שתף קטע נבחר

בראדעי פורש מהמרוץ לנשיאות: "אין דמוקרטיה"

מצרים מתרחקת מיעדיה של המהפכה, קבע מי שניהל בעבר את הסוכנות לאנרגיה אטומית, והודיע שלא יתמודד לנשיאות. לדבריו, המועצה הצבאית העליונה שולטת במדינה "כאילו לא הייתה מהפכה וכאילו אף משטר לא נפל"

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, מוחמד אל-בראדעי, הודיע בצהריים (שבת) על פרישתו מהמרוץ לנשיאות במצרים. בהודעה שפרסם טען חתן פרס נובל לשלום כי המועצה הצבאית העליונה שולטת במדינה "כאילו לא הייתה מהפכה וכאילו אף משטר לא נפל".

 

עוד חדשות מהעולם:

אמיר קטאר קרא לכניסת חיילים ערבים לסוריה

סירות איראניות "הטרידו" הצי האמריקני במפרץ

 

אל-בראדעי, בן 69, הוסיף כי הבהיר מראש שיצג את מועמדותו למשרת הנשיאות ולכל משרה רשמית אחרת רק במסגרת משטר דמוקרטי אמיתי, ש"יונק את מהותה של הדמוקרטיה ולא רק את צורתה".

 

חושש שהצבא לא יוותר על השלטון. אל-בראדעי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חושש שהצבא לא יוותר על השלטון. אל-בראדעי(צילום: רויטרס)

 

בהודעת הפרישה ציין אל-בראדעי כי חוסר התכנון והניהול הלקוי של תהליך המעבר של השלטון גורמים למצרים להתרחק מהיעדים של המהפכה. הוא הביע חשש שהמועצה הצבאית העליונה לא תוותר על השלטון. לדבריו, הדבר החשוב שהושג במהפכה הוא שבירת מחסום הפחד והחזרת האמונה לעם ביכולתו לשנות וכי הוא אדון לעצמו והשולט.

 

ביקורת גם על התקשורת ובתי המשפט 

"העם הזה ימשיך לדרוש את זכויותיו עד שישיג אותן באופן מוחלט", אמר, "לכן החלטתי לא להציג את מועמדותי לנשיאות. המהפכה תמשיך כל עוד המצפון של האומה ער. אני אפעל כדי שהנוער יוכל להיות שותף באופן אפקטיבי בפעילות הפוליטית. אני בטוח כי הנוער של מצרים, ועימם כל מי שמאמין במטרותיהם, יובילו את האומה הזאת לעתיד טוב יותר".

 

אל-בראדעי גם הקליט ברכה מצולמת לעם המצרי לרגל יום השנה למהפכה

שהחלה ב-25 בינואר , ומתח ביקורת על המועצה הצבאית: "לצערי תקופת המעבר נוהלה בצורה הכי גרועה שיכולה להיות. אין מנוס מניסוח חוקה ברוח של הסכמה וחוק בחירות אשר יאפשר את הייצוג לכל בני העם המצרי". הוא גם טען שהתקשורת עדיין מהווה שופר של המשטר והוסיף כי ברשות השופטת ישנם פגמים שצריך לתקן.

 

מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר, עמרו מוסא, שצפוי להתמודד בעצמו על הנשיאות, הביע צער על החלטתו של אל-בראדעי, אך הביע תקווה כי ימשיך במאמציו לשקם את המדינה. ואאל גוניים, פעיל מצרי שבלט בזמן המהפכה, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ההחלטה של בראדעי לפרוש מהנשיאות קשורה להערכה האישית שלו ולא מגיעה לו כל הביקורת שמוטחת בו". גוניים גם הדגיש כי "הדבר הכי טוב במהפכה שלנו זה שהיא ללא מנהיג, ללא מושיע וללא סמל. היא לא שאפה להשתלט על השלטון, אלא החזירה את זכות הבחירה לעם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים