שתף קטע נבחר

רשויות נגד הממשלה: 'חקיקה פופוליסטית על גבנו'

ראשי הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות מכריזים על שביתה גדולה החל ממחר, במחאה על החקיקה הממשלתית הפוגעת בהכנסותיהם. ראש הממשלה הזמין אותם לפגישה בניסיון למנוע את ההשבתה, במסגרתה לא תפונה אשפה, לא יינתנו שירותים לקהל ותשובש פעילות מערכת החינוך

הרשויות המקומיות  יפתחו ממחר (ב') בשביתה כללית ללא הגבלת זמן - שתשבית חלקים נרחבים מפעילות המשק; כך מכריזים עתה ראשי מרכז השלטון המקומי, פורום המועצות האזוריות, פורום 15 הערים ועיריית ירושלים, במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכת בתל-אביב והועברה בשידור חי ב-ynet.

   

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט אמר בפתח הדברים כי הוא אינו דורש תוספות תקציב לרשויות אלא רק לבטל חוקים חדשים. "לשלטון המקומי אין עניין לשבות. מי שחושב שאנו מחפשים שביתות הוא טועה ומטעה. אנו רוצים לנהל את הישובים שלנו עם משאבים ולא עם טובות. אנחנו לא באים בתלונות הפעם לשר האוצר אלא לממשלה ולח"כים. אנחנו לא מוכנים יותר לסבסד את החקיקה של ממשלת ישראל על גבנו. זוהי חקיקה פופוליסטית על חשבון תושבי הערים", אמר.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזמין לפגישה הערב את ראשי מרכז השלטון המקומי. נתניהו מבקש לשמוע מהם את הבעיות שהתעוררו לאחרונה, במטרה לפתור אותן ולמנוע את השביתה.

 

השביתה צפויה לכלול את כל השירותים העירוניים, כולל שירותים הניתנים בידי עובדי הרשויות המקומיות עצמן וגם בידי חברות קבלן. 

 

ראשי הרשויות מוחים על סדרה של גזירות שביצעה הממשלה לאחרונה ופגעו בהכנסת הרשויות, בהיקף כולל של כ-3.5 מיליארד וחצי שקל. על הגזירות נמנית החלטת הממשלה "להלאים" את כספי התרומות של מפעל הפיס ולהשתמש בהם כדי ליישם את דו"ח טרכטנברג, על חשבון פרויקטים עירוניים של חינוך ובריאות. בנוסף, זועמים ראשי הרשויות על הרפורמה שערך שר הפנים, אלי ישי, בגביית הארנונה, והגדילה את ההנחות במתן ארנונה לנזקקים, על חשבון הרשויות.

 

מתוך מסיבת העיתונאים. "אנחנו לא מחפשים שביתות" (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
מתוך מסיבת העיתונאים. "אנחנו לא מחפשים שביתות"(צילום: יהונתן צור)

 

לדברי מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, שמנה את רשימת המוסדות והסקטורים שיקבלו הנחה בארנונה לפי הרפורמה החדשה של משרד הפנים, ההנחה תבוא על חשבון תקציבי הרשויות המקומיות וללא מקור תקציבי ממשלתי.

 

שמוליק רייפמן, יו"ר איגוד המועצות האזוריות, מוחה על הלאמת תרומות מפעל הפיס מהרשויות לממשלה: "הממשלה מעודדת בתי קזינו והימורים לא חוקיים. במקום לפעול נגדם ולסגור אותם, פועלים נגד מפעל הפיס".

 

ראש עיריית רמת השרון, איציק רוכברגר, בנאום חריף במיוחד, איים על ראשי רשויות שישברו שביתה: "אני אדאג שתושביהם יבואו איתם בחשבון". הוכברגר מתח ביקורת על יו"ר מרכז השלטון המקומי, בוחבוט, על כך שקרא להידברות עם הממשלה: "אין טעם לדבר איתם".

 

ראש עיריית דימונה, מאור כהן, מחה על החמרת חוקי התרומות: "בלי תרומות מעידן עופר ונוחי דנקנר לא נוכל להפעיל מועדוניות והן ייסגרו. האם לעופר יש עניין נדל"ני בדימונה? אם לנוחי דנקנר (בעל מפעל כיתן, ת.ג) יש מכולת בדימונה, אסור לו לתרום לה?". 

 

בתשובה לשאלה מדוע לא לבטל לעסקים הטבות שקיבלו תמורת תרומות, ענה בוחבוט: "שום עסק לא מקבל שום הטבה. אתם חושבים שאחד כמו נוחי דנקנר מקבל הטבות? איזו תועלת צומחת לו מהקמת מרכז נוער בשדרות? הוא משלם ארנונה כמו כולם. אצלנו לא נותנים הטבות מתחת לשולחן, זה לא אפשרי, הכל שקוף. הכל כלאם פאדי". 

 

בוחבוט נשאל אודות הכנס בסוף השבוע באילת, בו לקחו חלק כ-40 ראשי ערים. בוחבוט ענה כי "גם עיתונאים נוסעים לכנסים באילת, כי זה המקום הכי זול לכנסים. הכנס נעשה בידי חברה פרטית שנותנת להם שירותים. ראש עיר בגלל לא גומר את החודש".

 

אילו שירותים יושבתו? 

במסגרת השביתה, לא תפונה אשפה, וכן ייגרמו שיבושים קשים במערכת החינוך - בתי ספר, גני ילדים עירוניים ומתנ"סים. המורים והגננות עצמם יעבדו כרגיל אבל כל עובדי העירייה והחברות השייכות לעירייה ישבתו ולא יגיעו לעבודה: מאבטחים, סייעות, הסעות, עובדי תפעול, מנקים, אב הבית ומדריכים. באופן רשמי, אסור לפתוח גנים ובתי ספר ללא אבטחה. בפועל, ההערכה היא שההורים והמורים יתארגנו ביניהם בחלק מהגנים ובתי הספר ויאבטחו בעצמם, ואילו מקומות אחרים יפעלו בלית ברירה שלא לפי הנהלים.

 

עוד במסגרת השביתה, עובדי הרשויות לא יענו לטלפונים ולא יבצעו קבלת קהל; עובדי הרווחה לא יתנו שירותים לנזקקים; הספריות העירוניות וחלק מבריכות השחייה העירוניות יהיו סגורות; השיטור העירוני, שבחלק מהערים החליף את המשטרה בפועל, לא יפעל. לא יינתנו אישורים וטרינרים, כולל אישורים למזון מן החי, והמשמעות לכך שהיא שאם השביתה תימשך יותר מיומיים-שלושה, עלול להיווצר מחסור בבשר ודגים בחנויות ובמסעדות.

 

בנוסף, פקחים לא יתנו דו"חות חניה בכחול לבן ונהגים יוכלו לחנות בכחול לבן בלא תשלום לחברות האיזיפארק והסלופארק. בנוסף, יופסקו לזמן השביתה כל עבודות השיפוצים העירוניות, דבר שמשמעותו שקט לתושבים - אך גם סכנה בטיחותית. החניונים העירוניים יפעלו כרגיל, וכך גם התיאטראות העירוניים. שירותי הכיבוי יפעלו במרבית הערים כרגיל, מאחר ועברו לאחריות המשרד לביטחון פנים, אך במספר ערים שבהם הכבאים הם עדיין עובדי עירייה, הם יעבדו במתכונת שבת.

 

"מאבק של אין ברירה" 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, אמר אתמול כי "אנו מצויים תחת מתקפה קשה וחסרת תקדים מצד הממשלה והכנסת, ולכן אנו נאלצים לצאת למאבק של אין ברירה כדי לשמור על איכות החיים של תושבינו. חבל ששרי הממשלה והח"כים לא מגלים את אותה נחישות לקדם נושאים חברתיים בוערים כמו הוזלת מחירי המים לאזרח. הודעתי ליועץ המשפטי לממשלה שלא נעלה ארנונה כדי ליישם את החוקים החדשים והמטורפים, ובמקום זאת, אנחנו פשוט לא מתכוונים לבצע אותם".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי


פורסם לראשונה 15/01/2012 10:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפקחים מתכוננים לשביתה
צילום: ישראל מלובני
יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט
צילום: ירון ברנר
מומלצים