שתף קטע נבחר

הנחיות חדשות לשיווק ביצי חופש ואומגה

משרד החקלאות החיל הנחיות חדשות לפיהן נוכל לדעת ביתר ודאות אם ביצת החופש אכן הוטלה על-ידי תרנגולת שגודלה בתנאי "חופש" והאם הביצים המעושרות באומגה 3 אכן מכילות את הכמות המוצהרת. עכשיו רק צריך לאכוף אותן

משווקי ביצים לא יוכלו עוד לשווק אותן כביצי פרימיום או ביצי חופש ללא הצדקה וביסוס. משרד החקלאות ופיתוח הכפר קבע הנחיות חדשות לשיווק ביצים כ"ביצי חופש" וביצים מועשרות באומגה 3. לאחר קביעת הפרמטרים החדשים בצו המחירים, המשרד אף יהדק את הפיקוח והאכיפה על המשווקים והמגדלים כדי לאפשר לציבור לקבל את מלוא המידע אודות מוצרי הביצים שהם רוכשים.

 

  • מסלול עוקף פיקוח: מוסיפים סידן, מעלים מחיר

  • בדיקה: בכמה התייקרו המוצרים שנותרו בפיקוח?

 

ממשרד החקלאות נמסר כי מי שיימצא כי אינו עומד בהנחיות הצו, תישלל ממנו האפשרות להמשיך ולשווק ביצים כביצים מועשרות באומגה 3 או כביצי חופש. עוד מסרו במשרד כי "מעתה, ידעו הצרכנים שבחרו לרכוש ביצי חופש, שביצים אלו תואמות את תהליכי הגידול והשיווק שקבע משרד החקלאות לביצי חופש".

 

במשרד מספרים כי עד היום קבעו התקנות שביצי חופש הן ביצים המגודלות בגידול חופשי ללא כלובים. תחת הגדרה זו, משווקים מכרו גם ביצים המיוצרות בלולי מעוף כביצי חופש, תוך הטעיית הצרכנים. ההגדרות החדשות שמציב משרד החקלאות מוסיפות תנאים ברורים שרק עמידה בהם מאפשרת לשווק את הביצים תחת השם "ביצי חופש".  תחת ההגדרה "ביצי אומגה" נמכרו ביצים שרמת האומגה שלהם לא היתה מספקת או ביצים מלולים מעורבים.

 

ברשתות השיווק היתה תופעה של מחסור בביצים רגילות ושיווק בלתי מוגבל של ביצים מיוחדות, בהן ביצי חופש וביצים מועשרות באומגה 3. במשרד החקלאות טוענים כי המהלך הזה יצמצם את התופעה, שכן יהיו פחות לולנים שיוכלו להשתמש בתארים הללו לביצים שמפיקות התרנגולות המטילות שלהם.

 

הכללים החדשים לשיווק ביצים כ"ביצי חופש"

בין ההנחיות החדשות:

  • לא ישוכנו בחצר יותר מ-2 מטילות למ"ר
  • לא יהיו יותר משש מטילות למ"ר במבנה הלול
  • מדף הלינה לכל מטילה יהיה באורך של לפחות 18 ס"מ
  • חובת קן הטלה לכל 7 מטילות

 

ביצים מועשרות באומגה 3

ביצים מועשרות באומגה הינן ביצים אשר רמת האומגה 3 בהן גבוהה מהרמה המצויה בביצה רגילה. על פי כללי השיווק החדשים של משרד החקלאות בכדי שביצה תוכל להיקרא מועשרת באומגה 3, יהיה על המשווק לעמוד בכללים הבאים:

 

  • תכולת אומגה 3 בביצה – תכולת האומגה 3 בביצה תהיה לפחות 600 מ"ג חומצות שומן מסוג אומגה 3 בכל 100 גרם ביצה, כאשר מתוכם לפחות 80 מ"ג יהיו מהסוגים DHA ו-EPA (הנחשבות ל"בריאות" יותר לפי משרד החקלאות), או לחילופין, תכולת חומצות השומן מסוג אומגה 3 - EPA ו-DHA, תהיה לפחות 110 מ"ג בכל 100 גרם ביצה.

 

  • אופן הגידול - לא יאושר שיווק של ביצים מועשרות באומגה 3, אלא אם כל הביצים שהוטלו באותו הלול הן ביצים מועשרות באומגה 3.

  

עוד נמסר ממשרד החקלאות כי "מהלך זה מצטרף לשני מהלכים צרכניים קודמים של המשרד בשנתיים האחרונות בתחום הביצים, במסגרתם, הוכנסו הביצים ה'סופר טריות' לפיקוח מחירים ושונו הסיווגים המסורתיים של גדלי ביצי המאכל והותאמו לשיטות הסיווג הנהוגות בארצות הברית ובאירופה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
600 מ"ג אומגה 3 בכל 100 גרם
צילום: index open
מומלצים