".

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שיניים תותבות. יהיו במסגרת טיפולי החינם?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים