שתף קטע נבחר

רוח אנסטסיה בבג"ץ

הקול קול אנסטסיה והמעשה מעשה גרוניס. בג"ץ שפך מכל מים ענק על המיעוט הערבי. אפילו אני לא הייתי מסוגל להתחתן היום עם מאי, אשתי הפלסטינית מטול כרם

ב-1987 נישאנו, מאי ואני, והקמנו משפחה: אבא אמא ושתי בנות. אם הייתי מכיר את אשתי היום, לא היינו יכולים להינשא בשל העובדה שמאי פלסטינית מטול כרם בשטחים הכבושים. נישאנו כדי לממש את אהבתנו, כדרכם של זוגות רבים ולא כדי לאיים על אושיות המדינה באמעות הולדת שתי בנות מקסימות שאין להן דבר עם איומים דמוגרפיים. עוד אלפי זוגות מתקשים לחיות יחד ולחוות חיי משפחה נורמטיביים בגלל החוק הנורא המכונה "חוק האזרחות" שקיבל שוב את הכשר בג"ץ.

 

בית המשפט העליון הולך בדרכה של ח"כ אנסטסיה מיכאלי. היא שפכה כוס מים על חבר כנסת ערבי ממפלגת העבודה אבל בג"ץ שפך מכל מים ענק על המיעוט הערבי כולו כשהחליט ברוב של 6 נגד 5 לדחות את העתירות נגד "חוק האזרחות".

 

עוד בערוץ הדעות :

שחור על גבי לבן / אמנון לוי על פיטורי שלמה מעוז

מה אכפת לקצינים? הם הרי נוסעים בליסינג / ליאור, חייל בסדיר

 

השופט אשר גרוניס הרחיק לכת כשציטט בפסק הדין שופט אמריקני שאמר ש"זכויות אדם אינן מתכון להתאבדות לאומית". אמירה כזו בהקשר הזה של הקמת משפחה ומימוש אהבה בדרך של נישואין - מסוכנת ובעלת קונוטציה פוליטית מובהקת. היא בהחלט יכולה להישמע אותנטית יותר מפי חבורת "שומרי הדמוקרטיה" מהכנסת: יריב לוין, דני דנון, אופיר אקוניס, זאב אלקין, כרמל שאמה-הכהן וחבריהם. כשהיא נשמעת ממי שמיועד להיות נשיא בית המשפט העליון, אין מנוס מלפסוק כי גרוניס וחמשת עמיתיו אכן קלטו היטב את הרמזים והמסרים מהמערכת הפוליטית ומשלטון הימין ונכנעו להם כניעה מבישה. אפשר להניח בקלות כי הח"כ המתנחל יעקב כץ גאה היום בבחירתו האישית בגרוניס כנשיא "העליון" הבא.

  

השקפת העולם שקיבלה גושפנקה בבג"ץ טוענת שכל קשר אהבה ונישואין בין שני בני זוג פלסטינים משני עברי הקו הירוק היא קונספירציה ערבית נגד "המדינה היהודית", שנועדה לקעקע באמצעות "נשק האהבה", שכידוע הוא נשק ערבי להשמדה המונית, את יסודותיה של המדינה בעלת הצבא החזק באזור. זו החלטה שאומרת במפורש ובאופן הבוטה ביותר ל"אזרח" הערבי: אמנם נולדת כאן, אבל אם תרצה להינשא עם בחירת לבך הפלסטינית, תצטרך לעוף מכאן. אתה מגורש. לך לשכם או לך לירדן. ממש כמו שמטיחים בפנינו מדי יום הח"כים דוד רותם, דני דנון ואנסטסיה מיכאלי ב"פרלמנט הציוני".

 

יהודית ודמוקרטית? אין דבר כזה 

הקול קול אנסטסיה והמעשה מעשה גרוניס. ראו איזה פלא: מדינת ישראל מאפשרת לצעיר מטייבה להינשא לצעירה מגרמניה שהסבא שלה יכול להיות חסיד המפלגה "הנציונל דמוקרטית" ההיא, אבל להינשא לפלסטינית מטול כרם - לא ולא. כמה עצוב, כמה גרוטסקי. אני בעצמי לא הייתי יכול להינשא לבת זוגי שגם היא מטול כרם. אשתי אומרת שלגיורת ח"כ אנסטסיה מיכאלי, שנולדה כנוצרייה ברוסיה והתגיירה, מגיע יותר ממנה ויותר מכל אזרח ערבי שהוא ואבות אבותיו נולדו כאן. זהו "צדק ישראלי 2012". מרטין לותר קינג כתב במכתבו מכלא אלבאמה: "אי צדק במקום כלשהו גורם לאי צדק בכל מקום".

 

בית משפט עליון במדינה דמוקרטית שיש בה מציאות דו-לאומית של רוב ומיעוט לאומיים אמור להיות מגן המיעוט ושומר הסף של זכויותיו. בהחלטה זו, שמצטרפת לרקורד המביך של בג"ץ במתן הכשר לכל עוולות הכיבוש נגד פלסטינים, נתנו השופטים יד להמשך ההדרה והדחיקה של המיעוט הערבי פלסטיני במדינת ישראל על-ידי ממשלות ישראל לדורותיה בכל תחומי החיים: חינוך, שיכון, תעסוקה, קרקעות, תקציבים ומה לא.

 

חוגים רבים באקדמיה, בפוליטיקה ובמערכת המשפט התגאו בצירוף המילים "יהודית ודמוקרטית". תמיד אמרתי ששני הערכים אינם יכולים לדור בכפיפה אחת, כי יש ניגוד לוגי וערכי בין שני הערכים. והנה באה החלטה מבישה זו של בג"ץ, שהיא אות קלון על מצחם של שישה שופטי העליון, ומוכיחה את מה שתמיד אמרתי: ישראל היא אכן יהודית ודמוקרטית, אבל דמוקרטית כלפי יהודים ויהודית כלפי ערבים. מדינת כל גרוניסיה ואנסטסיותיה.  

 

ח"כ ד"ר אחמד טיבי, יו"ר תע"ל

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטים נכנעו לימין. אחמד טיבי
צילום: נועם מושקוביץ
גושפנקה מהשופט גרוניס
צילום: גיל יוחנן
הקול הוא קולה של אנסטסיה
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
מומלצים