שתף קטע נבחר

עקב הגשמים העזים: זיהום שפכים בנחל הקישון

הגשמים הביאו לגלישת ביוב ממכון טיהור השפכים של חיפה וכן מבתי הזיקוק, היישר לנחל. "יש פגיעה במערכות האקולוגיות, בנחל נרשמו ריכוזים גבוהים של אמוניה וזרחן"

הגשמים העזים שיורדים ביממות האחרונות במפרץ חיפה גרמו לזיהום בנחל הקישון, שאת היקפו טרם ניתן להעריך. ראש מינהלת הנחל, שרון נסים, אמרה בצהריים (יום ו') ל-ynet כי שני גורמים עיקריים אחראים לזיהום - גלישה ממכון טיהור השפכים של חיפה ושפכי השטח מבתי הזיקוק, שבשל הכמות הרבה של הגשמים זורמים היישר לנחל ולא עוברים במתקן הטיפול בשפכים של המפעל. אתמול פגע ברק במתקן הטיהור, וגרם לנזק במקום.

 

מצב הקישון - ידיעות נוספות ב-ynet: 

כך יורד פרוייקט שיקום הקישון לטמיון

הממשלה תאשר: 60 מילון שקל לשיקום הקישון

פגעי מזג האוויר: הקישון זוהם בדלק מבתי הזיקוק

 

נסים אמרה כי כבר אתמול החלה גלישה של מי קולחין ממכון טיהור השפכים בחיפה. המים מהמכון נשאבים בדרך כלל על ידי מקורות ומופנים לעמק יזרעאל, אולם בשל הכמות הרבה של הגשמים בפרק זמן קצר, גלשו מים באיכות גרועה לנחל. "כבר אתמול הבחנו בריכוזים גבוהים של אמוניה", ציינה נסים.

 

נחל מזוהם. מי ביוב בקישון  (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון) (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)
נחל מזוהם. מי ביוב בקישון (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)
 

במקביל, נשטפו לנחל מי נגר ובהם שפכי השטח של בתי הזיקוק. החומרים עוברים בימים רגילים דרך מתקן לטיפול בשפכים שמנטרל את החומרים המסוכנים, אולם הפעם לא הגיעו המים לטיהור, וגם מיכלי האגירה של המפעל, המיועדים לאחסן את השפכים בשעת סערה, מלאים עד אפס מקום.

 

"השמנים צפים כפלומה לאורך הנחל"

"כרגע רואים בתחנת הניטור בנחל ריכוזים גבוהים של אמוניה וזרחן, לא בהכרח מבז"ן אלא גם ממכון הטיהור, והשמנים מבז"ן צפים בצורת פלומה על המים לאורך הנחל", הוסיפה נסים.

 

דובר בתי הזיקוק, יפתח קרמר, אמר כי שילוב של גשמים עזים והברק שפגע במתקן הטיהור וגרם לשריפה ולתקלה, הוביל לזרימה של שמנים לנחל. "אנשי בז"ן הורידו עוד אתמול למים חסמים וסופגים למניעת התפשטות השמן, והחלו בשאיבתו בתיאום עם אנשי רשות נחל הקישון והמשרד להגנת הסביבה".

 

נסים ציינה כי הגשמים ממשיכים לרדת בעוז, ובסופגים לא די. מאידך, לדבריה, כמות המים הרבה גם מוהלת את הזיהום ומפחיתה אותו. "כשהגשמים יישככו נערוך בקרה ונבדוק אם יש צורך בשאיבה. קשה בשלב זה להעריך את הנזק, אבל אין ספק שיש פגיעה במערכות האקולוגיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זיהום בקישון - אשתקד
צילום: אמיר לוי
מומלצים