שתף קטע נבחר

מתחת לאף: המדען חוסל ליד המודיעין האיראני

איראן מסרה כי סגן מנהל המתקן הגרעיני בנתנז חוסל ליד האוניברסיטה המקומית, אבל העדיפה להצניע שמשרדי המודיעין האיראני - הגוף שאחראי על סיכול פיגועים - נמצאים במרחק ק"מ בלבד מהזירה. האם הייתה לאיראנים התרעה?

איראן מאיימת בתגובה "מחוץ לגבולות האזור", אחמדינג'אד תוהה "מה פשענו?" ובינתיים מתברר כי חיסול המדען בטהרן נעשה ממש מתחת לאף של המודיעין האיראני. עדיין לא ברור מי בדיוק הצליח לחסל אתמול בבוקר את מוסטפה אחמדי רושן, סגן מנהל המתקן הגרעיני נתנז לענייני מסחר, אבל מה שכן ברור הוא ששני המחסלים, שרכבו על אופנועים - גייסו למשימה תעוזה רבה.

 

 

קילומטר ממשרדי המודיעין האיראני. זירת החיסול (צילום: google maps) (צילום: google maps)
קילומטר ממשרדי המודיעין האיראני. זירת החיסול(צילום: google maps)

 

בשעה 8:30 בבוקר הגיעו המחסלים לרחוב דאוד גול נאבי, לא רחוק מכיכר כתאבי שבצפון טהרן, והשליכו לעבר מכונית הפז'ו 405 של רושן שתי פצצות, ממש ליד הקמפוס לתקשורת של אוניברסיטת עלאמה טבאטבאי. כך לפחות טענו כלי התקשורת באיראן. עם זאת, באיראן העדיפו להצניע את העובדה שבמרחק אווירי של קילומטר בלבד מאותה זירה נמצא מטה משרד המודיעין של איראן, אותו גוף שאמון על סיכול פיגועים.

 

האזור נחשב למאובטח מאוד, אבל איש לא הבחין אתמול בהגעת האופנוע ועליו המחסלים. השניים הצליחו לפגוע ברושן, בן 32, והתנקשו גם בחיי שומר הראש שלו רזא קשקאי, שנהג ברכב. שני הרוכבים נמלטו מהמקום בלי שאיש הצליח לעצור אותם. באיראן מיהרו לטעון כי סוכנים של ישראל ביצעו את המעשה, אולם טרם הציגו ראיות ממשיות לטענות האלה.

 

חמינאי ואחמדינג'אד, יחד על האופנוע ()
חמינאי ואחמדינג'אד, יחד על האופנוע

 

גורמי אופוזיציה איראנית בגולה דיווחו מפי עדי ראייה בטהרן כי לפני החיסול הייתה במקום נוכחות משטרתית מוגברת. אם הדיווח נכון, הדבר מעצים עוד יותר את הכישלון של המודיעין האיראני, ומרמז שייתכן שהייתה להם התרעה.

 

משרד המודיעין של איראן הוא אחד המשרדים החשובים בממשלתו של מחמוד אחמדינג'אד, והוא אמון על איסוף מודיעין וסיכול ריגול נגדי של מדינות אויב. הוא הוקם לאחר המהפכה האיסלאמית על תשתית ארגון הסוואכ, שלמרבה האירוניה, קיבל בתקופת השאה בשנות ה-70 ייעוץ והדרכה בשיטות פעולה מודיעיניות מישראל, שהייתה ידידותית למשטר השאה.

 

ביממה האחרונה העלו ברשתות החברתיות גולשים איראנים טענות מדוע וכיצד לא מצליח המודיעין האיראני להגן על המדענים שלו מפני התנקשויות כאלה. "במדינה שבה השוטרים עסוקים בלהעיר לנשים על רעלה ועל לבוש, ולהציק לצעירים שמצלמים בסלולרי, אי אפשר לצפות לביטחון טוב יותר", כתב אחד מהם, תושב טהרן.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה סייע רונן סולומון, מודיעין חדשותי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרכב של המדען. גם שומר הראש נהרג
המדען האיראני. חוסל למרות הנוכחות המשטרתית המוגברת
אחמדינג'אד בקובה. "מה פשענו?"
צילום: AFP
מומלצים