שתף קטע נבחר

בלי חיילים ברכבת יום א' - "צריך לדאוג לאזרחים"

הטענות בנוגע להסדר הסעת חיילים באוטובוסים במקום ברכבות בימי ראשון, נדחו אחת לאחת על-ידי שר התחבורה, ישראל כץ: העומס גורם לפגיעה בשירות, ולבעיות בטיחות חמורות

"אף חייל לא ייפגע. אני אחראי". כך השיב היום (ד') שר התחבורה, ישראל כץ, לטענות שהעלו חברי כנסת בעניין הסדר נסיעה חדש לחיילי צה"ל, לפיו לא יוכלו לנסוע בחינם ברכבת ישראל בימי ראשון בבוקר. השר כץ ציין כי ההסדר נועד לשפר את רמת השירות לכלל הנוסעים ברכבת ישראל, ולהקל על הצפיפות הקשה בימי ראשון בבוקר. "כשאני אומר 200% תפוסה (בקרונות), צריך לדמיין מה זה אומר", הסביר השר, "לשבת על המדרגות, זו כבר זכות גדולה מאוד (היום)... המצב בלתי נסבל".

 

עוד בנושא חיילים ברכבות יום א':

 

 

אוטובוסים במקום רכבת: זה מה שמצפה לחיילים? (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אוטובוסים במקום רכבת: זה מה שמצפה לחיילים?(צילום: רועי עידן)

 

על-פי נתוני רכבת ישראל, בין 06:00 ו-09:00 בימי ראשון נוסעים בממוצע כ-18,500 חיילים - יותר משליש מכלל הנוסעים ברכבת בשעות אלה. השר כץ ציין במליאת הכנסת היום כי העומס גורם לפגיעה קשה ברמת השירות לנוסעים, אך גם לבעיית בטיחות חמורה: "אני לא רוצה להשתמש בביטויים שלקוחים מהתחום החקלאי כדי לתאר את מצב הנוסעים באותו זמן בתוך הקרונות, חיילים כאזרחים. יש בזה סכנה בטיחותית ויש כאן בעיה חמורה של שירות".

 

מנגד, קבוצת חברי כנסת טענה כי הסדר הנסיעה החדש יפגע קשות בחיילי צה"ל, ולכן יש לבטלו. ח"כ כרמל שאמה, יו"ר ועדת הכלכלה, אמר כי למרות מצוקת הצפיפות ברכבת, אין ליצור הבחנה בין נוסעים שונים, ויש לאפשר לחיילים להמשיך להשתמש ברכבת בימי ראשון: "לא יכול להיות שחייל, בגלל שהוא לא משלם כרטיס, ישלחו אותו לאוטובוס - ומי שמשלם כרטיס (תהיה) לו קדימות עליו". דברים דומים אמרו חברי הכנסת מירי רגב ונחמן שי - שניהם דוברי צה"ל לשעבר.

 

"זה לא שהחיילים נוסעים VIP"

על-פי ההסדר, שגיבושו החל עוד בימי שר התחבורה הקודם, שאול מופז, חיילים יופנו בימי ראשון בבוקר למערך אוטובוסים ייעודי, שיספק תחבורה חלופית לבסיסים. ההסדר ייכנס לתוקף ב-22 בינואר, ויחול רק בימי ראשון. שירות האוטובוסים יפעל במקום ארבעה קווי רכבת, המרכזים כיום חלק ניכר מתנועת החיילים:

 

  • נהרייה - חיפה - בנימינה - ת"א (לשני הכיוונים).
  • בנימינה - ת"א (קו פרברי, לשני הכיוונים).
  • הוד השרון - ת"א.
  • חוף הכרמל - קריית מוצקין (קו פרברי).

 

לדברי שר התחבורה, ההסדר אושר על-ידי משרד הביטחון וסגן הרמטכ"ל, ויישומו לא יפגע בחיילים. "זה בסדר שחברי כנסת לא מקבלים את שיקול דעתו של הצבא, אבל אי אפשר לבטל אותו", אמר השר כץ. "יהיו שוטרים צבאיים (שיכוונו את החיילים, ש.ה), יהיו אוטובוסים בכל התחנות, וכולם יוכלו לשבת".

 

השר כץ גם הוסיף כי בשבועות הראשונים ליישום ההסדר, אכיפתו תהיה מצומצמת. "(נעשה) כל מה שידרוש תגבור או תיקון... ההסדר הוא נכון. הוא מאפשר לפתור בעיות בטיחות חמורות, וגם את בעיית השירות... מתפקידנו לדאוג גם לאזרחים". השר גם התייחס לטענות לפיהן ההסדר ירע משמעותית את תנאי הנסיעה של החיילים, ואמר כי "זה לא שהחיילים נוסעים (היום) בקרונות VIP ונהנים, ועכשיו אומרים להם תיסעו באוטובוסים משנות החמישים... אף חייל לא יפגע".

 

"חיילים ישלמו על המצב"

מול בטחונו של השר בנכונות ההסדר, ניצבים לא מעט חיילים שכבר מביעים את מורת רוחם מהכוונה למנוע מהם מלנסוע ברכבת. עומרי, חייל בחטיבת גולני, אמר השבוע ל-ynet כי "הרכבת לא תמיד מדייקת, אבל מבחינת זמנים - על אוטובוסים אפשר להסתמך עוד פחות. זה יום ראשון בבוקר, (ו)יש יותר פקקים. שלא לדבר על הנוחות, ועד כמה מעייפת נסיעה באוטובוס. גם ההרגשה לא טובה. אומרים לך שהאזרחים קודמים, והחיילים כבר יסתדרו".

 

גם טל, מדריכת כושר גופני שמתגוררת באזור חיפה ומשרתת בדרום, מתחה ביקורת חריפה על ההסדר החדש: "אנשים יפוצצו את האוטובוסים וחלק לא יצליחו להגיע לבסיס. כולם מדברים על זה וחושבים שזה ביזיון, אבל עדיין לא מעכלים... אוטובוסים זה לא הפתרון. צריך לתגבר את קווי הרכבת או להוסיף קרונות. אני לא מאחלת לאף אחד את הדחיפות והמכות שספגנו באוטובוסים בימי שביתת הרכבת. לא יכול להיות שחיילים יהיו אלה שישלמו על המצב".

 

ראוי להזכיר כי בשנה הקרובה צפויה הרכבת לקלוט כ-150 קרונות דו-קומתיים חדשים, שאמורים לשפר את יכולתה להתמודד עם הצפיפות בקווים הראשיים. עם זאת, ולמרות שחלק מהקרונות כבר הגיעו לישראל, הקלה משמעותית במצב אינה צפויה בקרוב, שכן הפער בין היצע וביקוש עדיין גדול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוקח אחריות. שר התחבורה, ישראל כץ
צילום: ירון ברנר
ח"כ כרמל שאמה: לאפשר לחיילים לנסוע
צילום: גיל יוחנן
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים