שתף קטע נבחר

הרב של בני ברק: פתחת את הברז? חיללת שבת

בעקבות פניית תושבים בחן הרב לנדא את אופן פעילות המשאבות בבתים רבי-קומות וקבע: "פתיחת הברז גורמת להדלקת המשאבה וחילול שבת". הפתרון הטכני כרוך בהוצאה כספית ורעש "שיסב עונג שבת ושמחה של מצווה"

רב העיר בני-ברק, משה יהודה לייב לנדא, מזהיר כי פתיחת ברזי מים בחלק מבנייני המגורים רבי-הקומות גורמת לחילול שבת. בפסק הלכה שפרסם הסביר כי השימוש בברז גורם באופן ישיר להפעלת מערכת חשמלית לשאיבת המים – עבירה שהעונש עליה, על פי דין תורה, הוא סקילה.

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הרב לנדא נדרש לסוגיה בעקבות פנייה מתושבי בעירו. לאחר שהבין כי היא נוגעת ליהודים רבים מכל העולם, המתגוררים בבניינים גבוהים, החליט לצלול לעומקה. במשך כמה שבועות התייעץ עם אנשי מקצוע כדי להבין כיצד פועל המנגנון המוליך את המים מהבריכה עד לדירות, ובחן חלופות שונות שהועלו בפניו. בסיום הבדיקה קבע הרב לנדא: "כל בעל חוש טכני יבין בנקל כי משאבה שתופעל עם פתיחת הברז (או להפך – עם סגירת הברז) – זו הדלקת המשאבה בשבת".

 

על-פי הרב המשיב, הפתרון לטווח הארוך הוא הקמת מאגר מים גבוה, שהמים ישאבו ממנו באופן טבעי וללא פעולה חשמלית, אך בינתיים "אין דרך אחרת אלא לדאוג שהמשאבה תפעל כל שעות השבת והחג" - לצורך כך יהיה צורך בהתקנת ברז פורק לחץ מכני, המזרים את המים שאינם בשימוש בחזרה אל הבריכה התת-קרקעית.

 

בסיום מכתבו קורא הרב לנדא לדיירים לקבל באהבה ובהשלמה את ההוצאה הכספית הכרוכה בפתרון ואת

הרעש שצפוי להפריע את מנוחת סוף השבוע עד להסדרת פתרון הקבע: "להפך – שמיעת קול המשאבה תסב לכם עונג שבת ושמחה של מצווה", כתב, והזכיר כי הדבר משרת את המטרה שעליה הם מתפללים יום-יום - "אל תביאנו לידי ניסיון".

 

בעקבות התסבוכת ההלכתית, קוראים בסביבת הרב לקבלני בנייה להתייעץ לפני התקנת משאבות כאלה בבנייני מגורים בעיר כדי למנוע מראש את חילול השבת. הם הסבירו כי הציבור הרחב אינו מודע לעניין ולכן יש שהקבלנים גורמים להכשלת הדיירים באיסורי תורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מים? לא בשבת
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים