שתף קטע נבחר

מוסא יתמודד לנשיאות, מחריף טון כלפי ישראל

מזכ"ל הליגה הערבית שם קץ לדיווחים הסותרים, וסיפר בראיון על חילוקי הדעות עם מובארק בזמן שכיהן כשר החוץ המצרי: "רצינו להיאבק בגרעין הישראלי, בלשכת הנשיא הסתייגו"

מזכ"ל הליגה הערבית ושר החוץ לשעבר של מצרים, עמרו מוסא, אמר אתמול (ג') כי הוא מתכוון להתמודד על נשיאות המדינה, אך הוסיף הסתייגות כשציין: "אודיע על מצעי ברגע המתאים". בימים האחרונים פורסמו דיווחים סותרים על כוונותיו של מוסא, הצפוי לכנס היום מסיבת עיתונאים. בראיון ליומון המצרי "אל-מסרי אל-יום" הוא סיפר על ימיו כשר חוץ תחת הנשיא המודח, חוסני מובארק, ועל "חוסר ההסכמה" בין השניים בנוגע לישראל.

 

אחרי ההפיכה - בונים מדינה? עדכונים אחרונים ב-ynet

"משרד החוץ בתקופתי סבל ממדיניות שלילית מצד ישראל בנוגע לשלום", אמר מוסא, שכיהן כשר חוץ בשנים 1991-2001. "חשבנו שתהליך השלום הוא כמו גלגל מים - מסתובב ללא סוף מבלי שהוא מגיע לנקודה מוגדרת. דעתי היתה שצריך להיות כנים עם הישראלים ולנקוט כלפיהם בצעדים נחרצים במסגרת פעולתו של משרד החוץ. אולי דבר זה יצא חוסר הסכמה בכל הנוגע לקשרים עם ישראל".


הפגנה בכיכר א-תחריר, ביום שישי האחרון (צילום: AP)

 

גם בנושא הגרעין הישראלי, טען מוסא, היו לו חילוקי דעות עם מובארק. "הנושא היה תחת אחריותו של משרד החוץ, מ-א' ועד ת'. השאיפה היתה להקים תוכנית גרעין למטרות שלום לטובת ייצור אנרגיה, להקים אזור הנקי מנשק גרעיני ו'לצור' על תוכנית הגרעין הישראלית בו זמנית", הוא טען, בכוונה למאבק בדרכים מדיניות.

 "נוצר ויכוח בנוגע לדעות השונות, שכן גורמים בלשכת הנשיאות חששו מאוד מהדבר הזה, ואולי אף הסתייגו ממנו".

 

מזכ"ל הליגה הערבית אמר שהוא מתכוון להתמודד על משרת הנשיאות בבחירות שייערכו, לפי הצהרות השלטון הצבאי, עוד השנה. "אודיע על מצע הבחירות שלי ברגע המתאים", הוסיף. "המערב וישראל מכירים את מדיניותי היטב. הם יודעים שאני סבור שהאינטרס תמיד הוא שלום ולא מלחמה. האינטרס שלנו הוא גם להשיג צדק. קראתי שישראל מנסה עתה לתמרן בין כמה כוחות פוליטיים (במצרים) כדי לעצור את מועמדותו של עמרו מוסא. אינני שולל על הסף את הניסיונות הללו, אולם בה בעת איני סבור שכוחות פוליטיים לאומיים ישתפו פעולה עם ישראל כדי להתנגד למועמדותו של אזרח מצרי".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 01/03/2011 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמרו מוסא. התעמולה מתחילה
צילום: AP
צילום: AFP
מובארק. "בלשכתו חששו ממאבק בישראל"
צילום: AFP
מומלצים