שתף קטע נבחר

פרס: המדינה היא שצריכה להודות לעולי אתיופיה

הנשיא עקץ את השרה לנדבר בביקור בבית ספר בירושלים, בו לומדים ילדי עולים עם תלמידים מהקיבוץ העירוני. הוא אמר כי "הגזענים צריכים להתבייש, ולא אתם", וסיפר לתלמידים: "אחרי שעליתי מפולין, צחקו על העברית ועל המראה הגלותי שלי"

"המדינה היא זאת שצריכה להגיד תודה לעולי אתיופיה, ולא להפך". כך אמר הבוקר (ה') נשיא המדינה שמעון פרס בעת ביקור בבית הספר "בראשית" בירושלים, בו לומדים יחדיו בני ובנות עולים יוצאי אתיופיה ותלמידים מהקיבוץ העירוני "בראשית".

 

הנשיא פרס ב"בראשית". "האווירה פה מקסימה" (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הנשיא פרס ב"בראשית". "האווירה פה מקסימה"(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

את הדברים אמר כשהוא רומז להתבטאות של שרת הקליטה, סופה לנדבר, אתמול בכנסת. "הייתי רוצה שמדינת ישראל כולה תיראה כמו בית הספר הזה", אמר הנשיא. "האווירה פה מקסימה ואני בטוח שישראל תיראה כך בעתיד".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

הנשיא פרס הגיע לבית הספר על רקע האירועים שהתרחשו השבוע בישראל - מההפגנה נגד אפליית יוצאי אתיופיה בקרית מלאכי ועד הסערה שהתרחשה אתמול בדיון בוועדת העלייה,

הקליטה והתפוצות. הוא התקבל בשירה של מקהלת הילדים ושוחח עמם על גילויי הגזענות האחרונים.

 

"כל אדם בישראל צריך לחוש בושה נוכח המראות להם היינו עדים בימים האחרונים", אמר בתשובה לשאלת אחד הילדים. "אני יודע שהתנהגות כזאת קיימת בישראל, אבל לא אתם אלה שצריכים להתבייש אלא הגזענים. גזענות והתנשאות הן תופעות נוראיות.

 

"כשהקמנו את המדינה החלום שלנו היה שיעלו לישראל יהודים מכל העולם - מאתיופיה, מלוב ומרוסיה. לכולם היה קשה להיקלט, אבל יש מי שלא יודע כיצד להתנהג כלפי העולים. בעיניי הכיתה שלכם יכולה להיות דוגמה. אני נהנה לראות עד כמה אתם מלוכדים. תרגישו שאתם מובילים".

 

כשנשאל על ידי התלמידים אם הוא עצמו נתקל בגזענות או חש קשיים כעולה חדש מפולין, ענה פרס: "כשעליתי לישראל בגיל 11 הילדים בכיתה לעגו לעברית שלי ולמראה הגלותי שלי. נעלבתי מאוד אבל הייתי מוקסם מארץ ישראל ומהצברים עובדי האדמה. לקח זמן עד שנקלטתי ואחר כך נהייתי כמו כל ישראלי אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס וידידה חדשה. "אני נהנה לראות כמה אתם מלוכדים"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים