שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא מצליח להבין נשים? האבולוציה מחבבת אותך

  מה חושבים חובבי סטוצים על הנשים שהם נמשכים אליהן, מדוע גברים ונשים מוסיפים לשדר רמזים שגויים לבני המין השני וכיצד הטעויות הללו מועילות לאדם מבחינה אבולוציונית? רחלי לנגפורד שופכת אור על ההבדלים בין גברים לנשים

  היא מחייכת אליך ואתה שואל את עצמך בפעם המי-יודע-כמה: "האם היא מעוניינת או לא?". במאמר אודות רמזי התעניינות רומנטיים, הזכרתי ממצאים שמדגישים את מכשולי ההבנה ההדדית של גברים ונשים: בעוד גברים טועים ב-12% מהזמן וחושבים שנחמדות היא התעניינות מינית, נשים טועות באותו הדבר ב-8% מהמקרים.

   

  עוד מחקרים בערוץ יחסים:

  מחקר: סגנון הדיבור משפיע על הזוגיות שלכם  

  הקול או כלום: קול עמוק כסממן לחוסר נאמנות

  בראד פיט או פול ניומן: מה הופך גבר לסקסי?

  ילד של אמא: גברים שקשורים לאמהות שלהם

   

  כשמדובר במצב הפוך - בו התעניינות מינית מתורגמת לנחמדות תמימה, האחוזים הרבה יותר קרובים זה לזה, כאשר היחס הוא 38% שגיאה מצד הגברים, מול 32% שגיאה מצד הנשים. הפרש קטן שמלמד אותנו רבות על דומות שבכל זאת קיימת בין שני המינים.

   

   

  סטוצים או זוגיות לטווח ארוך?

  רמזים לקיומה של משיכה מינית הם לפעמים דו משמעיים ומבלבלים. ישנם מחקרים שמראים שגברים חושבים שאישה מעוניינת בהם, כשלמעשה היא סתם נחמדה. מחקר שיצא בדצמבר האחרון, טוען שהאבולוציה מחבבת את הגברים שלא יודעים לפענח רמזים נשיים.

   

  מחקר זה, של קרין פרילוקס, פסיכולוגית מוויליאמס קולג', הוא הראשון לבחון רשמית את ההבדלים בין נשים וגברים בהבנת רמזים רומנטיים.

   

  במחקר שהתפרסם ב-Psychological Science, לקחו חלק 96 גברים ו-103 נשים, שהשתתפו בספיד-דייטינג. הוקצבו לנחקרים שלוש דקות בלבד לדבר עם כל אחד מחמישה פרטנרים בני המין השני. לפני השיחה דרגו הנבדקים את רמת האטרקטיביות של עצמם, על סקאלה שנתנו להם החוקרים. כמו כן, מילאו הנבדקים שאלונים שמטרתם הייתה לבדוק האם הם טיפוסים לסטוצים או שמא הם מעדיפים התחייבות רומנטית לטווח הארוך.

   

  לאחר כל שיחה בת שלוש דקות, דרגו הנבדקים את הפרטנר שלהם, בהתאם לקטגוריות כמו: רמת מראהו המושך ורמת ההתעניינות המינית שלהם בו. נמצא שגברים שחיפשו סטוצים נטו לחשוב שהאישה שמולם חושקת בהם. למעשה, הם חשבו שהיא חושקת בהם הרבה יותר מהדיווח שלה על רמת ההתעניינות שלה בהם. גם גברים שחשבו שהם חתיכים, נטו לחשוב שנשים מעוניינות בהם יותר ממה שהן היו בפועל.

   

  תוצאה מעניינת שהשתמעה מהמחקר הייתה שגברים שנשים דרגו אותם כחתיכים וכמושכים מבחינה מינית, לא נפלו בטעות הזאת, והעריכו נכונה את רמזי ההתעניינות מצדן של הנשים. כלומר, ככל שאישה נראתה לגבר מושכת יותר, כך הוא נטה יותר להגזים בהערכתו את רמת המשיכה שלה אליו. הנשים, לעומתם, נטו להעריך פחות את המשיכה שהן עוררו בגברים. נשים רבות חשבו שהגבר שמולן אינו מעוניין בהן, בעוד הוא בהחלט היה.

   

  טעויות שעוזרות לטבע

  האם המערכה אבודה? האם לעולם גברים לא יבינו נשים ונשים לא יבינו גברים? מבחינתה של האבולוציה, העסק אינו אבוד כלל. לדברי פרילוקס, ייתכן שבזכות הטעויות הללו של הגברים, הם ילדו יותר צאצאים. לטענתה, עדיף לגבר לטעות ולחשוב שאישה מעוניינת בו יותר ממה שהיא באמת, מאשר לחשוב שהיא אינה מעוניינת בו כלל ולוותר על הניסיון לחזר אחריה.

   

  טעות ראשונה זו יכולה בסוף ליצור מערכת יחסים, אם האישה לבסוף מסכימה לחיזור, בעוד מהטעות השנייה לא יוצא לטבע דבר - כי הגבר מוותר מראש על הבחורה. עוד טענה פרילוקס שמוטב לחובבי הסטוצים לחשוב שאישה מעוניינת, גם כשהיא לא. כך זה מביא אותם לנסות את מזלם, וכיוון שמספר הנשים המעוניינות בסטוצים קטן יחסית למספר הנשים שמחפשות מערכות יחסים מבוססות, עדיף לחובבי הסטוצים לטעות, מאשר לא לנסות כלל.

   

  לפני שתחשבו בטעות שאני מטיפה לסטוצים ולהצקות גבריות, ארצה להדגיש את מסקנותיה של פרילוקס, בדבר התועלת שיכולים גברים ונשים להפיק מהממצאים הללו: נשים – כדאי לכן להיות מודעות לנטייה של חלק מהגברים לחשוב שאתן מעוניינות בהם, בלי להבין את רמזיכן הדקים. במקרים כאלו, זכרו להיות ברורות ואם אתן לא מעוניינות בגבר מבחינה רומנטית, הבהירו זאת באופן ברור ומדויק.

   

  וגברים - זכרו שככל שאתם נמשכים יותר לאישה, כך אתם מועדים יותר לטעות בפירוש העניין הרומנטי שלה בכם. זהו אחד מהטיפים שיעזרו לכם להימנע מלב שבור כתוצאה מ"אהבה ממבט ראשון", שאין לה הענות מצד הבחורה.

   

  משיכה רומנטית מורכבת מגורמים רבים. המוח משלב את הפנטזיות האישיות שלנו עם הרמזים הבלתי מילוליים שנשלחים מבני המין השני, ויחד, באופן סובייקטיבי מאד, אנו נמשכים מינית ומעריכים את רמת ההיענות של האחר.

   

  חיצוניות מושכת כתנאי למשיכה מינית

  אז אולי כשמדובר בהבנת רמזים, נשים וגברים הם אכן מאדים ונוגה, אך כשזה מגיע למרכיבים הפיזיים של משיכה מינית כגון יופי וכסף, גברים ונשים נשארים כאן, על כדור הארץ, ומסתבר שהם מגיבים באופן זהה אליהם: מחקר מצא שנשים וגברים אומרים דבר אחד, ובפועל עושים דבר אחר בזמן בחירות רומנטיות.

   

  כשזה מגיע למשיכה רומנטית, גברים רוצים אישה עם מראה מושך, ונשים רוצות גבר שמרוויח טוב. זה לפחות, מה שהם אומרים כבר שנים, וזה מה שהם דיווחו בשאלונים שחילקו להם שני פסיכולוגים מאוניברסיטת נורת'-ווסטרן, ב-2008.

   

  עשרה ימים לאחר שמשתתפי המחקר, נשים וגברים, מילאו בשאלונים מה כל אחד מעדיף בבן או בת הזוג פוטנציאלים, נערך אירוע ספיד-דייטינג לכל משתתפי המחקר, בו ניתנה להם האפשרות לבחור לעצמם בני זוג. לאחר האירוע עקבו החוקרים אחר הזוגות שנוצרו בו, למשך חודש נוסף.

   

   

  החוקרים הבחינו שישנו הבדל ברור בין מה שאנשים אמרו, ומה שהם עשו בפועל כשהם בחרו לעצמם פרטנר רומנטי. עוד עולה מהדיווחים שלעומת הגברים, לנשים היה הרבה יתר חשוב לדעת מה יכולת ההשתכרות של בן הזוג. למעשה, מצב העו"ש של הגבר היה הגורם המרכזי במשיכתן המינית - שוב - לפי דיווחיהן שלהן.

   

  פול איסטוויק, מוביל המחקר, מצא שבמציאות התמונה שונה לגמרי: במציאות גברים ונשים באופן זהה נמשכו למראה מושך, ובאופן זהה העריכו שאפתנות ומצב כלכלי טוב בפרטנר פוטנציאלי. מתוך תכונות אלו, הגורם מספר אחת למשיכה מינית – גם אצל נשים וגם אצל גברים, היה מראה חיצוני מושך.

   

  אהבתם את הכתבה? ספרו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  היא רוצה אותי או לא? טוב, אנסה בכל זאת
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים